Aşk, başka hiçbir duyguya benzemeyen yoğun ve derin bir sevgi hissi. Ve tabii herkesin aşkı kendine özel. Siz sadece sevginizi birçok farklı şekilde göstermek ve daha çok sevmek için çalışabilirsiniz. Daha iyisine ulaşabilmeniz için rehberiniz olmaya geldik.

Yatsan

  1. Çaba Sarf Edin

Sadece aşkın değil, pek çok ilişki türünün anahtarı bu. İlişkinizin yürümesi için çaba sarf edin. Sevgilinizle ilişkiye dair hedefleriniz hakkında açık bir iletişim kurun. Kısa süreli ya da ciddi ve uzun vadeli bir aşk düşünüyor olabilirsiniz; her ikisi için de dürüst olun. İki tür aşkta da yanlış bir şey yok ancak partnerinizin de sizinle aynı frekansta olduğundan emin olmalısınız. Kendinizi o kişiye ve ilişkiye adayın. Sevgilinizin kendisini özel hissetmesi ve ilişkinin yürümesi için çaba gösterin.

  1. Samimi Olun 

Duygusal yakınlık, sevgi dolu bir ilişkinin büyük bir parçası. En basitinden, sevgilinizin yanında kırılganlıklarınızı gösterebilme, hassasiyetlerinizi ifade edebilme olarak tanımlamak mümkün. Kendinizi savunmasız hissetmeye başladığınızda (korku, üzüntü, utanç veya incinme yaşadığınızda), bir an durun. Yaşadığınız duyguları kabul edin, kaçmayın. Hislerinize karşı nazik olun, şefkat gösterin. Sonra da bu savunmasız anlarınızı paylaşın ve sevgilinizin sizi desteklemesine izin verin.

  1. İniş Çıkışları Kabul Edin

Aşkın dinamik bir yapısı vardır. Başlangıçtaki çekimin ve güçlü duyguların yıprandığından endişe ediyorsanız, aşkın dalgalar halinde yaşandığının farkına varın. Bazen birine aşırı derecede âşık olduğunuzu hissedersiniz, bazen aynı kişiye daha az sevgi duyarsınız. Düşük bir noktaya ulaşmış olmanız, duygularınızın bittiği anlamına gelmez. Hayat döngüler halinde yaşanır ve aşkta da iniş çıkışlar olması normaldir. Çocuk sahibi olmak veya yaşlanmak gibi pek çok şey bu iniş çıkışlara neden olabilir. Bunları anlayarak üzerinde çalışabilirsiniz.

  1. Sevgi Almaya Açık Olun

İlişkinizde sevgiyi kontrol eden kişi olmak zorunda değilsiniz; partnerinizin size karşı sevgisini ifade etmesine izin verin. Sevgi almak bazı insanlar için kendini savunmasız hissettirebilir çünkü kontrolü bırakmayı gerektirir. Hediye almaya, iltifatları kabul etmeye ve size yönelik jestlere açık olun. Unutmayın ki sevgide borçlanma yoktur ama çoğalma vardır.

  1. Dokunun

Dokunmanın sadece cinsel içerikli olması gerekmez. Uzun ve destekleyici bir sarılma veya eşinizin elini tutmak bağınızı korumanın bir yoludur. Fiziksel teması başlatarak ve sürdürerek ona sevginizi ifade edin. Çünkü sevgi; özen, takdir gibi bağlayıcı, olumlu duyguları ifade etmenin bir yoludur. Bu küçük temaslar da birine sevildiğini hissettirmenin ve sizin de sevgi dolu hissetmenizin en önemli işaretleri.

  1. Takdir Edin

Bazen en yakınımızdaki kişiyle iletişim kurma şeklimiz hayatın hayhuyu arasında kaybolup gidiyor. Oysa sadece küçük bir cümleyle ilişkinizi çok sağlam temellere oturtabilirsiniz. Minnettarlığınızı söyleyin. İlişkiniz için harcadığınız çabayı fark ettiğinizi gösterdiği için ona teşekkür edin. Sizin yanınızda olarak yaptığı şeyler ve ayrıca sevdiğiniz kişinin sahip olduğu nitelikler için takdirinizi gösterin.

  1. Yaşamda Ortak Olun 

Hayatı sevdiğiniz insanlarla birlikte yaşamanın tüm amacı, zorlukların üstesinden birlikte gelebilmeniz. Çözüm bulmak, sorunların üstesinden gelmek ve zor zamanlarda birbirinizi rahatlatmak için birlikte olun. Her şeyi tek başımıza çözemeyiz, bilinmesi gereken her şeyi bilemeyiz ama sevgiyle bir araya gelen bir grup insan hemen hemen her sorunu çözebilir.

  1. Mükemmellik Beklemeyin 

Sevdiğiniz kişiden ya da kendinizden mükemmellik beklemeyin. Bu asla gerçekçi olmayan beklentiler yaratır. İkiniz de bu standartları karşılayamayacaksınız ve sonunda incinecek, hayal kırıklığı yaşayacaksınız. Kendinize ve ona karşı sakin olun; hatalar olacağını bilin.

  1. Dersler Çıkarın 

Evet, ilişkinizde kötü şeyler de olacak. Siz yanlış bir şey söyleyeceksiniz ya da o sizi incitecek. Bunlar olur. Önemli olan, herhangi bir şey ters gittiğinde ders çıkarmak ve ilerlemeye devam etmektir. Herhangi bir olumsuz durumdan en iyi şekilde yararlanmaya çalışın, deneyimlerden tecrübe kazanarak ve büyüyerek olumlu bir şeye dönüştürün. Ciddileşen herhangi bir tartışmada dürüstçe sevgilinizin bakış açısını görmeye çalışın. Eğer hatalıysanız kabul edin ve özür dileyin. İyi ilişkiler sorunların ortaya çıkmasına izin verir ve sonra açıklıkla çözülmesini sağlar.

  1. Uzlaşın

Sevgilinize gerçekten kızgın veya üzgün olduğunuzda sevgi hissetmek zordur. Önemli olan, kavgadan sonra birlikte mutluluğu bulabilmektir. Her zaman uzlaşma fırsatı olduğunu unutmayın. İster avaz avaz kavga edin, ister işler çok kızışmadan oturup sakince konuşun; hemen hemen her çatışma bir tür uzlaşmaya olanak tanır. Sonunda ikinizin de duyulduğunuzu hissettiğinizden emin olun ve anlaşma yolunda adımlar atın.

  1. Duygularınızı Dengeleyin

Denge, mutlu ve sevgi dolu bir ilişki yaratmada önemlidir. Araştırmalar, istikrar sağlandığında, ilişkilerdeki olumlu ve olumsuz etkileşimler için sihirli oranın beşe bir ya da her bir olumsuz etkileşime karşılık beş olumlu etkileşim olduğunu gösteriyor. Partnerinize yönelik olumsuz bir eylemi fark ettiğinizde, denge duygusunu yeniden tesis etmek için olumlu etkileşimler sağlamaya çalışın. Öyle büyük şeylerden bahsetmiyoruz; sıcak bir dokunma, gülümseme, sarılıp oturma gibi fiziksel yakınlıklar yeterli olacaktır.