Sahilden eve döndüğünüzde görüp hoşlandığınız, daha fit ve enerjik hissettiren, yaz bittikten sonra da sizinle kalmasını istediğiniz bronzluk normalde 7-10 gün sürer. Ama doğru hamlelerle bu süreyi biraz uzatıp sanki yaz bitmemiş gibi hissetmek mümkün. Aşağıya buyurun…

İster koruyucu kreminizi sürüp biraz güneşlenin, ister düzenli olarak bronzlaştırıcı uygulayın, aklınızda hep aynı soru olabilir: Bronzluk ne kadar sürer? Aslında bu sorunun cevabı herkes için aynı değil ama yine de bir ortalamadan söz etmek mümkün. Vücudumuz güneşe maruz kaldığında, zararlı ultraviyole ışınlarından korunmak için, cilt rengini koyulaştıran ve melanin adı verilen bir pigment üretir. Bu reaksiyon, bronzlaşmaya neden olur ancak bunun ne kadar süreceği kişinin cilt tipine bağlıdır. Koyu tenlilerin bronzluğu açık tenli olanlara göre daha uzun sürer. Güneş olmayan günlerde uygulayacağınız bronzlaştırıcı da renginizi korumanıza yardımcı olabilir. Gelelim daha uzun bronzluk için yapabileceğiniz diğer şeylere…

 1. Önce ölü deriyi atın

Uzun süreli bronzluğun ilk şartı, güneşe çıkmadan veya bronzlaştırıcı krem uygulamadan önce cildi ölü deriden arındırmaktır. Bir arındırıcı peeling kreminiz olsun. Böylece cildinizi pürüzsüzleştirebilecek ve hem yanmak hem de bronzlaştırıcınızı uygulamak için eşit bir yüzey elde edebileceksiniz.

 1. Soyulmayı önlemek için cildinizi nemlendirin

Nemlendirilmiş cilt iyi bir cilttir ve iyi cilt hem daha sağlıklı görünür hem de bronzluğu daha uzun süre muhafaza eder. Yaz-kış fark etmez, mutlaka her gün besleyici bir nemlendirici uygulayın. Ancak bunu yaparken hindistancevizi yağı gibi konsantre yağlardan veya yağ bazlı nemlendirici ve losyonlardan uzak durun. Yağ bazlı ürünler, bronzlaştırıcınızı eşit dağıtmanızı önleyebilir ve güneşin yakıcı etkisini sağlıksız bir şekilde artırabilir.

 1. Bronzlaştırıcı desteği alın

Bu iş için güneşi tercih ediyorsanız, nemlendirici özelliği de olan bir ‘self-tanner’ kremden destek alarak bronzluğunuzun daha uzun süre dayanmasını sağlayabilirsiniz. Bu sayede güneş altında gerekenden fazla kalmanın da önüne geçersiniz. Unutmayın ki tüm sağlık veren özelliklerinin yanı sıra güneşin zarar verici etkileri de hayli fazla.

 1. Etiketleri iyi okuyun

Düzenli kullandığınız ürünleri incelemek için birkaç dakikanızı ayırın. Farkında olmayabilirsiniz ancak bu ürünlerin bazıları bronzluğunuzu zamanından önce sonlandırıyor olabilir. Vücut ve yüz peeling’i ya da bazı yüz maskelerinden kaçınarak bronzluğunuzun daha uzun süre dayanmasına yardımcı olun. Ayrıca varsa akne tedavisi için kullandığınız ürünlere ve salisilik asit içeren saç ürünlerine dikkat edin.

 1. Sıcak suyu kapatın

Sıcak banyo, duş, jakuzi her zaman keyif vericidir ama sıcak su cildinizin kurumasına ve hızlı soyulmasına, pul pul dökülmesine neden olur. Güneş yanığının yanı sıra uyguladığınız bronzlaştırıcıyı da beraberinde götürür. En iyi sonuçlar ve pullanıp soyulmayı önlemek için uzun süre sıcak suya maruz kalmaktan kaçının.

 1. Bol bol su için

Cildinizin sağlıklı ve nemli kalmasını sağlamak için bol bol su için. Su ayrıca toksinleri atmak, dolaşımı iyileştirmek ve cildinizin parlamasına yardımcı olarak bronzluğunuzun parlak görüntüsünü artırmak için gereklidir.

 1. Aydınlatıcı vücut losyonu alın

Işıltılı bir nemlendiriciyle cildinizin çok daha iyi görünmesini sağlayabilirsiniz. Bronz teninizi vurgulamak için ‘illuminating’ özellikli krem veya losyonlardan uygulayın. Hem bronzluğunuz daha uzun süre dayanacak hem de cildiniz nemli ve sağlıklı görünecek.

 1. Günlük güneş koruyucu kullanın

Bronzlaşırken güneşten değil de kremlerden yararlanıyorsanız, ekstra yanmayı önlemek için minimum SPF 30 değeri olan, günlük bir güneş kremi kullanın. Çünkü güneşte yanmış cilt, genellikle hasar görüp soyulma refleksi veren cilttir; bu da bronzluğunuzu daha erken kaybetmenize yol açar.

Hızlı formül

 1. Güneşe değil bronzlaştırıcı kreme başvuracaksanız uygulamadan önce ölü deri hücrelerinden kurtulmak için peeling yapın.
 2. Düzenli olarak vücut nemlendiricisi kullanarak cildinizi nemli tutun.
 3. Body scrub, peeling, yüz maskeleri, saç ürünleri gibi rutin bakım aracılarınızın etiketlerini dikkatli okuyun, salisilik asit veya eksfoliant içerenlerden uzak durun.
 4. Bronzluğunuzun daha hızlı kaybolmasına ve soyulmaya neden olabileceğinden, sıcak suya maruz kalmaktan kaçının.
 5. En az SPF 30 içeren günlük nemlendirici, self-tanner ve güneş koruyucuyla cildinizi sağlıklı tutun.