Yazın sonu göründü, hayat yeni streslere gebe. Bir de üzerine gündemin yoğunluğu eklenince biraz rahatlamaya ihtiyaç duyabiliyoruz. Bunun yolunu filmlere sığınmakta görenler için Netflix Türkiye kütüphanesindeki komedi filmlerinden en garantili 10’luyu seçtik. Yabancı mı yerli mi; tercihinizi yapıp ekran başına geçin.

  1. We’re the Millers

Bir uyuşturucu satıcısı, tedarikçisine borçlanır ve onun için bir iş yapması gerekir. Meksika’ya gidecek ve bir miktar illegal malı ülkeye geri sokacaktır. Dikkat çekmemek için bir aile kurar ve olaylar başlar. Gece kulüplerinde dansçılık yapan bir komşusu eşi olur, birbirinden alakasız iki de ergen çocukla birlikte yola koyulurlar. Sonrası bolca eğlence, komiklik ve aksiyon. Başrollerinde ‘Friends’in yıldızı Jennifer Aniston, ‘It’s Always Sunny in Philadelphia’dan Jason Sudeikis, ‘American Horrow Story’den de tanıdığımız Emma Roberts ve ‘Narnia Günlükleri’nin Eustace’ı Will Poulter olan filmin kadrosu da senaryosuyla birlikte çok fazla komedi vaat ediyor.

  1. Zombieland

Korkunç zombi filmleri yıllarca sinema perdelerinde çok sevildi. Ancak bir yandan da her şey çok komikti. Peşinizden elini kolunu sallayarak koşan ölü insanlar gelirken insanın gülme krizine girebilirdi. 2009’da vizyona giren ‘Zombieland’ zombi filmlerinin korkunç olduğu kadar komik olabileceğini de ortaya çıkarıyor. Ruben Fleischer’ın yönettiği filmin başrolünde beyaz perdenin Mark Zuckerberg’i Jesse Eisenberg, ‘Hunger Games’ ve ‘Now You See Me’ serilerinden tanıdığımız Woody Harrelson ve ‘La La Land’de de izlediğimiz Emma Stone yer alıyor.

  1. Kung Fu Panda 1-2-3

Animasyonlar sadece çocuklar için değildir. Bunun en nadide örneklerinden olan ‘Kung Fu Panda’ üçlemesi, Hollywood’a kahramanların sakar ve beceriksiz olsa da çok çalışarak başarılı olabileceğini öğretti. Panda Po’nun, kendini bir anda kung fu ustası olma yolunda bulmasının hikâyesi kesinlikle çok eğlenceli. Animasyonların en güzel tarafı seslendirme kadroları olabilir. Orijinal seslendirme kadrosunda Dustin Hoffman ve Angelina Jolie gibi isimler bulunurken Türkçe seslendirmede de Müşfik Kenter, Okan Yalabık ve Deniz Çakır’ın da aralarında olduğu ünlü bir oyuncu kadrosu bulunuyor.

  1. The Ballad of Buster Scruggs

TRT’nin pazar sabahı western kuşaklarına yetiştiyseniz ya da büyüklerinizden duyup merak ettiyseniz ‘The Ballad of Buster Scruggs’ tam size göre. Coen Biraderler’in Hollywood’da yer edinmelerini sağlayan absürd anlatımıyla tam altı ‘vahşi Batı’ hikâyesi, Amerikan İç Savaşı’nın son zamanlarını da anlatıyor. Filmin oyuncu kadrosu da parmak ısırtan cinsten. Liam Neeson, Tim Blake, James Franco, Zoe Kazan, Brendan Gleeson ve nicesi kadroda kendine yer buluyor.

  1. 13 Going on 30

Romantik komediler, özellikle de iyi yazılmışsa, insana her daim keyif vermeyi başaran bir film türü. Türkiye’de ‘Keşke Otuz Olsam’ ismiyle vizyona giren 2004 yapımı bu film de türün en başarılılarından biri. Arkadaşlarının baskısından bunalan 13 yaşındaki genç kız bir an önce 30 yaşına ulaşmayı ve bütün bu saçma akran zorbalıklarından kurtulmayı hayal eder. Dileği gerçek olur ve kendini bir anda 30 yaşında bulur. Başroldeki Jennifer Garner, çok yakınlarda eğlenceli bir Netflix komedisi olan ‘Yes Day’de de oynamıştı. Ona eşlik eden Mark Ruffolo ise bolca romantik komediden sonra ‘Avengers’ kadrosuna girdi ve gönlümüzde yeşil dev Hulk olarak kaldı.

