İyi bir uyku için yatak odanızın düzeni çok önemli. Uygun ortam, uyku hijyeninin de önemli bir parçası. Işıklandırma, ses, koku gibi pek çok bileşeni olan ideal odayı oluşturabilmeniz için rehberiniz hazır…

İLK BAKIŞTA…

İç mekân tasarımı çok geniş bir dünya ancak evlerimiz yani kişisel alanlarımız söz konusu olduğunda karakterimizi de yansıtıyorlar. Daha ‘kişiye özel’ olması nedeniyle evin en bizi anlatan bölümü ise kesinlikle yatak odası. Buraya tarzınızı yansıtmakla kalmayın, aynı zamanda uykuyu teşvik eden, yani sakinlik duygusunu besleyen bir tasarıma ağırlık verin.

RENKLER KALBİN AYNASIDIR

Duvarlar, zeminler, mobilyalar ve yatak takımları… Hepsinin rengi yatak odanızın yarattığı etkide söz sahibi. Uyku vaktinde kendinizi rahat hissetmenizi sağlayan renkleri öne çıkarmak önemli. Çoğu insan için bunlar daha yumuşak ve sıcak renkler. Ancak sizi en sakinleştirip mutlu edenleri bulmak için kendinizi dinlemelisiniz. Kiracılar veya sınırlı bütçeye sahip kişiler için renk düzenini tamamen yeniden oluşturmak mümkün olmayabilir. Ancak akıllıca seçilmiş bir yatak takımı, halı veya duvar uygulamalarıyla belirli renkleri yaratıcı bir şekilde vurgulayabilirsiniz.

ALANDAN BAĞIMSIZ DÜZEN

Odanızın kaç metrekare olduğundan çok, içeride sıkışık bir düzen yaratıp yaratmadığınıza odaklanın. İşe, hem odanın büyüklüğünü hem de rahatınızı göz önüne alıp makul boyutta bir yatak seçerek başlayın. Komodin gibi yer kaplayan ve aslında çok da işlevsel olmayan parçalar yerine, dikey alanları veya yatak altı saklama imkânlarını verimli kullanmaya çalışın. Örneğin sırf abajur koymak için koca ve hantal mobilyalar almak yerine yatak başına sabitlenen mandallı gece lambalarını tercih edebilirsiniz. Bu boşalan alanlar sayesinde küçük bir yatak odasında bile ferah bir hava yakalayabilirsiniz. Ayrıca yatak odanızı tasarlarken, burada yapacağınız her hareketi en başından size zaman kazandıracak şekilde kurmaya çalışın. Mesela düzenli çekmeceler sabahları hazırlanmanızı kolaylaştırır. Ya da yataktan banyoya kadar yürüyeceğiniz yolun açık olması, karanlıkta tuvalete gitmeniz gerektiğinde bir şeylere takılma riskini ortadan kaldırır.

ANNENİZİ DİNLEYİN, DERLİ TOPLU OLUN

Görsel dağınıklık, kaliteli uykunun en bilinen engellerinden biri olan stresi tetikler. Yatak odanızdaki düzensiz eşyalar, uykuya dalmak istediğinizde zihninizi rahatlatmanızı zorlaştırabilecek endişeli duygular yaratır, ‘tamamlanmamış işler var’ hissini pekiştirir. Gerçekten ihtiyacınız olmayan öğeleri gözden geçirin ve dağınıklığı ortadan kaldırmak için her gün sadece birkaç dakika ayırın. Zaten bu tür şeyler biriktikçe altından kalkması zor hale gelir. Büyümeden hallederseniz hiç de zor olmadığını göreceksiniz.

SİZE AİT BİR YER

Yatak odanız içeri girdiğinize memnun olacağınız, size ait, sıcak ve huzurlu bir yer olmalı. Bu duyguyu geliştirmenin en iyi yolu kişisel aksesuarlardan yararlanmak. Yakın arkadaşlarınızla, ailenizle fotoğraflar, sizi mutlu eden anıları hatırlatan nesneler, duvarlarda anlamlı sanat eseri veya posterlere yer vermek en makul çözümler. Bu kişisel dokunuşların süslü veya pahalı olması gerekmez; sadece sizin için önemli olmaları yeterli.

