Giderek daha çok insan kafasında yeni yılı 1 Eylül’den başlatıyor. Çünkü bu ay, hayatımızda küçük değişiklikler yapmak için mükemmel bir zaman. Yazın tembel günleri geride kalırken kendimizi yenilenmiş, rahatlamış ve gençleşmiş bulmamız için en uygun aralığı sunuyor. Siz de bu yıl kendinize sözler vermeye başlamak için 31 Aralık gece yarısını beklemeyin. Daha iyi bir siz için buradan başlayın.

Yatsan

Meditasyon

Yazın çöken rehavet hissi; okulların açılması, iş hayatının hız kazanması ve şehre dönüş baskısıyla birlikte, hızla kaybolabilir. Zihninizi sakinleştirmek için her gün birkaç dakika ayırmanız, genel olarak çok daha sakin bir hayata kavuşmanızı sağlayabilir. Meditasyon deyince aklınıza sadece tütsülerle ve çeşitli klişelerle dolu bir oda gelmesin. Öğle yemeği arasında masanızda, parktaki bir bankta veya egzersiz sonrasında yoga matınızda da meditasyon yapabilirsiniz. Bu süreçte size yardımcı olabilecek çok sayıda akıllı telefon uygulaması var. Size uygununu araştırın ve gecikmeden başlayın. Bu yazımızda meditasyonun günlük yaşantınıza nasıl entegre edilebileceğini keşfetmenizin yanı sıra, size uygun meditasyon türlerini de inceleyebilirsiniz

Soğuk Duş

Kulağa zor iş gibi gelebilir ama aslında hem bedene hem de zihne fayda sağlayan basit bir işlem. Günlük soğuk duşun depresyonu hafifletmeye, bağışıklığı geliştirmeye, dolaşımı artırmaya, kilo kaybını hızlandırmaya ve hem kısa hem de uzun vadeli stresle başa çıkmaya yardımcı olabileceğine dair pek çok kaynak var. Düzenli olarak soğuk suya maruz kalmak cildinizin ve saçınızın kalitesini de artıracaktır; böylece o pahalı güzellik ürünlerini satın almayı bırakabilirsiniz. Ayrıca sabahları soğuk bir duş, sizi bir zincir mağazadan alacağınız büyük boy bir kahveden daha hızlı uyandıracaktır. Zorlanıyorsanız normal sıcak duşunuzu alarak başlayın, son iki-üç dakika boyunca suyu soğuk tutun. Vücudunuz alıştıkça, sıcak duşlarınız kısalacak. Üstelik bu çevre için de iyi bir şey; kendinize olduğu kadar gezegene de yardım etmiş olacaksınız.

Sabah Yürüyüşü

Sabahları yürüyerek fiziksel kondisyon seviyenizde bir iyileşme göreceğiniz kesin ama faydası bununla sınırlı değil. Günün erken saatlerinde yapılacak bir 5-6 km’lik bir yürüyüş, size gün içinde işlerinizin üstesinden gelmek için gerekli enerjiyi verebilir. Koşu bandında da yürüyebilirsiniz ama açık havanın ruh halinizi çok daha büyük ölçüde iyileştireceğini bilmelisiniz. Bir arkadaşınızla, sevdiğiniz biriyle veya köpeğinizle yürümek tabii ki güzeldir ama düşüncelerinizle baş başa vakit geçirmek de aynı derecede faydalı olabilir. Bu sırada bol su içmeyi de ihmal etmeyin. Sonbaharda susuz kalmamak da en az yaz aylarında susuz kalmamak kadar önemlidir.

Tatil

Nedense tatil yapmanın bir lüks olduğunu düşünüyoruz ama araştırmalar tatil yapmanın daha uzun bir hayata kapı aralayabileceğini gösteriyor. Tatil günleriniz varsa mutlaka kullanın. Geç uyanın, gece eğlencesine gidin, uzakta oturan bir tanıdığınızı ziyaret edin veya evinizde tadilata girişin. İşinize döndüğünüzde daha mutlu bir çalışan olduğunuzu fark edeceksiniz.

Gönüllülük İşleri

Gönüllülük işleri çoğumuzun sahip olduğundan daha fazla zaman taahhüdü anlamına gelebilir. Ancak her hafta sonunu belirli bir organizasyona veya davaya adayamamak, küçük yardımlarda bulunamayacağımız anlamına gelmez. Maddi olarak büyük bir yardımda bulunamıyorsanız mümkün olan zamanlarda küçük bağışlar yapın. Marketteki bağış kutusuna biraz bozuk para koyun. Yakınınızdaki hayvan barınağına mama bırakın. Yaşlı bir komşunuz için alışveriş yapın ya da yemek pişirin. Her gün iyi bir şey yapmak, kendinizi iyi hissetmenizi sağlayacaktır.

Hemen Başlayın

Küçük değişiklikler ummadığınız kadar büyük farklar yaratabilir. Daha iyi bir siz için yarını beklemeyin.