İhtiyacınız olan uykuyu almadığınızda başınıza gelebilecek ürkütücü şeyleri bıkmadan söylüyoruz. Önlenebilir kazalar gibi kısa vadeli olanlardan hastalık riski ve erken ölüme uzanan çizgide uzun vadeli olanlara kadar geniş bir liste var. Peki ya ihtiyacınız olan uykuyu aldığınızda elde edeceğiniz inanılmaz faydalar? Onları da öğrenince koşarak yatak odanızın yolunu tutacağınız kesin!

Hayatınızda şahane değişiklikler yapabilmek için iyi bir gece uykusunun yeterli olduğunu bilmek şaşırtıcı değil mi? Size şimdiden daha fazla uyku vakti verebilmek için listemizi 8 maddede kesiyoruz. Gelin, uykunun daha uzun ve daha sağlıklı bir yaşam sürmemize nasıl yardımcı olabileceğini beraber inceleyelim…

1. Uyku daha uzun yaşamanıza yardımcı olur

Ne kadar yaşayacağınız söz konusu olduğunda, cevabın çok büyük bir kısmı genetik özelliklerinizde saklıdır. Ancak çevreniz ve hayatınızı nasıl yaşadığınız, bu özelliklerin bile dengelerini altüst edecek kadar güçlü tetikleyicilerdir. Çok sayıda hastalık geni taşıyabilirsiniz ancak onlara yakalanıp yakalanmamanız büyük ölçüde hayatınızı nasıl yaşadığınıza bağlıdır. Daha uzun yaşamak istiyorsanız, uyku bir dizi hastalığa karşı ilk ve en iyi savunmanız olabilir.

2. Uyku sağlıklı kilonuzu korumanıza yardımcı olur

Uyku ve kilo arasında büyüleyici bağlantılar olduğunu gösteren çok sayıda ve önemli tıbbi kanıt var. WebMD.com’dan alıntılayarak özetleyelim: “Araştırmacılar ne kadar uyuduğunuzun ve uyku kalitenizin büyük olasılıkla iştahınıza bağlı bir hormonal aktivite ahengini sessizce düzenleyebileceğini söylüyor.”

3. Uyku stresli durumları daha iyi yönetmenize yardımcı olur

Stres her zaman düşmanımız değil, hatta romantik bir randevu gecesi veya iyi yapılmış bir iş için bir ödül kabul etme arifesi gibi bazı durumlarda lehimize sonuçlar veriyor. Ancak bir de ilk aklımıza gelen manasındaki gibi ‘kötü’ stres var ki özellikle iyi bir gece uykusu çekmemişsek, bizi sabırsız bir çocuğa dönüştürme gücüne sahip olabiliyor. Ortalama 4-5 saat gece uykusu alıyorsanız, beyniniz strese sanki üst üste üç gece hiç uyumamışsınız gibi tepki verir. Şimdi iyi bir gece uykusu çektiğinizde sahip olacağınız gücü hayal edebiliyor musunuz?

4. Uyku iltihabı ve ağrıyı azaltmanıza yardımcı olur

Kalp hastalığı, felç, diyabet, artrit, erken yaşlanma ve daha pek çok sorunun iltihaplanmayla güçlü bağları vardır. Gecede 6 saatten az uyursanız, kandaki inflamatuar protein seviyeleriniz daha fazla uyuyan insanlardan daha yüksek olabilir.

5. Uyku fiziksel aktiviteden zevk almanıza yardımcı olur

Korkunç bir gece uykusundan sonra sabah yataktan sıçrayıp enerji dolu bir antrenmana hazır olabiliyor musunuz? Elbette hayır. Uyku, beyniniz ve vücudunuz için bir temizleme ekibi işlevi yapar; döküntüleri temizler, hafızayı düzenler ve kas dokusunu onarır. Bu önemli iyileşme süresini atlamak kendinize yapacağınız en kötü şey olur.

6. Uyku kazalardan kaçınmanıza yardımcı olur

İstatistikler trafik kazalarının çoğundan (bazen alkollü kullanmaktan bile fazla) uykulu sürücülerin sorumlu olduğunu gösteriyor. Uykusuz bir gece alkollü bir içkinin etkilerini mükemmel taklit ederek sürüşünüzü bozabilir.

7. Uyku yaşam boyu öğrenmeyi benimsemenize yardımcı olur

Uyku, kas dokusunu onardığı gibi, beyninizdeki sinapsları, yani öğrenmeye giden yolları da temizler. Uyku anıların işlenmesini kolaylaştırır, önemli olanları depoya taşır ve yarın ihtiyacınız olmayacak olanları siler. Uyku olmadan, anılarınızın tümü kısa süreli geri alma alanında kalır ve karmaşık becerileri öğrenmek neredeyse imkânsız hale gelir. Yani özünde, uykudan başka hiçbir şey yapmadığınız 8 saatlik boşluk, aslında sizi daha akıllı yapar.

8. Uyku depresyonla savaşmanıza yardımcı olur

Uyku ve depresif hastalıklar arasındaki ilişki karmaşıktır; depresyon uyku sorunlarına neden olabilir ve uyku sorunları depresif bozukluklara yol açabilir veya katkıda bulunabilir. Ancak kanıtlar açık: Uyku uzmanlarına göre uykusuzluk çeken kişilerin depresyona yakalanma riski iyi uyuyanlardan on kat daha fazla.

9. Uyku yaratıcılığınızı geliştirmenize yardımcı olur

Gün boyunca yaratıcılığınızın nasıl geliştiğini hiç fark ettiniz mi? Gece kuşu veya erkenci tavuk olmanıza bağlı olarak, yaratıcılığın tadını gün içinde beyninizin en uyanık ve enerjik olduğu zamanda çıkarırsınız. Uykusuzsanız beyniniz yaratıcı süreçlere girmek için ihtiyaç duyduğu yakıttan yoksundur. Kendinizi gözleyip iyi uyuduğunuz ve uyumadığınız zamanlardaki performansınıza bakarak da doğruluğunu test edebilirsiniz.