IŞIK AYARI

Işık, biyolojik saatin uykuyu düzenlemeye yardımcı olan parçası sirkadiyen ritim için en güçlü işaret. Sağlıklı bir sirkadiyen ritim için uyku zamanı geldiğinde yatak odanızı mümkün olduğunca karanlık yapmaya çalışın. Odanız çok fazla dış ışık alıyorsa karartma perdeleri yardımcı olabilir. Başucu lambanızın ışığının çok parlak olmadığından da emin olun. Ayrıca yatak odanızda tabletler ve cep telefonları dahil olmak üzere elektronik cihazların kullanımını en aza indirgeyin veya tamamen ortadan kaldırın. Yatak odasında televizyon izlemek uyku kalitenizi olumsuz etkiler. Çünkü gözleriniz sirkadiyen ritminizi bozabilecek mavi ışığa maruz kalır ve görüntüler zihninizi harekete geçirerek uykuya dalmanızı zorlaştırır. Yatak odanızda mutlaka bir cihaz bulundurmanız gerekiyorsa, kollarınızın uzağında tutmaya çalışın ve yatmadan önce en az bir saat kullanmaktan kaçının.

BİRAZ SESSİZLİK

Gürültü sık sık uyanmalara neden olabilir ve bu kesintiler hem uyku kalitesini bozar hem de genel sağlık düzeyini olumsuz etkiler. Dışarıdaki gürültü kontrolünüz dışındaysa, onu bastıracak ‘beyaz gürültü’ yayan ses makinelerinden faydalanabilirsiniz. Ayrıca uykuya dalmaya yardımcı olan rahatlatıcı müzikleri çalabileceğiniz basit bir ses sistemi kurabilirsiniz. 

KOKUNUN GÜCÜ

Kokular genellikle insanların uykudan uyanmasına neden olmaz ama kaliteli bir dinlenme için sakinleştirici bir ortam kurmaya yardımcı olabilirler. Araştırmalara göre lavanta gibi uçucu yağlarla yapılan aromaterapi rahatlamayı destekleyip iyi bir gece uykusu almayı kolaylaştırabiliyor.

TERMOMETREYE DİKKAT!

Yatak odanız asla fazla sıcak olmamalı. Uzmanlar genellikle 16 ile 22 derece arasını, ideal olarak 18 dereceyi öneriyor. Aşırı sıcak ortam uykuyu bozuyor. Bu nedenle çoğu uzman daha serin bir yatak odasından yana. Sıcaklığı kontrol edemiyorsanız bir vantilatör kullanabilir veya mevsime bağlı olarak pencere açabilirsiniz.

HAVANIN DA KALİTELİSİ…

Yatak odanızı dayayıp döşerken aklınıza gelen ilk şey olmayabilir ancak hava kalitesi sağlığınız için çok önemli şeylerden biri. Daha temiz havanın daha iyi uykuya etkisi, küf oluşumu gibi sorunların uykusuzluk ve aşırı gündüz uykululuğuna neden olduğu araştırmalarla sabit. Havalandırmanın sağlanması, nem önleyici tedbirler sayesinde küf oluşumuyla mücadele edebilirsiniz. Düzenli temizlik de toz akarlarını önemli ölçüde azaltabilir. Alerji sorunlarınız varsa doktorunuzun önereceği tedavinin yanı sıra hipoalerjenik yatak takımı ve hava temizleyici kullanma hakkında da tavsiyeler isteyebilirsiniz.

YATAK, YATAK, YATAK!

İşte bir yatak odasının en önemli parçası. Bu alanda yapılan her araştırmanın değişmez sonuçlarından biri bu: İyi yatak uykuyu iyileştiriyor, vücut ağrılarını ve stresi azaltıyor. Yatağınız sağlam ve rahat olmalı. Kişisel sertlik tercihinizi karşılamalı. Destekleyici olmalı. Vücut ağırlığınıza ve uyku pozisyonunuza uyacak şekilde rahatlama sağlamalı. Yatağınızın yanı sıra yastık, çarşaf ve yorgan/battaniye/pikeleriniz de uykunuzun kalitesinde önemli rol oynuyor. Örneğin iyi bir yastık başınızı ve omurganızı düzgün bir şekilde hizalayarak boyun ağrısını önleyebilir. Doğal malzemelerle yapılmış nevresim takımları da gece terlemelerinin önüne geçerek hem uykunuzu hem de genel sağlığınızı korur. 

Yatsan ürünlerine hemen göz atmak isterseniz buraya tıklayabilirsiniz.

Neyse ki doğru yatağı bulmak için doğru adrestesiniz. Yatsan’ın ideal yatak rehberine mutlaka bakın ve mağazalarına uğrayarak ya da arayarak tecrübeli bir ekibin tavsiyelerine kulak verin.