Açık havanın ve elbette doğanın tadını sonuna kadar çıkarabileceğimiz aydayız. İmkânınız varsa sahilde bir şezlonga kıvrılın ya da kamp çadırınızı serin bir ormanın gölgesine kurun. Belki bir karavan kiralayıp daha önce gitmediğiniz yerlere bile gidersiniz. Nasıl yaparsanız yapın, doğada uyumanın nimetlerinden yararlanma fırsatını kaçırmayın.

Yatsan

Açık havada uyumak, vücudunuza hem zihinsel hem de fiziksel olarak fayda sağlar. Bu konuda yapılan bir dizi araştırmaya göre yıldızların altında uyumanın sağlığa hem kısa hem de uzun vadeli birçok yararı var. İşte dışarıda uyumanız için beş neden:

 

 1. Sirkadiyen ritminizi sıfırlar

ABD, Colorado Boulder Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma, dışarıda uyuduğunuz iki gecenin bile sirkadiyen ritminizi etkileyebileceğini ve uyku programınızı doğal ışık döngülerine uyacak şekilde değiştirebileceğini buldu. Bu da daha erken yatmanıza ve uyanmanıza yardımcı oluyor; hatta uyanma şeklinizi iyileştiriyor. Aynı çalışmaya göre en az bir hafta sonunu dışarıda uyuyarak geçiren kişiler, bu açık hava deneyiminden sonra sabahları daha dinç uyanıyor ve daha az yorgun hissediyor. Doğal sabah ışığı, kişinin sistemini alarm yerine güneşle uyanacak şekilde eğiterek, o tiz sesten çok daha hoş bir erken sabah deneyimi yaşatıyor.

 

 1. Bağışıklık sisteminize destek verir

Dışarıda sadece birkaç saat geçirmek bile bağışıklık sisteminizi güçlendirebilir. Araştırmalar, açık havada geçirilen sadece bir tam günün bile bağışıklık sistemi aktivitesini bir hafta veya daha uzun süre artırabileceğini gösteriyor. Buna bir de sakince uyuyup düzenli nefes aldığınız bir vakti ekleyin; faydasını bir de öyle hesaplayın.

 

 1. Vücudunuzun ve beyninizin daha iyi çalışmasına yardımcı olur

Temiz havada uyumak, bir evin kapalı havasından çok daha kaliteli oksijen sağlıyor. Bu da beyninizin daha hızlı çalışması, kendinizi daha iyi hissetmeniz, vücudunuzun laktik asidi daha verimli bir şekilde parçalaması anlamına geliyor. Üstelik geceyi dışarıda geçirirseniz fark edeceksiniz ki, sabah egzersiz seansınız çok daha eğlenceli olacak!

Yatsan

 1. Metabolizmanızı hızlandırır

Dışarıda bir gece geçirmek, hücrelerinizin verimliliğini artırıyor. Bu da sindirim sisteminiz de dahil olmak üzere tüm sistemlerinizi hızlandırıyor.

 1. Zihinsel sağlığınız için iyidir

Journal of Environment and Behavior adlı tıp dergisinde yayımlanan bir araştırma, dışarıda zaman geçirmenin stresi azalttığını ve hayata karşı daha olumlu bir bakış açısına yol açabileceğini gösteriyor. Dışarıda yıldızlarla, rüzgârın yatıştırıcı esintisiyle geçen bir gece, stresinizi azaltmak ve sizi daha mutlu bir dünya algısına geri getirmek için yeterli oluyor. Hayatın zorlukları ya da travmayla mücadele eden insanlara özellikle bir veya iki gece öneriliyor bu. Michigan Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma, bir hafta dışarıda yaşamanın ve uyumanın, savaşa katılmış askerlerde psikolojik sağlığı, sosyal adaptasyonu ve yaşam kalitesini iyileştirdiğini buldu.

Kaynaklar:

 1. Journal of Environment and Behavior, ‘A Dose-Response Curve Describing the Relationship Between Urban Tree Cover Density and Self-Reported Stress Recovery’
 2. Environmental Health and Preventative Medicine, ‘The physiological effects of Shinrin-yoku (taking in the forest atmosphere or forest bathing): evidence from field experiments in 24 forests across Japan’
 3. npr.org, ‘Not Getting Enough Sleep? Camping in February Might Help’
 4. Current Biology, ‘Entrainment of the Human Circadian Clock to the Natural Light-Dark Cycle’
 5. sleepjunkies.com, ‘7 Amazing Things That Happen to You When You Sleep Outdoors’
 6. healthline.com, ‘The Health Benefits of Sleeping Under the Stars’
 7. treehugger.com, ‘Sleepy Office Syndrome’