Sadece trataka, yani mum ışığına bakma meditasyonu yaparak daha iyi uyuyabileceğinizi biliyor musunuz? Bilmeniz gereken her şey burada…

Yatsan

Trataka meditasyonu mum ışığına bakılarak yapılan bir odaklanma pratiğidir. Yapılışı oldukça kolay olduğu ve dikkati hızla toparladığı için meditasyona yeni başlayanlar tarafından da rahatlıkla uygulanabilir.

Yoga Sutra, Dharana’yı yani meditasyon halini, “Zihnin dikkatini tek bir objeye veya yere sabitlemek” olarak tanımlar. Bu hale ulaşmak için isterseniz nefesinize odaklanırsınız, isterseniz sayı sayarsınız, isterseniz trataka meditasyonunda olduğu bir objeye bakarsınız.

Mesela Mevlana’nın, öğrencilerine ‘portakala bakma meditasyonu’ yaptırdığı, öğrencilerini odanın ortasına koyduğu bir portakala baktırarak saatlerce derin meditatif halde kalmalarını sağladığı bilinir.

Trataka meditasyonu neye yarar?

Bir objeye bakarak meditasyon yapmanın faydası zihni odaklamakla sınırlı kalmaz. Trataka meditasyonu gözün görme kapasitesini de iyileştirir. Bir hafta süreyle her akşam trataka meditasyonu yaparak gözlük kullanmaktan kurtulan insanlar bile vardır.

Ayrıca iki gözle tek bir odağa bakıldığı için beynin sağ ve sol tarafı eşit şekilde çalıştırılarak dengelenir. Böylece bütün gün analitik bir iş yapıp beyninizin sağ kısmına yükleniyor ya da daha çok duygulara yoğunlaşıp sol kısmını aktive ediyorsanız bu pratikle beyninizi dengeye kavuşturursunuz.

‘Trataka’nın kelime anlamı ‘kesintisiz dikkatli bakış’tır. Bu kesintisiz bakış, gün içinde reklam panoları, dijital aletler ya da çevremizdeki diğer uyaranlardan aldığımız farklı mesajların yorduğu zihni dinlendirir.

Ayrıca epifiz bezi kireçlenmesine karşı da oldukça etkili bir pratiktir. Sudaki florür, kireç ve hava kirliliğinin neden olduğu epifiz bezi kireçlenmesi çoğumuzun farkında bile olmadan taşıdığı bir hastalıktır.

Işığa duyarlı tek hormon olan epifiz aynı zamanda mutluluk hormonunun da salgılandığı bezdir ve trataka meditasyonlarının epifiz bezinin çalışma ritmini iyileştirdiği ve melatonin hormonu salımına yardımcı olduğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır.

Yani yatmadan evvel sadece 5 dakika trataka meditasyonu yaparak daha iyi uyuyabilir, epifiz bezinin rahatça çalışmasını sağlayabilirsin.

Trataka meditasyonu nasıl yapılır?

 • Bir mum yak ve karşısına geçip rahatça otur.
 • Bağdaşta olabileceğin gibi sandalyede ya da yatağında da oturabilirsin.
 • Odanın karanlık ve pencerelerin kapalı olduğundan emin ol.
 • Dışarıdan gelen rüzgâr, mumun alevini titrettiğinde düşüncelerin de kolaylıkla dağılabilir.
 • Mumun alevine bakarak doğal akışında nefes almaya devam et.
 • Odak noktan mumun alevi olsun.
 • Beş dakika boyunca kesintisiz olarak aleve baktıktan sonra pratiği yavaşça bitirebilirsin.
 • Dilersen bir süre gözlerini kapatıp mumun imgesini zihninde izlemeye devam edebilir, imge dağıldığında bir beş dakika daha muma bakabilirsin.
 • Bu pratiğin süresi tamamen sana bağlıdır.
 • Pratik bitiminde mumu söndürmeyi ve bu pratiği düzenli olarak yapmayı unutma.
 • İyi uykular…

Trataka meditasyonunun üç faydası

 1. Epifiz bezinin melatonin salgılamasına yardımcı olur. Bu da daha iyi uyumamızı ve uyandığımızda daha dengeli, dingin ve mutlu hissetmemizi sağlar.
 2. Göz sağlığı için sayısız faydası vardır. Göz kaslarını çalıştırarak gözlük numarasını düşürebilir, hatta gözlük kullanımını tamamen bitirebilir.
 3. Odaklanmaya yardımcı olduğu için gün içinde süreleri daha verimli kullanmamızı ve daha üretken olmamızı sağlar.