  1. G.O.R.A & A.R.O.G

Cem Yılmaz’ın senaryosunu tek başına yazdığı ilk film olan ‘G.O.R.A’ 2004’te vizyona girmiş, kısa sürede efsane olmuştu. Uzaylılar tarafından (evet, tarafından) kaçırılan Arif’in G.O.R.A gezegenini fethetmesi çok komikti. Halen dillere pelesenk olmuş çok fazla repliği dilimize kazandırmıştı. Birkaç yıl sonra Arif Işık’ın yolu bir zaman makinesiyle bu kez ilk çağlara gitti. Her zaman güldürdü ve tekrar tekrar izlendi. İzlemeye devam etmek de elimizde. Üstelik her iki filmin oyuncu kadrosu da yıldızlar karması gibi…

  1. Ölümlü Dünya

Türk televizyonlarının Mecnun’u Ali Atay günün birinde yönetmenliğe soyundu. İlk filmi ‘Limonata’ da çok güzeldi ancak esas patlaması bu filmle oldu. Restoran işletir gibi görünen ama esas meslekleri kiralık katillik olan bir ailenin bir gün isyan çıkarıp peşlerine düşen örgütten kaçma hikâyesi tekrar tekrar izlenecek kadar komik. Başrollerinde Ahmet Mümtaz Taylan, Mehmet Özgür gibi ustalarla İrem Sak, Sarp Apak, Özgür Emre Yıldırım gibi genç neslin yetenekli oyuncularını bir araya getiren filmin en dikkat çeken isimleriyse stand-up ve metin yazarlığından gelen Doğu Demirkol ve Feyyaz Yiğit.

  1. Aile Arasında

Gülse Birsel’i daha çok dizileriyle biliyoruz. ‘Avrupa Yakası’, ‘Yalan Dünya’ ve ‘Jet Sosyete’ye az gülmedik. Sinema perdesindeyse Birsel, ‘Aile Arasında’yla büyük iz bıraktı. Mutlu aile tablosu çizmesi gereken iki benzemez, Fikret ve Solmaz’ın çok komik hikâyesi Netflix’e geldiğinden beri de tekrar tekrar izlenip güldürüyor. Demet Evgar, Engin Günaydın, Erdal Özyağcılar, Ayta Sözeri, Devrim Yakut ve nicesinin bir araya geldiği kadrosuyla kafa dağıtmak için izlenebilecek komedi filmleri içinde zirvede olabilir.

  1. Nasipse Adayız

Ercan Kesal’ın kendi kitabından sinema perdesine aktardığı, trajikomik bir siyaset hikâyesi. Tıpkı Ercan Kesal gibi doktor olan başkarakterimiz Kemal Bey’in, ilçe belediye başkan adayı olabilmek için çırpınışı ve sonrası hem etkileyici hem çok tanıdık. Garip jestler, yalakalıklar, prodüksiyonlar ve nicesiyle Türkiye’deki siyasetin trajikomik yönünü Kesal mükemmel anlatıyor.

  1. Neşeli Günler

Kapatırken gerçekten Türkiye’deki hemen her insanın içini her izleyişinde rahatlatan bir film seçelim istedik. ‘Neşeli Günler’den iyisini bulamazdık. Güldüren, ağlatan ama en nihayetinde mutlu eden ve rahatlatan bu film, Türk sinemasının en nadide örneklerinden biri. Kopyayı “Limon mu sirke mi” diye verip 1978’de vizyona giren ölümsüz filmin kendi kadar unutulmaz kadrosuna bakalım: Münir Özkul, Adile Naşit, Şener Şen, Ayşen Gruda, Oya Aydoğan… Daha ne olsun!