Sabah telaşla evden çıkmaya, akşam servisi karşılamaya, pazar günlerine sarkan ödev saatlerine küçük bir mola zamanı; ara tatil haftası geldi. Bu yıl 13-17 Kasım tarihlerine denk düşen kısa tatil döneminde çocukların hem sosyalleşmesi hem de dinlenirken eğlenerek vakit geçirmesi için süreci iyi yönetmek gerekiyor. En isabetli önerileri uzmanından aldık.

Yatsan

Ara tatiller, çocukların rutinin dışında dinlenmelerinin yanı sıra çeşitli alanlarda kendilerini geliştirmeleri için de büyük fırsat oluşturuyor. Ay Koleji Rehberlik ve Psikolojik Danışmanı Doğukan Uludeveci’ye göre bu dönemde ebeveynlerin, çocuklarının doğal mentoru olarak; onlara zamanlarını iyi kullanmak için yol göstermeleri ve deneyimlerini paylaşarak rehberlik etmeleri büyük önem taşıyor. Uludeveci’den çocuklara ve ailelere, hem eğlenmek hem de dinlenmek için çeşitli öneriler aldık.

Planladığınız etkinlikleri bir takvime yerleştirin

 • Çocuklarla birlikte bir ara tatili planı yapmak, onların zamanlarını daha verimli geçirmeleri için son derece faydalı olacaktır. Tatiller, yapmak isteyip de yapmaya vakit bulamadığınız etkinlikleri gerçekleştirmek için fırsattır. Bu nedenle öncelikle çocukların keyif alacağı faaliyetler yapmak son derece önemlidir. Zamanı etkin kullananlar için bu ara tatil uzun bir süre ve bu süre içerisine birçok faaliyet sığdırabilirsiniz.
 • Bunun için tatil başlamadan önce, tatilde çocuğunuzla neler yapmak istediğinizi düşünün, zihninizde canlandırın ve kâğıda dökün. Listenizi hazırlarken çocuğunuzun tatile dair hayallerini dinleyin. Çocuklarınızın ilgi ve yeteneğinin kesiştiği noktada hayal ettikleri şeye yoğunlaşın. Oyundan teknolojik aletlerle vakit geçirmeye kadar hey şey olabilir. Bununla ilgili neler yapabiliriz diye düşünün. Karar verdikten sonra adım atabilmek, bu tatil sürecinde deneyimleyeceğiniz en güzel anlardan biri olabilir.
 • Planladığınız etkinlikleri bir takvime yerleştirin. Bu planda arkadaşlarıyla birlikte olacakları zamana da yer ayırın. Aile etkileşiminin, paylaşımının bol olacağı, birbirinize vakit ayıracağınız bir tatil geçirmeye özen gösterin.

Okuma etkinlikleri düzenleyin

 • Kitaplar sizi ve çocuğunuzu mutlu ederek rahatlamanıza yardımcı olabilir. Bu nedenle, çocuğunuzun keyif alabileceği ilham verici ve motive edici kitaplarla okuma günleri düzenlemek iyi bir fikir olacaktır.
 • Tatil süresince tamamlayacağınız kitap sayısını birlikte yapacağınız bir oylamayla belirleyebilir ve günün belirli saatlerini bu etkinlik için ayırabilirsiniz. Böylelikle hem eğlenceli hem de hedefe yönelik bir aktive planlamış olursunuz.
 • Bu konudaki en önemli nokta, kitap okuma saatlerinizi birlikte gerçekleştirmeniz. Sonrasında da okuduğunuz kitaplarla ilgili düşüncelerinizi konuşarak çocuğunuza ortak bir ilgi alanında buluştuğunuzu hissettirebilir ve kitap okuma alışkanlığı edinmesini kolaylaştırabilirsiniz.

Doğa aktivitesi yapın

 • Ormanda, sahil kenarında, parkta ya da arazi koşullarının uygun olduğu bir zeminde ailece bisiklet sürmeyi denemediyseniz bu ara tatil iyi bir fırsat olabilir.
 • Bisiklet sürmek, hem fiziksel aktivite sağlar hem de doğayla iç içe olma fırsatı sunar. Ailece doğanın tadını çıkararak kaliteli zaman geçirebilirsiniz.

İstanbul’daysanız Oyuncak Müzesi’ni ziyaret edin

 • Şair ve yazar Sunay Akın’ın 2005’te kurduğu bu müzede 1700’lü yıllardan günümüze kadar, oyuncak tarihinin en önemli parçaları sergileniyor. Beş katlı tarihi bir köşkün içinde yer alan bu müzede çocuklar sayısız oyuncağı inceleme fırsatı bulurken, aynı zamanda anlatılan döneme ait de bilgi sahibi oluyorlar. Oyuncak sevmeyen çocuk olmadığını düşünürsek ara tatilde çocuklarınızı mutlu etmek isterseniz İstanbul Oyuncak Müzesi’ni ziyaret edebilirsiniz.

