Yatsan

Âdettendir, tatil mevsimi gelince destinasyon önerileri de ortalığa saçılır. Ancak sizin çok beğendiğiniz bir yer, başka birine çok da iyi hissettirmeyebilir. İşinizi kolaylaştırabilmek için astrolojiden yardım aldık. İşte hem burcunuzun özelliklerine hem de pandemi koşullarına uygun yurtiçi tatil rotaları…

KOÇ

Kaş’ta dalış

Macera kapıyı çaldığında adrenalin bağımlısı Koç asla ‘hayır’ demez. Size hem pandemi koşullarına uygun, hem yazı tüm bedeninizde hissedeceğiniz hem de heyecanlı bir etkinlik önerelim: Dalış… İstikametiniz tabii ki Kaş. 40’ı aşkın dalış bölgesi bulunan bu bölgede sıfırdan eğitim alabilir, sualtı batıklarının arasında dolanabilir, hatta gece dalışı bile yapabilirsiniz. Uçanbalık, Besmi, Kanyon, Kovanlı Adası, Deve Taşı, Pina, Tünel, Büyük Mağara, Limanağzı, Neptün, Gürmenli en popüler noktalar.

BOĞA

Sizin ilacınız glamping

Boğalar lüksü ve güzelliği sever ama bu ille de şatafat ve gösteriş demek değildir. Bu burçtan olanlar daha çok ‘gerçek değer’e odaklanır. Yani İngilizce büyüleyici, cazip anlamlarındaki ‘glamour’ ve kamp yapmak manasındaki ‘camping’ kelimelerinin birleşimi olan glamping tam size göre. Bu nispeten yeni tatil akımını, doğada konforlu kamp diye özetleyebiliriz. Türkiye’de İğneada’dan Ayvacık’a, Fethiye’den Bozcaada’ya pek çok glamping tesisi bulunuyor. Ayrıca tüm dünyadan adresleri bir araya getiren glampinghub.com’dan da yararlanabilirsiniz.

İKİZLER

Şimdi herkes Bodrum’da

Herkes gibi ara ara yalnız kalmaktan hoşlansanız bile sizin ilacınız şehir ve kalabalıklar. Pandemi nedeniyle maalesef size kafeler, müzeler, galeriler ve gece hayatıyla dolu ‘eskisi gibi’ bir tatil öneremiyoruz. Ama inzivaya çekilmeden ve tabii sosyal mesafeye dikkat ederek hem şehir hayatını hem tatili bir arada yaşayabileceğiniz bir destinasyon var: Bodrum. İşinizi şansa bırakmayın, rotayı Türkiye’nin en gözde tatil bölgesine çevirin.

YENGEÇ

Karaburun’da bir ev

Yengeç nereye giderse gitsin kendini evinde hissetmek ister. O yüzden şirin bir sahil evi kiralamak sizin için en iyi çözüm olabilir. Akla ilk gelen tatil beldelerinden biri olmayan Karaburun-Mordoğan hattından memnun kalabilirsiniz. Tarzınıza uygun bir ev alternatifi içinse Airbnb’den yardım alabilirsiniz.

ASLAN

Çeşme rüzgârı

Aslan bir ortama girdiği an kendini belli eder, popüler olandan hoşlanır, hareketi sever. Bu tarz, tatil anlayışında da kendini belli eder. İnziva ona göre değildir, görmek ve görülmek ister. Tıpkı ünlüler gibi… O zaman sizin için en iyi istikamet Çeşme olabilir. Bütçenize uygun olarak çok sayıda tesis alternatifi içinden birini seçip güneşin ve esintinin tadını çıkarın.

