İster özlediğiniz yakınlarınızı görmek için memleket ziyareti, ister kışın tortusunu üstünüzden atmak için çıkacağınız bir yaz tatili, ister sadece iki-üç günlük küçük bir kaçamak… Neticede hepsi için bir küçük valiz hazırlamak zorundasınız. İşte şimdi size birkaç basit kurala dikkat ederek mükemmel bavul hazırlamayı öğreteceğiz.

Yatsan

  1. Giysilerinizi rulo yapın

Bavulunuza ya da çantanıza daha çok parça sığdırmak için en basit ama en etkili ipuçlarından biri, kıyafetlerinizi rulo yapmak. İlk bakışta giysilerinizi düzgünce katlamak en mantıklısı gibi görünebilir ama dereyince göreceksiniz ki rulo yapmak yerden neredeyse iki kat tasarruf etmenizi sağlayacak. Bir ipucu daha: Jean pantolon ve dış giyim gibi daha büyük kıyafetlerinizle başlayın, tişört ve atlet gibi daha küçük parçalarla bitirin.

  1. Düzenleyici kullanın

Pek çok ev mağazasında bulabileceğiniz ya da internetten kolayca satın alabileceğiniz bavul içi organizer’ları da yerden kazanmak için mükemmel çözüm. Bu fermuarlı küçük çantalar özellikle iç çamaşırı gibi parçaları savrulmadan bulmanıza yardımcı olacak. Böylece sadece bavulunuzda kullanabileceğiniz alanı artırmakla kalmayacak, aynı zamanda seyahatiniz boyunca düzeninizi koruyabileceksiniz.

  1. Seyahat boyunu tercih edin

Seyahat ettiğiniz için, alıştığınız şampuandan ya da size iyi gelen bakım ürünlerinden vazgeçmek zorunda değilsiniz. Sevdiğiniz markanın seyahat boyu ürünlerinden alın. Böyle bir opsiyon yoksa yolculuğunuzdan önce uygun seyahat boyu kaplardan alıp yeterli miktarını evde kendiniz doldurabilirsiniz.

  1. Ayakkabınızın içine bir şeyler koyun

Verimli paketleme için ayakkabılar mükemmeldir! Onların içindeki alanın boşa gitmesine izin vermeyin. Çorap, küçük takı kesesi gibi nereye sığdıracağınızı bilemediğiniz şeyleri buraya sıkıştırın gitsin.

Yatsan

  1. En çok yer kaplayanları üstünüze giyin

Son derece kullanışlı bir başka ipucu da bavulunuzda en fazla yer kaplayacak ayakkabıyı yolda giymek. Böylece epey geniş bir yerden tasarruf ettiğinizi göreceksiniz. Mesela yaz tatilinde dağ bayır yürüyüş yapmayı da planlıyorsanız uçağa buna uygun spor ayakkabılarınızla binebilirsiniz. Aynı şey dış giyim için de geçerli. Akşamları üşüme ihtimalinize karşı yanınıza aldığınız sweatshirt’ü uçak havalandırmasından korunurken ya da yolda belinize bağlayarak üstünüzde taşıyıp epey bir yer kazanabilirsiniz.

  1. Nötr renklere yoğunlaşın

Yer sorununuz varsa yanınıza en renkli tişörtlerinizi, en desenli pantolon ya da eteklerinizi alma zamanı olmayabilir. Belki de giymeyeceğiniz giysilerinizi boşu boşuna taşımak yerine, nötr tonları tercih edin. Düz siyah, beyaz, bej ve tabii jean gibi her şeyle kombinlenebilecek parçalara öncelik verin. Aynı ipucu ayakkabı ve terlikler için de geçerli.

  1. Sıkıştırın ve daha fazlasına yer açın

Çoğu zaman, bavulunuz gözünüze dolu göründüğünde aslında içindekinin neredeyse yarısını alacak kadar yer vardır. Fermuarı çekin, elinizle bastırın; böylece içerideki her şeyi aşağı doğru itmiş olacaksınız. Kulağa komik gelebilir ama hafifçe üstüne oturmayı bile deneyebilirsiniz. İyice sıkıştırdığınıza emin olduktan sonra tekrar açın. En azından birkaç ufak parça daha koymak için bir alan açıldığını göreceksiniz. Artık tatilinizin tadını çıkarmaya hazırsınız, iyi yolculuklar!