Hayatınızın yaklaşık üçte birini yatağınızda geçirdiğinizi biliyor musunuz? Peki en son ne zaman yatağınızda derinlemesine bir temizlik yaptınız? Cevabınızı gizlemeye kalkmayın çünkü çoğu insanın yanıtı sizinkiyle aynı. Oysa temiz bir yatak sadece akarları, mikropları uzak tutmakla kalmaz; hem daha iyi ve verimli bir uykuyu teşvik eder hem de yatağınızın ömrünü uzatır. Öyleyse size bir yatağı 7 basit adımda nasıl temizleyeceğinizi anlatalım.

Yatsan

Başlarken…

‘Derin temizlik’ lafını duyunca tüm gününüzü buna harcayacağınızı düşünüp sıkılmış olabilirsiniz. Endişelenmeyin; sizin için hazırladığımız plan, uzun vakit alan, sıkıcı bir iş olmayacak. Ayrıca yatağınızı korumak, uykunuzu küçük böcek ve bakterilerle paylaşmayı önlemek için buna değer. Eski yatakları iki yılda bir ters çevirmek gerekiyordu ama artık çoğu yatak farklı alt ve üst yapıları nedeniyle bu işleme ihtiyaç bırakmıyor. Yeni temel kural, yatağınızı yılda en az iki kez derinlemesine temizlemenin yanı sıra yatağı döndürmek. Şimdi gelin, yatağınızı nasıl derinlemesine temizleyeceğinizi adım adım anlatalım…

  1. Nevresim takımını çıkarıp yıkayın 

Temizliğin ilk adımı yatağı çırılçıplak bırakmak. Çarşafları, yastık kılıfları, nevresimler, yatak örtüleri; hepsini çıkarın. Siz şiltede derin temizliğe girişirken onlar da çamaşır makinesinin uzun programında yıkanmaya başlasınlar. Hatta makineniz müsaitse ve ürün etiketleri izin veriyorsa yastıklarınızı ve yorganınızı da yıkayın. Ama dikkatli olun; bazı ürünlerin elde yıkanması, bazılarının da kuru temizlemeye verilmesi gerekebilir.

  1. Temizlik malzemelerinizi toparlayın 

Yıkanabilecek her şeyi makineye attığınıza göre, şilteyle başa çıkmak için ihtiyaç duyacağınız temizlik malzemelerini bir araya getirebilirsiniz. Bu malzemelerin çoğu evinizde zaten bulunuyor olabilir. Ancak kullandığınız şilteye ve temizlik durumuna bağlı olarak daha fazlasına ihtiyaç duyabilirsiniz. Elektrikli süpürgenin bu işe uygun başlığı, leke çıkarıcı veya bulaşık deterjanı, çamaşır deterjanı, bezler ve küçük bir leğen, soğuk su, karbonat, buharlı temizleyici ya da ütü, lavanta yağı gibi malzemeleri yanınıza alın.

  1. Tozları vakumlayın gitsin 

Derin temizliğe başlarken tozlardan kurtulmak gerek. Emiciliğine güvendiğiniz bir elektrikli süpürgenin uygun başlığını takın ve bu işe gerçekten zaman ayırın. Şiltenin üstünü, yanlarını, köşelerini, yatak başlığına dayanan yerini, altını; özetle ulaşabileceğiniz her yeri süpürün. Bu önemli çünkü kalan toz, sonraki adımlara geçtiğinizde veya yatağı yeniden kullanmaya başladığınızda hemen artacaktır; o yüzden mümkün olduğunca ince temizlemelisiniz. Yüzeyin yakınında gizlenen toz akarlarını öldürmek için bir buharlı temizleyici veya ütü de kullanabilirsiniz.

  1. Lekeleri çıkarın 

Lekeler olabilir ama onları yatağınızın üzerinde bırakmamak gerekir. Nasıl çıkaracağınız ise büyük ölçüde ne lekesi olduklarına bağlı. Mesela, özellikle hafızalı köpük yataklar söz konusu olduğunda doğrudan deterjan, temizleme solüsyonu veya su uygulamak uygun değil. O yüzden dikkatli bir çalışma yürütüp leke çıkarıcı kullanmalısınız. Lekeye uygun çıkarıcının bir kısmını bir beze püskürtüp sorunlu bölgeyi ovalayın. Başka bir bezi soğuk suya batırıp leke çıkana kadar ovmaya devam edin. Leke çıkarıcının kalıntısı kalmayana kadar bölgeyi suyla temizleyin. Sonra yatağınızın kurumasını bekleyin ya da makineyle kurutun.

  1. Karbonatlı karışım dökün 

Yataklar bir süre sonra biraz ağır kokmaya başlar. Bu normal bir durum ama güzel kokulu bir yatağı kim istemez ki? Bunun için tek yapmanız gereken, bir fincan karbonatı, rahatlamanıza ve daha iyi uyumanıza yardımcı olacak birkaç damla lavanta yağıyla karıştırmak. Karışımı bir süzgece koyun ve eleyerek tüm yatak üzerine eşit serpin. Mümkün olduğu kadar uzun süre, en azından makineye attığınız nevresim takımlarınız yıkanıp kuruyana kadar bırakın. Süre sonunda, yatağın üstündeki karışımı tamamen süpürün. Karbonat kötü kokuları çıkaracak, lavanta da yatağı güzel kokusuyla dolduracak.

  1. Yatak koruyucu alez kullanın 

Yatağınız şu an tertemiz. Bir dahaki sefere temizliğin daha kısa sürmesini istiyorsanız yapabileceğiniz en iyi şey, kendinize yatak koruyucu bir alez almak. Böylece yatağınızı dökülecek şeylerden, leke, kir, toz ve diğer sorunlardan koruyabilirsiniz. Ayrıca alezi makineye atıp temizlemek de çok daha kolay. Yapabileceğiniz bir diğer şey de koruyucunun üzerine lastikli çarşaf kullanmak. Yatağın sıkı bir şekilde sarılması, toz akarlarının içeri girememesini sağlar. Özellikle astım veya alerjilerle mücadele ediyorsanız bunun faydası büyük olacaktır.

  1. Temiz nevresim takımını serin

Artık yatağınız temiz, koruyucu aleziniz var, lastikli çarşafınızı sıkıca gerdiniz… Sıra yeni, temiz nevresimler sermekte. Unutmayın ki temiz bir yatağa uzanmaktan daha tatmin edici bir şey yoktur. Yatağınızı yastıklarınızla, nevresim takımınızla düzenli hale getirin ve temiz bir yatakta uyuyacağınızı bilmenin tadını çıkarın.