Bize günlerinizi nasıl geçirdiğinizi anlatın, size nasıl uyuduğunuzu söyleyelim. Uykusuzluk küresel bir salgın ama bireysel olarak yapabileceklerimiz çok fazla. Hayatınıza biraz farkındalık katarak başlayabilirsiniz.

Yatsan

Uykunuzun kalitesi ve süresi, her gün ve her gece yaptığınız seçimlerin bir sonucu. Kötü uyku bir salgın gibi dünyayı sarmış durumda. Özellikle son bir yıldır hayatımızdaki tüm belirsizlikler ve endişeler yüzünden pek de şaşırtıcı olmayan bur durum bu. Ancak uykusuzluk veya kalitesiz uyku, bundan önce de çok ciddi bir problemdi. Daha düzenli ve daha derin uyumak için köklü değişimler yapmak zor geliyorsa şu birkaç küçük adımı atarak başlayın. Farkı hemen göreceksiniz.

ADIM 1: Yatmadan en az bir saat önce fişi çekin

Çoğu teknolojik cihazın yaydığı mavi ışık, beyni uyarıyor ve bu, yatmadan önce yapmak isteyeceğiniz son şey olmalı. Daha da önemlisi, e-postalardaki ve sosyal medyadaki bilgiler, genellikle zihni endişeler, yargılar ve işleri planlama döngüsüne sokabilir. Yatmadan bir saat önce teknolojiyi hayatınızdan çıkarmakla başlayın. Zihninizin biraz okuma, hafif bir müzik veya sıcak bir sohbetle gevşemesine izin verin.

ADIM 2: Teknolojiyi yatak odanızdan uzak tutun

Yatmadan bir saat önce teknolojiden kopmak yetmez, onu yatak odanıza getirmediğinizden de emin olun. Telefonunuzu veya dizüstü bilgisayarınızı gece başınızdan birkaç santim uzakta tuttuğunuzda, beyninizin bir kısmı bir sonraki bildirimi beklerken ‘tetikte’ kalabilir. Bağlantınızı tamamen kesmek ve yatağa yerleşmek için zihninize ve bedeninize biraz alan verin.

ADIM 3: Nefesinizi tanıyın

Yatağa yerleşmeye başlayınca nefes alış-veriş hissinize yoğunlaşın. Kaslarınızın nefes alırken gerildiğini, verirken yumuşadığını hissedin. Kontrol etmenize veya değiştirmenize gerek yok. Sadece uykuya dalana kadar her nefesinize dikkat edin. Arada uyanıyorsanız dikkatinizi yeniden nefesinize yönlendirin. Bunu zihninizi uykudan her uzaklaştırdığınızda da tekrar uyuyana kadar yapın. Bu yeniden yönlendirme konusunda sabırlı ve tutarlı olun. Zamanla zihninizi ve bedeninizi daha tutarlı ve daha derin uyku için yeniden eğittiğinizi göreceksiniz. Tatlı rüyalar!