Heybetli dağ sıraları, kırmızı çöller, uçsuz bucaksız kumlar, tuz düzlükleri, peribacaları, travertenler… Uyandığınızda ilk gördüğünüz şeyin bunlar olduğunu düşünsenize! Şu 12 noktayı kaydedin, pişman olmazsınız.

Yatsan

1. Nefesiniz kesilecek

Araşiyama Bambu Ormanları, Japonya

Burayı anlatacak iki kelime: Nefes kesici! Kyoto’dan kısa bir otobüs yolculuğuyla ulaşılabilen Araşiyama Bambu Ormanları; doğal güzelliği, eşsiz sesleri ve doğal ışığıyla ünlü. Seyahat ederken doğayla yakın ilişki içinde olmak istiyorsanız, kaçırmamanız gereken bir deneyim. Hem Japon yerel kültürünü yaşayacak hem de Tokyo gibi büyük şehirlere kıyasla çok farklı bir tempo göreceksiniz. Seyahat uzmanları, buranın tadının en iyi turistler etrafı sarmadan çıkacağını söylüyor. Dolayısıyla en bakir haliyle yakalamak için çok erken uyanıp gidin.

2. Bir masalın içinde gibi…

Banff Ulusal Parkı, Kanada

Kanada’nın en eski ulusal parkı burası ve aslında muhteşem Rocky Dağları’nın bir parçası. Onu ekstra özel kılan, bölgedeki göller. Turkuvaz buzul sularına yansıyan dağ manzarasının heybetiyle büyüleyen ve 6 bin 600 kilometrekareden fazla alana yayılan dev bir yaban yaşam alanı sunan bölgenin en ünlü gölleri Moraine, Louise ve Minnewanka. Kışın karla kaplanıp hediyelik eşya dükkânlarındaki kar kürelerine benziyor ve özellikle kayak tutkunları için bir harikalar diyarı haline geliyor.

3. Milyon yıllık efsane

Büyük Kanyon, ABD

Geldik dünyanın en büyük derin vadisine… Colorado Irmağı’nın 1 milyon yılı aşkın zamandır yaylayı kazarak derinleştirmesiyle oluşan boğaz, inanılmaz bir manzara sunuyor. Burada vahşi yaşamı ve kilometrelerce uzunluğundaki kayaları görmekten büyük keyif alacaksınız. Zamanınız varsa ve doğal manzaraya hâlâ doymadıysanız Antilop Kanyonu’na da uğrayın.

4. Dünya güzeli beş köy

Cinque Terre, İtalya

Hem yerli halk hem de turistler için popüler bir tatil yeri burası. İsmi ‘Beş Toprak’ anlamına geliyor çünkü Monterosso al Mare, Vernazza, Corniglia, Manarola ve Riomaggiore olmak üzere beş köyden oluşuyor. Bu çok güzel ve özel bölgeye araba, tren veya teknelerle ulaşılabiliyor. Otantik yemekleri, sakin yürüyüşler ve sahil manzaralarla İtalyan kültürünü tek yerde doya doya özümsemek isterseniz en doğru adres.

5. Tarihe saygı

Gize, Mısır

Çoğu insan dünyanın en güzel yerlerinden birinin Mısır piramitleri olduğu konusunda hemfikir. Çok köklü bir tarihi olan ülkeyi mutlaka ziyaret edin. Uçsuz bucaksız çöl manzarasını, yakıcı güneşi, büyüleyici firavun öykülerini içinize çekmek için daha iyi bir seçeneğiniz yok.

6. Başka ülkede olsa çok kıskanırdık!

Kapadokya, Türkiye

Karşınızda meşhuuur peribacaları ve göğe yükseldikçe insanı hafifleten sıcak hava balonları… Kapadokya bizim biriciğimizdi zaten, artık dünya da keşfetti. Bu son derece Instagram’lık bölge, uzun zamandır yerli-yabancı gezginlerin listesinde. Özellikle gündoğumunda, kendinizi bir peri masalında zannedebilirsiniz. 

7. Yazarlara ilham veren yer

Kilimanjaro Dağı, Tanzanya

5 bin 895 metrelik Kilimanjaro Dağı sadece Afrika kıtasının en yüksek zirvesi değil, aynı zamanda hareketsiz bir yanardağ ve dünyanın en yüksek bağımsız dağı. Güzelliği, zirvenin her iki tarafında düz olan ve Afrika’daki birçok ülkeden görülebilen manzarasından geliyor. Üstüne ihtişamlı aslanları, zürafaları ve filleri de ekleyin, ne demek istediğimizi çok daha iyi anlayacaksınız. Ernest Hemingway’in Afrika’da yaptığı safari sonrasında yazdığı ‘Kilimanjaro’nun Karları’ öyküsünü de hatırlatmadan geçmeyelim.

8. Yorulduğunuza değecek

Machu Picchu, Peru

Bu antik İnka şehri, her gezginin listesinde banko bulunur. Yüzyıllarca saklı kalmayı başardığı için bozulmamış ve güzelliği başka hiçbir şeye benzemeyen bir yer. And Dağları’nın yukarısındaki bölgeye ulaşmak çok kolay değil. Bu nefes kesici yüksekliğe ulaşmak için treni yakalayın, patikaları yürüyün, dağları tırmanın… Yorulacaksınız ama buna değecek.

9. Doyumsuz falez manzarası

Moher Kayalıkları, İrlanda

İrlanda’nın insanı kendine getiren temiz havasını ve güzel manzarasını sonuna kadar yaşamaya hazırsanız Moher Kayalıkları tek adres. Bu falezler 30 binden fazla deniz kuşu, yunus ve balinaya da ev sahipliği yapıyor. Atlantik Okyanusu ve falezlerin üzerindeki yeşil alanlar, burayı eşsiz bir yer yapıyor ve İrlanda ruhunu net bir şekilde hissettiriyor.

10. Beyaz mucize

Pamukkale, Türkiye

Kar beyazı kireçtaşı tabakaları ve masmavi sularıyla sadece Türkiye’nin değil dünyanın da gözbebeği. Yazın giderseniz mayonuz üstünüzde olsun çünkü travertenlerin oluşturduğu küçük su birikintilerinde keyif yapabilirsiniz. Gitmişken Hierapolis Antik Kenti’ni de ziyaret etmeyi unutmayın. 

11. Mavi ve yeşilin 50 milyon tonu

Plitvice Gölleri Milli Parkı, Hırvatistan

Burası Hırvatistan’ın göller bölgesi. Bosna-Hersek sınırına çok yakın bir bölgede yer alan, gerçek bir doğa harikası. Göz alabildiğince ağaç, 16 göl ve şelalelerle zümrüt yeşilinden koyu maviye renkler arasında muhteşem bir geziye davetlisiniz. Ömrünüz boyunca unutamayacağınız yerler arasına girecek, emin olun.

12. Mutluluk yansıtıyor

Uyuni Tuz Gölü, Bolivya

Bolivya, dünyanın en büyük tuz yataklarına sahip. Uyuni Tuz Gölü onların en etkileyicilerinden biri. Buradaki tuz yıllar içinde gökyüzünü yansıtan, çöl benzeri eşsiz bir manzaraya dönüşmüş. Buraya fazladan zaman ayırın. Yansımalar sayesinde çok eğlenecek ve bol bol nefis fotoğraf karesi yakalayacaksınız.