Erken yatmaya alışmış biriyseniz yılbaşında gece yarısına kadar uyanık kalmak zor olabilir. Bir yandan da 31 Aralık gecesi 10’dan geriye saymadan olmaz. Gece 12’yi görebilmek için yapabileceğiniz 12 şeyi anlatıyoruz.

Yatsan

 1. Muhabbet edin

Yeni yıl için arkadaşlarınızla veya ailenizle bir aradaysanız onlarla sohbet edin. Onların hikâyelerini dinleyin, şakalarına gülün, ortak ilgi alanlarınız hakkında konuşun. Böylece hem sosyal ihtiyaçlarınızı giderecek hem de zihninizi meşgul tutacaksınız.

 1. Oturup kalmayın

Genel olarak ayakta ve aktif olun. Sofraya bir şeyler taşıyın, evin içinde dolaşıp kısa sürelerle farklı kişilerin sohbetlerine katılın, dans edin, hatta bir arada olduğunuz insanlarla dans figürleri çalışıp başka türlü bir eğlence yaratın… Ne yaparsanız yapın, oturmamaya veya uzanmamaya gayret edin. Çok rahat ederseniz uykuya teslim olabilirsiniz.

 1. Oyun oynayın

Birlikte olduğunuz insanlarla birlikte kutu oyunları ve tabii ki bir klasik olarak tombala oynayın, minik ödüllü yarışmalar düzenleyin, sırayla yeni yıl kararlarınızı açıklayın, komik fotoğraflar ve videolar çekin, birbirinizle olan eğlenceli anılarınızı hatırlayıp anlatın, şakalaşın. Zihninizi oyalayan şeyler yaparsanız vaktin nasıl geçtiğini anlamazsınız.

Yatsan

 1. Yardım edin

Başka evdeki bir partideyseniz yemek hazırlıklarına yardım edin. Hatta önceden biraz çalışarak bar servisini ele geçirip sevdiklerinize kokteyller hazırlama işini üstlenebilirsiniz. Aralarda etrafı derleyip toplamakta da gönüllü olun. Hem ev sahibinin en sevdiği kişi olursunuz hem de kendinizi meşgul tutarak uyanık kalırsınız.

 1. Sadece bu gecelik, kafeinden yararlanın

Kafein, beyinde uykuyu tetikleyen nörotransmitterleri bloke eder. Bu da uyanık kalmanızı sağlar. Biliyoruz, İyi Uyku İyi Hayat olarak size hep kafein alımını sınırlandırmanızı söyledik ama yılbaşı gecesi uyanık kalmak için küçük bir kaçamak yapabilirsiniz. Uykunuzun geldiğini hissetmeye başladığınızda, bir fincan kahve ya da kola gibi kafeinli bir şey için. Aşırı kullanım kafeinin etkisini azalttığından birkaç gün öncesinden itibaren kafeinden uzak durursanız etkisini daha hızlı hissedersiniz.

 1. Soğuyun

Kendinizi uyanık hale getirmek için vücut sıcaklığınızı sıcaktan soğuğa değiştirin. Bu şok, vücudunuza ve zihninize anında bir enerji patlaması verecektir. İmkân varsa çok hızlı bir duş alın; vücudunuzu uyandırmak için suyu soğuktan sıcağa çevirip tekrar değiştirin. Balkon, bahçe varsa çıkıp soğuk havada küçük bir yürüyüş yapın; yoksa pencereleri açıp önünde durun. Hiçbiri mümkün değilse yüzünüze biraz soğuk su çarpın, buz çiğneyin, soğuk bir şeyler için.

 1. Işıkları açın

Karanlığa yakın ortamlar, loş ve sarı ışıklar uyku getirir. Zorlandığınızı hissettiğinizde ışıkları açın. Etraf aydınlıkken uykuya dalmak güçleşir. Eğer ortamdaki diğer insanları rahatsız edeceğinizi düşünüyorsanız bir süreliğine başka bir odaya geçip oradaki ışıkları açabilirsiniz.

Yatsan

 1. Sesi açın

Müzik her şeyin ilacı. Parti ortamları zaten onsuz olmaz ama ritim düşükse en sevdiğiniz hareketli şarkıları açıp kendinize enerji aşısı yapın. Sesi olabildiğince yükseltin. Ve ne tür müzik dinlerseniz dinleyin, sizi rahatlatabilecek yavaş şarkılardan kaçının.

 1. Aksiyona dalın

Duyularınızı harekete geçirmek için eğlenceli bir film izleyin. Ama daha iyisi, sizi heyecanlı ve aktif tutacak iyi bir aksiyon filmi açın. Çok uzun, yavaş tempolu, kısaca ‘festival filmi’ diyebileceğimiz işlerden kaçının. Kıpırdamadan takip etme zorunluluğu bitkin hissetmenize neden olabileceğinden uzun, karmaşık konulu işlerden de uzak durun. Eğer sevdiğiniz türlerse gerilim ve korku filmlerini de deneyebilirsiniz.

 1. Nane yağı kullanın

Nane kokusunun uyarıcı etkisi sizi uyanık tutar. Ellerinize, şakaklarınıza, üst dudağınıza biraz nane yağı sürün. Koku çok keskin olabilir, bu yüzden bir süre insanlara çık yaklaşmayın. Güçlü narenciye kokuları da bu konuda işe yarayabilir ama rahatlatıcı etkileri nedeniyle lavanta kullanmayı düşünmeyin. Aynı zamanda ortama da ferah bir hava katmak isterseniz nane yağını buhurdanlıkla kullanabilirsiniz.

 1. Gün içinde iyi beslenin

Gece uyanık kalmanın bir yolu da gün boyu, enerji veren ve vitamin yönünden zengin şeyler yemiş olmak. Öncelikle bol miktarda C ve B vitaminiyle Omega-3 yağ asidine ihtiyacınız olacak. Hindi gibi sizi yorgun ve halsiz hissettirebilecek, triptofan içeren yiyeceklerden kaçının. Somon ve cevizin, harika birer Omega-3 yağ asidi kaynağı olduğunu ve metabolizmanızı hızlandıracağını unutmayın. Portakal ve diğer turunçgillerin muhteşem C vitamini kaynakları olduğunu zaten biliyorsunuz. Buna ek olarak yumurta ve fasulyenin de B vitamini açısından zengin besinler olduğunu söyleyelim. Metabolizmanızı çalışır durumda tutmak için sık sık küçük öğünler yiyin. Büyük öğünler sizi halsizleştirebilir.

 1. Önceki gece iyi uyuyun

31 Aralık’ı uzun yaşamak istiyorsanız 30 Aralık gecesi tam sekiz saat uyuyun ve vücudunuzun uyku ihtiyacını tamamen karşıladığından emin olun. Bir önceki gece uykusuz kaldıysanız yılbaşı gecesini uyanık geçirmeniz çok zorlaşacaktır. Ama sakın bunu abartmayın çünkü öncesinde çok fazla uyumak da kendinizi sersemlemiş hissetmenize neden olabilir.