Kendinize gerçekten iyi bakıyor musunuz? Bunun yolunun sadece lüks spa’larda yaptıracağınız masajlardan, pahalı seyahatlerden, havalı restoranlarda yemek içmekten geçtiğini mi düşünüyorsunuz? Büyük bir yanılgı içinde olduğunuzu söylemeliyiz. Gelin, listemizdekileri uygulayarak başlayın.

Yatsan

  1. Sabah ilk iş: Su için 

Evet, ilk iş, yani uyanır uyanmaz bir bardak su için. Çünkü arada kalkıp kalkıp içmiyorsanız gece uykusundan sonra vücudunuz biraz susuz kalmış olarak uyanırsınız. Bu da genellikle güne kötü hissederek başlamak anlamına gelir.

  1. Her gün, kötü olmayan 5 şeyi yazın 

Günümüz ne kadar sıkışık, stresli, kötü geçerse geçsin, hepimizin şükredecek bir şeyleri var: Bir iş, bir ev, eksik olmayan uzuvlar vs. Minnettar olduğunuz şeye odaklanmak, içinde bulunduğunuz duruma olumlu bir perspektiften bakmanıza yardımcı olabilir. Ayrıca bu sayede baş etmek zorunda kaldığınız stres alanları üzerindeki baskıyı azaltıp zihninizi rahatlatabilirsiniz.

  1. Haftalık bir menü yapın 

Sağlıklı, taze yiyecekler yemenin gerekli olduğunu biliyor ama bu işi nasıl kolaylaştıracağınız konusunda sıkıntı yaşıyorsanız çözüm basit: Yemeklerinizi önceden planlayın. Bu sayede çoğu zaman yemeği yetiştirme telaşıyla yaptığınız bilinçsizce satın alma dürtüsünü de ortadan kaldırabilirsiniz.

  1. Yeni bir ‘yol’ bulun 

Beynimiz kısaca ‘kullan ya da kaybet’ denilen bir formülle çalışıyor. İşletmediğimiz yollar bir süre sonra kapanıyor. Ama beynimize meydan okuyarak daha fazla işlemesini sağlayarak durumu tersine çevirebiliriz. Bunun için havalı uygulamalara ihtiyacımız yok. Bir yabancı dil öğrenmek, yeni bir spor ya da hobi denemek, hiç olmazsa sabahları işe farklı bir yoldan gitmek bile yapabilecekleriniz arasında.

  1. Kendiniz için küçük bir parti verin 

Hayatlarımız artık o kadar yoğun ve programlı ki, biraz eğlenmeyi ve sevdiklerimizle vakit geçirmeyi unutuyoruz. Bunları lütfen yeniden yaşamınızın bir parçası haline getirin. Arkadaşlarınızla planlar yapın, en sevdiğiniz programı açıp başka hiçbir şey yapmadan izleyerek iyi vakit geçirin ya da müziği açıp odanın ortasında istediğiniz gibi dans edin.

  1. Kendinize 5 dakika ayırın

Başlığı okur okumaz “Böyle şeylere hiç vaktim yok” dediyseniz tam da buna vakit ayırması gereken kişisiniz demektir. Nefes almak için zaman ayırmak önemlidir. Çoğumuz kişisel bakımın yolunun çok para ve fazla zamandan geçtiğine inansa da gerçek bu değil. Telefonunuzu, bilgisayarınızı beş dakikalığına uzağa koyun. Sakince oturup sadece nefesinize odaklanın.

  1. Günde en az 30 dakika hareket edin 

Her gün mutlaka yüksek tempolu bir egzersiz yapılmalı mı? Uzmanların bu soruya cevabı, hayır. Ama en az 30 dakikalık hareket şart. Bu sıkı bir spor salonu seansı da olabilir, öğle yemeği üstüne yaptığınız orta tempolu bir yürüyüş de… Hangisi olursa olsun, hem zihinsel hem de fiziksel sağlığınız için olumlu sonuçlar doğuracağı kesin. ‘Hiç vaktim yok’çuların işini biraz daha kolaylaştıralım: Hepsini bir kerede tamamlamak zorunda değilsiniz; tam yarım saat yürüyemiyorsanız, 10 dakikalık üç yürüyüş yapın.

  1. Uyuyun 

Bu tavsiyemiz yeterince basit görünse de araştırmalar çoğu insanın geceleri 7 saatten az uyuduğunu gösteriyor. Oysa zaman zaman sapmalar olsa da sağlıklı bir yetişkinin gecede 7-9 saat uyuması öneriliyor. Uyku sırasında beynimiz toksinlerden kurtuluyor, hafızamız güçleniyor, sinirmer onarılıyor. Ve bu, özbakım yolunda kendiniz için hiç yorulmadan yapabileceğiniz en iyi şey. Daha iyi uyumak için yapabileceğinizi her şeyi ise her zaman iyiuykuiyihayat.com’da bulabilirsiniz.

  1. Gönüllü olun 

Yardımın, dayanışmanın yarattığı o tarifsiz his, ruh ve zihin sağlığı için harika bir şeydir. Herkes ayda sadece bir saat bile gönüllü olsa, dünyada meydana gelebilecek farkı hayal etsenize… İster bağış yaparak ihtiyacı olanları sevindirin, ister zamanınızı ve yeteneklerinizi gönüllü olarak verin; bir fark yarattığınızı hissedeceksiniz ve bu his size çok iyi gelecek.

  1. Dik oturun 

Duruş, genel vücut sağlığı için çok önemli. Ama çoğumuzun duruşu kötü, genellikle kambur oturuyoruz ve böyle olduğunun farkında bile değiliz. Sandalyenizde dik oturun, ellerinizi uyluklarınıza koyun, kürek kemiklerinizi birbirine yaklaştırarak 5 saniye öyle kalın. Daha iyi duruş için bu egzersizi gün boyunca en az üç-dört kez tekrarlayın.