İnsan daima sevme ve sevilme ihtiyacında olan bir varlık. Ancak bazen geçmiş kötü deneyimler, kırgınlıklar kolayca unutulamıyor. Size yeniden sanki ilkmiş gibi aşka düşmenin yollarını anlatıyoruz.

Yatsan

Sevmek için doğarız, buna hiç şüphe yok. Bugüne kadar ister yirmi, ister tek bir ilişkimiz olmuş olsun, çoğumuz tattığımız o duyguyu hayatımızda tutmak istiyoruz. Sürekli o fiziksel, duygusal, zihinsel bağlantıyı ve daha derin bir aşkı arıyoruz. Ne tür bir duyguya sahip olmak istediğimizi biliyoruz ama iş bununla bitmiyor maalesef. Geçmişteki kötü, sağlıksız, incitici ilişkiler, yeni bir ilişkide güvenle ilerlememizi yavaşlatıyor hatta bazen geçit vermeyip sonlanmasına neden oluyor.

Yeniden sevmeyi öğrenmek, hepimizin yaptığı en zorlu şeylerden biri olabilir. İyi haber ise bunun mümkün olması. Aşağıdaki ipuçları ya da fikirler kalbinizin kilidini yeniden aşk için açmanıza yardım edebilir.

  1. Kalbinizi açın

Acı ve kalp kırıklığı hâlâ sizinle olsa da, yeniden sevmek için evvela kalbinizi açmanız gerekecek. Başkalarıyla tanışmaya, onun karşısında savunmasız olmaya ve yeniden âşık olmaya açık olun. Aşk ancak onu kabul etmeye istekli olursanız mümkün olabilir.

  1. Kendinizle bütünleşin

Bu yolun başında önce kendinizi tanımanız gerekecek. Kendinizi sevin, kendinizi affedin ve kendinizi kabul edin. Mutluluğunuz kendinizi gerçekleştirmeyi, sevgi dilinizi, hayallerinizi ve arzularınızı içerir.

  1. Hepimizin kırılmış olduğunu bilin

Hiçbirimiz mükemmel değiliz. Hepimizin kusurları var. Hepimiz çalışmaya ve gelişmeye devam eden yapılarız. Farkına varmanız gereken şey, her kişinin her ilişkiye bir tür ‘bagaj’la geleceği. Mükemmel olmadığımız için kendimizi suçlu hissetmemize ya da utanmamıza gerek yok. Gelişmek için her zaman yer var. Unutmayın ki yukarıdaki bilgiye paralel olarak, her birimiz her ilişkiye çok sayıda harika şey de getiriyoruz.

  1. Korkmayın

Korkularınız sizi bir adım geride mi tutuyor? Bunun üstesinden gelmenin bir yolu da onu tanımak, sonra da kucaklamak. Kendinize karşı dürüst olun. Korktuğunuz şey gerçekleşirse olabilecek en kötü şey ne? Bunun gerçekleşme olasılığı ne? Daha önce ne zaman bu tür bir korkunun üstesinden geldiniz? Şimdi korkuyu bir kenara bırakıp her şeyi göze alabilseydiniz bu aşkın nasıl olacağını hayal edin ve harekete geçin.

  1. Sizi incitenleri affedin

Bu kolay olmayacaktır ancak yeniden kabul etmek ve sevmek için ilerlemek çok daha önemli. Kin tutmak en nihayetinde size yardımcı olmayacak. Hatta kin tutarak acı çeken tek kişi siz olacaksınız. Bırakma sürecini yazılı olarak, yüz yüze veya sadece kafanızın içinde yapabilirsiniz. Onlara affediciliğinizi sunun ve yol boyunca onlarla birlikte öğrendiklerinizi takdir edin. Böylece sonunda kendinizi bu duygusal zincirlerden kurtarabilir ve kalbinizi yeniden sevgiye açabilirsiniz.

  1. İnsanların olumlu yönlerini görmeyi seçin

İnsanların önce hatalarına mı bakarsınız? Peki önce olumlu yönlerine baksanız ne olur sizce? İnsanları masaya getirdikleri şeylerle görmek, yeniden sevmenin kapısını açmaya kesinlikle yardımcı olacaktır. Ne istediğinizi ve gerçekten neye ihtiyacınız olduğunu tanımlayın. Görüştüğünüz kişinin olumlu yönlerini aklınızda tutun ve sahip olmadıklarına odaklanmayı bırakın.

  1. Sevdiğiniz şeyleri yapın

Hayatınızdan mutlu olmak, aşkı yeniden kabullenmeyi kolaylaştırır. İçinizdeki ve kendinizdeki mutluluğu bulduğunuzda, gardınız düşer. Sonuç olarak, arzu ettiğiniz şeyleri hissetmenize ve deneyimlemenize izin verirsiniz. Sahip olmadığımız bir şeyi veremeyiz. Kendinizi sevmezseniz sevgi de veremezsiniz. Zaman hızla geçiyor. Hangi aktivitelerden hoşlanıyorsanız vaktinizi onlarla, en iyi şekilde değerlendirin.

  1. Köşelerinizi yumuşatın

Başkalarına kapalı olmak yeniden sevme şansınızı artırmaz. İncinmekten kaçınmak için sert bir kabuk bağlamak daha kolay ama aslında içinize kapanarak pek çok şeyi engelliyorsunuz. Her şeyin ötesinde en çok arzuladığınız neşeyi ve derin sevgiyi kaçırıyor olabilirsiniz. Her ne kadar zor olsa da, savunmasız olmak her ilişkinin gelişmesi için bir zorunluluk. Bu ipuçları üzerinde çalışırsanız, derin bir aşk çok yakınınızda olabilir.