Gönüllü faaliyetlerine katılın

 • Gönüllülük esasına dayanan faaliyetlerle topluma, çevreye, yardıma muhtaç insanlara ya da canlılara yardım edebilirsiniz. Birlikte haftanın belirli günlerinde vakıfların gönüllülük faaliyetlerine katılmak, geri dönüşüm aktiviteleri yapmak gibi faaliyetler planlayabilirsiniz.
 • Böylece birlikte hem yeni şeyler öğrenebilir hem de yeni insanlarla etkileşim kurabilirsiniz. Gönüllü faaliyetleriyle çocuklarınızın sosyal hoşgörü ve empati kazanmalarına destek olabilirsiniz.

Yeni beceriler kazanmasını sağlayın

 • Tatildeyken yemek yapmak, fotoğraf çekmek, bir müzik aleti çalmak gibi beceriler arasından çocuğunuza uygun olanı bularak yeni şeyler öğrenmesine katkı sağlayabilirsiniz.
 • Çocuğunuz özellikle lise çağından küçük bir yaştaysa birkaç beceri deneyebilir ve hangisine daha ilgili olduğunu görebilirsiniz. Örneğin, birlikte yemekler hazırlayarak içindeki küçük şefin ortaya çıkmasını sağlayabilirsiniz.

Bir gününüzü tamamen onun planlamasına izin verin

 • Bir gününüzü tamamen çocuğunuzun istekleri üzerine kurarak onun ilgi alanlarını keşfedin. Böylelikle çocuğunuzun istekleri, ilgi alanları ve sevdiği şeyler konusunda daha fazla fikir sahibi olabilirsiniz.
 • Bir günü çocuğunuzun planlaması, ara tatil boyunca sizin organize ettiğiniz şeyleri yaparken zorunluluk gibi hissetmemesini ve daha çok ilgi göstermesini sağlayacaktır.

Ailece film izleyin

 • Ters Yüz: Küçük Riley için hayat, babasının San Francisco’da yeni bir işe başlamasıyla baştan aşağıya değişir. Onu şimdi yeni bir ev, okul ve arkadaşlar beklemektedir. Peki içindeki duygular ne söylemektedir? Neşe, Korku, Öfke, Nefret ve Üzüntü… Riley’nin zihninin içinde yaşayan, ona günlük hayatında tavsiyeler veren duyguları bu yeni hayata alışırken ufak bir kaosa neden olacaktır. Neşe, Riley’nin en önemli duygusudur ve onu hep pozitif tutmaya çalışır ama diğer duygular bu yeni hayatına uyum sağlama konusunda biraz şaşkındır.
 • Yukarı Bak: Rastlantı eseri yolları kesişen iki çocuğun, yıllarca sürecek tatlı ve dokunaklı hikâyesi. Maceracı doğan ve hayattaki her şeye dair çocuksu, saf meraklar barındıran Ellie’nin tek hayali dünyayı gezebilmektir. Carl ise sessizliği ve dinginliğiyle örttüğü maceraperestliği ve kocaman kalbiyle Ellie’nin tek isteğini gerçekleştirebilmeyi dilemektedir. İki küçük çocuk büyür, evlenir, yaşlanır… Ölüm Ellie’nin kapısını çalar, Carl ise sevdiğinden kalan tek şeyi, o çocuksu hayali gerçekleştirmeye koyulur.
 • Narnia Günlükleri / Aslan, Cadı ve Dolap: İkinci Dünya Savaşı sırasında Almanların Londra’ya düzenlediği hava saldırılarında Peter, Susan, Edmund ve Lucy adlı dört çocuk ailelerinden ayrı düşerler. Güvenlik amacıyla ülkelerine gönderilen Peter, Susan, Edmund ve Lucy, orada sihirli bir gardırop bulurlar. Gardırobun içine girince Narnia adlı mistik bir ülkeye geçiş yaparlar. Bir zamanlar barış ve huzur dolu bir ülke olan Narnia’nın özelliği, konuşan canavarların, cücelerin ve devlerin ülkesi olmasıdır. Ancak ülke, şeytani güçlere sahip Beyaz Cadı tarafından dondurulmuştur. Küçük dostlarımız büyüyü bozup Narnia’yı eski haline getirmek için bir aslandan yardım alırlar.
 • Mucize: Auggie Pullman beşinci sınıfa geçmek üzere olan bir çocuktur. Ancak yüzündeki, doğuştan gelen ve kalıcı deformasyon geçirdiği onlarca ameliyata rağmen düzelmemiştir. O yaşına dek hiç okula gitmemiş, evde ailesinden eğitim almış ve dışarıyla ilişkisi, hep bir kask aracılığıyla olmuştur. Sıradan bir okul olan Beecher’a başladığı günden itibaren bazılarının alay konusu olsa da aslında çoğu kişiden bir farkı olmadığını gösterecek, dış görünüşün ne kadar önemsiz olabileceğini kanıtlayacaktır.
 • Zootropolis: Hayvanların bir arada yaşadığı çok büyük bir şehrin sakinlerinden olan tavşan Judy Hopps, polis teşkilatına yeni yazılmıştır. Nick adlı tilki ise küçük dolandırıcılık işleri yaparak köşeyi dönmeyi hedeflemektedir. Bir gün Nick, işlemediği bir suçla itham edilir. Nick adını temize çıkarmak, Judy de davayı çözmek için daha önceden hiç tahmin edemeyecekleri bir işbirliği yapmak zorunda kalırlar.