Tüm tavsiyeleri yerine getirdiğiniz halde hâlâ uykusuzluk sorunu yaşıyorsanız, nedeni vitamin eksikliği olabilir. Gelin, o vitaminlere yakından bakalım…Yatsan

Uyku, iyi ve enerjik bir güne başlangıcın, sağlıklı bir yaşamın ve daha pek çok önemli unsurun kilit noktası. Önemi gün geçtikçe daha net anlaşılmaya başlansa da hayatımızı büyük ölçüde etkileyen uykunun pek çok sırrından hâlâ haberdar değiliz.

Uyku konusunda yeni yeni anlaşılmaya başlanan bir gerçek de bu değerli dinlenme ve yenilenme sürecinin, yalnızca nicelik olarak değil, nitelik olarak da karşılanması gerektiği. Yani sadece kaç saat uyuduğumuz değil, ne kadar verimli uyuduğumuz da göz önünde bulundurulmalı. Uykusuzluk pek çok sağlık sorunu başta olmak üzere olumsuz sonuçlara yol açabilecek bir durum. Peki vitamin eksikliği ve uykusuzluk ilişkisine dair ne biliyoruz? Genelde göz ardı edilen bir kavram olsa da vitamin eksikliği ve uykusuzluk arasında ciddi bağlantılardan söz etmek mümkün.

HiDoctor isimli oluşuma bağlı görev yapan uzman psikologlar, uykusuzlukla vitamin değerlerinin ilişkisi konusunda uyarılarda bulunarak, bu alanda önemli bir meseleye parmak basıyorlar. Uzman klinik psikolog Onur Can Dalkılınç, pratik bir şekilde tespit edilip tamamlanabilen vitamin eksikliklerinin çözümüyle uykusuzluğun da sona erebileceğini söylüyor. Gelin, uykusuzluğa yol açabilecek 5 vitamin eksikliğine birlikte bakalım:

Hangi vitaminler uyku sürecinde etkin rol oynuyor?

Vücudumuzdaki sağlıklı işleyişin devam etmesi için vitaminler olmazsa olmazlardan. Her bir vitamin vücudumuzda farklı bir işleve karşılık gelerek sağlıklı yaşamımızı sürdürmemize yardımcı oluyor. Bazı vitaminler özellikle uyku sürecinin kalitesinde önemli rol oynuyor. Eğer verimli uykuyu yakalamak ve nitelik yönünden de yeterli bir uykuya kavuşmak istiyorsak hangi vitaminlerin uyku sürecinde etkin rol oynadığını da bilmemiz gerekiyor. Başta B12, D, B6 ve E vitaminleri olmak üzere farklı bileşenler uyku kalitemiz üzerinde ciddi anlamda etkili oluyor.

Hangi vitaminlerin eksikliği uykusuzluğa yol açıyor? 

Özellikle uyku sürecinde etkili olduğu düşünülen temel vitaminlerin eksikliği, ciddi anlamda uykusuzluk yaşamamıza yol açabiliyor. Bunun yanı sıra uyku saatinde sorun olmasa dahi, gün içinde yeterince verimli olamayan ve her sabah yorgun kalktığınızı düşünenlerin, verimsiz bir uyku süreci geçirme ihtimali yüksek olabiliyor. Bu durum da başta B6 olmak üzere farklı vitaminlerin yetersizliğini akla getirebiliyor.

Vitaminler ve uyku kalitesi ilişkisi çok yönlü bir olay. Elbette, eğer ciddi boyutta uyku sorunları yaşıyorsanız mutlaka bir uzmana danışmanız ve vitamin testleri de dahil olmak üzere gerekli kontrolleri yaptırmanız gerekiyor. Böylece, doktor kontrolüyle hareket ederek gerekli olduğu ölçüde vitamin desteğine başvurabilirsiniz. Şimdi gelin, uykusuzluk üzerinde önemli etkileri olan bazı vitamin eksikliklerine bakalım…

B12 vitamini

Uykusuzlukla bağlantılı olan ve eksikliğinde farklı olumsuz semptomların yaşandığı bir bileşen. İnsan vücudunda sentezlenmesi mümkün olmayan B12 vitamini dışarıdan alınıyor. Bu nedenle düzenli şekilde alımı ve işlenmesi vücudumuz açısından çok değerli. B12, başta kırmızı kan hücrelerinin işlevi, sinir sistemi ve hücre metabolizması sağlığı gibi pek çok konuda etkili. Uykusuzluk sorunuyla baş etmek için de B12 vitamini eksikliği yaşayan kişilere destek önerilebiliyor. Özellikle doğal gıdalardan yeterli B12 alımı sağlandığında daha verimli bir uykuya geçiş için zemin hazırlanmış oluyor.

D vitamini

Uykusuzluk farklı sebeplere bağlı olarak gelişebilecek bir rahatsızlık. Bu sebeplerden birin de D vitamini eksikliği olabiliyor. Hem uykuya bağlı genel sağlığı hem de bizzat uyku kalitesini olumsuz yönde etkileme riski olan D vitamini eksikliğinin tespit edilmesi çok önemli. Dikkat çekici olan bir nokta, D vitamininin uykuyu düzenlemekle görevli beyin bölümlerini etkilemesi. Uyku hormonu olarak bilinen melatonin yapımında rol oynaması ise uykusuzluk ve D vitamini ilişkisini açıklamak için yeterli.

B6 vitamini

Uykusuzluk üzerinde etkili olduğu bilinen önemli kaynaklardan biri. Eksikliği halinde insomnia yani uyuyamama hastalığı başta olmak üzere pek çok farklı sorunun ortaya çıkması olası. Uykusuzluğun anlaşılması ve çözümü söz konusu olduğunda uzmanların dikkat ettiği noktalardan biri de B6 vitamini ölçümü oluyor. Bu vitamin, deliksiz uyuma potansiyelinin yanı sıra serotonin üretimi açısından da değerli.

E vitamini

Vitamin eksikliği ve uykusuzluk bağlantısında bakılan unsurlardan bir diğeri. Vücutta yeterli E vitamini olmadığı takdirde uyku kalitesinde ve süresinde sorunlar yaşanabiliyor. Bu nedenle gerekli vitaminlerin vücudumuzda yeterli ölçüde bulunduğundan emin olmamız önemli. Bunu anlamanın en iyi yolu da bir uyku tıbbı uzmanına başvurarak uykusuzluğa dair fiziksel bir sorun olup olmadığını öğrenmek.

ASLA UNUTMAYIN

E, D, B12 ve B6 vitaminleri uykusuzluk konusunda etkili olduğu bilinen bazı vitaminler. Ancak uykusuzluk konusunda takviye vitamin almak için mutlaka uzman desteği almak gerekiyor. Herhangi bir fiziksel soruna bağlı olarak gelişmeyen uykusuzluk şikâyetinde psikolojik nedenlerden de söz edilebilir. Bu sebeple uykusuzluğun çözümü için bir psikolog desteğine başvurmak da son derece önemli.