Şehir hayatının daha çok enerji istediği hepimizin malumu. Bu şehre dönüş ayında, sizi daha aktif tutmada önemli bir oyuncu olan B12 vitamininin katkısını yabana atmayın. Hangi gıdaların doğal olarak B12 alımınızı artırabileceğini öğrenebilmek için de aşağıya buyurun…

Yatsan

B12 ya da kısaca ‘enerji vitamini’… Sadece kanınızı ve sinir hücrelerinizi sağlıklı tutmada önemli bir yer tutmuyor, aynı zamanda DNA yapımında da rol oynuyor; bu da kelimenin tam anlamıyla vücudunuzun her bir hücresini oluşturan yapının bir parçası olduğu anlamına geliyor. Bilimsel çalışmalar da B12 vitamininin, sporcuların kas kütlesi oluşturmasına ve dayanıklılığı artırmasına, kas yorgunluğunu azaltmasına, kırmızı kan hücrelerinin üretimini artırmasına ve iyileşmeyi hızlandırmasına yardımcı olduğunu söylüyor.

“Sorun değil, bir takviye mağazasından alacağım ilaçlar yardımcı olur” diye düşünüyor olabilirsiniz ama bu çok hassas bir konu. Uygun fiyata bol bol enerji çığırtkanlığı yapan B12 vitamini karışımları yerine beslenmenizi düzenleyerek doğal bir yolla sonuç alabilirsiniz. Elbette özel durumlarınız ve ihtiyaçlarınız varsa daima bir doktora danışmayı da ihmal etmeyin.

Size önereceğimiz B12 vitamini yönünden zengin dört gıda, önerilen günlük B12 vitamini alımının (yetişkinler için günde 2.4 mikrogram) yüzde 20 veya daha fazlasını içeriyor. Bunlara günlük yeme-içme programınızda yer vererek hem enerjinizi artırabilir hem de çok yönlü, besin açısından zengin bir diyet uyguladığınızdan emin olabilirsiniz.

  1. Besin Mayası

B12 vitamini genellikle hayvansal ürünlerde ve proteinlerde bulunuyor ancak en zengin kaynaklardan biri aslında veganların baş tacı olan besin mayası. Karşımızda porsiyon başına değerleri 8.3’le 24 mikrogram arasında değişen bir B12 vitamini santrali var. Bu miktar markadan markaya değişmekle birlikte, doğal olarak B12 alımınızı artırmanıza yardımcı olmak için makarnalarınıza, patlamış mısırınıza ve soslarınıza küçük bir tutam besin mayası eklemeyi düşünün. Daha önce hiç karşılaşmadığınız bir ürünse ipucu da verelim: Pul pul bir dokuya sahip ve süt içermediği halde peynir benzeri bir tat vermek istediğiniz yemeklere iyi uyum sağlıyor.

  1. Somon

Lezzetli ve besleyici deniz ürünlerinin içinde meşhur omega-3’lerden daha fazlası bulunur. Yaklaşık 100 gram pişmiş somon, 2.6 mikrogram B12 vitamini sağlar. Ayrıca kemiklerinizi sağlıklı tutmak için gerekli ve önemli bir besin olan D vitamini de içerir. Çok çeşitli pişirme ya da soğuk tüketme seçenekleri olan bu balığa beslenmenizde mutlaka yer ayırın.

  1. Yağsız Kıyma

100 gram kıymada 2.4 mikrogram B12 vitamini yani günlük değerin tamamı bulunuyor. Yeterli miktarda B12 vitamini, kolin, demir, çinko ve protein almakta zorlanan kişiler için yağsız dana eti, mükemmel bir katkı olarak öne çıkıyor. Hazırlanması kolay bu ürünün mutfağımızda çok fazla kullanım alanı olduğu malumunuz. Ayrıca her zaman bol bol yememiz gereken sebze ve tahıllar gibi besin açısından zengin diğer yiyeceklerle çok iyi bir şekilde eşleştiğini unutmayın.

  1. İnek Sütü

Besin alerjiniz veya yaşam tarzı tercihinize mani bir durum yoksa inek sütünü diyetinizden çıkarmayın. B12 vitamini açısından yüksek bu içeceğin bir bardağıyla günlük ihtiyacınızın 1.3 mikrogramını karşılayabilirsiniz. Ayrıca süt, kemik sağlığını desteklemesinin yanı sıra kan basıncını da düzenleyerek büyüme ve gelişmede önemli rol oynar. Süt içmekten hoşlanmıyorsanız beslenmenize yoğurdu da dahil edebilirsiniz. Yaklaşık 200 gram yoğurtta 1 mikrogram B12 vitamini bulunuyor.

“Enerjiye İhtiyacı Olan Bu Yazıyı Okusun” başlıklı yazımız sizi etkilediyse, uykusuzluğa yol açabilecek 4 vitamin eksikliği hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak yazımızı da mutlaka okumalısınız. Unutmayın, sağlığınız için doğru beslenme önemlidir.