BAŞAK

Tatil deyince TaTuTa

Başak nerede olursa olsun üretken olmak ister. Tatildeyken bile boş boş oturmak, yan gelip yatmak ona göre değildir. O zaman bir TaTuTa yani Tarım-Turizm-Takas tatili tam size göre. 1971’de İngiltere’de kurulan WWOOF (Worldwide Opportunities on Organic Farms) dünyadaki ilk gönüllü turizmi ve kırsal turizm kuruluşlarından. Bugün 132 ülkeye yayılmış durumda. WWOOF Türkiye ise TaTuTa (Ekolojik Çiftliklerde Tarım Turizmi ve Gönüllü Bilgi, Tecrübe Takası) adıyla 2004’te Buğday Derneği tarafından kuruldu. wwoofturkey.org adresine girin, doğa dostu tarım öğrenebileceğiniz bir ev sahibi (çiftçi/üretici/yetiştirici) bulun; hayatınızın en manalı deneyimlerinden birini yaşayın. Ve tabii bu arada gönüllülüğün ücretsiz tatil anlamına gelmediğini aklınızdan çıkarmayın.

TERAZİ

Ağız tadı için Cunda

Sadece tatil tarzında değil hayatın her alanında Terazilerin anahtar kelimesi sofistikasyon. Varılacak yer ister büyük bir şehir, ister küçük bir sahil kasabası olsun; bu burçtan biriyle seyahat de dünyanın en tatlı şeylerinden biridir. Peki o ne ister? Her şeyden önce zevkli bir sofrada, iyi bir yemek! O halde sizi çıtır otların, taze balıkların, envaiçeşit sebze-meyvenin ve tabii tarzı olan pek çok restoranın bulunduğu Cunda’ya alalım.

AKREP

Datça büklerinde huzur

Tek başınalık değil ama yalnızlık, mahremiyet, kendiyle baş başa kalıp iç sesini dinlemek, hakkıyla dinlenmek Akreplerin sevdiği bir tatil tarzı. Aslına bakarsanız ideal tatil de biraz böyle bir şey. Kendinizi sağaltacağınız, iyileştireceğiniz birkaç gün sizin için en isabetli seçenek. İstikametiniz Datça’nın güzelim büklerinden (Hayıtbükü, Ovabükü, Palamutbükü vs.) biri olsun; hem denize hem de huzura doyun.

YAY

Mavi yolculuk için ideal tayfa

Açık hava, sonsuzluk, özgürlüğü sonuna kadar hissetmek Yayların işi. Söz konusu tatil oldu mu gündelik hayat koşturmasında yorulan, şehirlerde sıkışıp kalan bu özgür ruhları durdurmak zor. O halde vira vira! İdeal bir mavi yolculuk insanı olarak ekibinizi toplayın. Güzel bir teknede, birbirini tanıyan ve seven küçük bir grupla virüs riskinden uzak, ferah bir tatilin tadını çıkarın.

OĞLAK

Tarihiyle, doğasıyla biricik Foça

Deniz-kum-güneş güzel tabii ama Oğlaklar tarihi ve arkeolojik destinasyonları da bir başka sever. Haliyle ikisini birleştirmek en iyi fikir olabilir. Sizi tarihi ve doğasıyla Türkiye’nin nadide yerlerinden biri olan Foça’ya alalım. Çarpıcı manzaraların eşlik ettiği tarihi kalıntılar, antik kent, anıt ve tapınaklar, kale, su kemeri, taş evler, değirmenler sizi bekler…

KOVA

Bozcaada’da, kendi ritminde

Kovalar kendi iç ritmine göre dans etmeyi sever. Sıkıya gelemez, kendisine dayatılan sınırlar içinde olmaktan hoşlanmaz. Yani sizi kimse yemek saatleri belli bir otele ya da sakin kalmakta zorlanacağınız programların içine sokamaz. Bu durumda size kısaca ‘ada insanı’ diyebiliriz. Ada tatili deyince de akla ilk Bozcaada gelir. Bunaltmayan bir hava, güzel bir deniz, leziz yiyecek-içecekler, tatlı kediler, kitabınız ve siz… Daha ne istersiniz?

BALIK

Fethiye’de terapi

Duygusal Balıkların rüya tatili, katı sorumlulukları ve mecburiyetleri arkada bırakabilecekleri, ruhu iyileştiren enerjilerle yüklü bir deneyimdir. Tek başınıza ya da yanınızda sevdiğiniz biriyle, size en iyi gelecek dinlenme yöntemi yoga ve meditasyon. Bedeninizi, zihninizi ve ruhunuzu iyileştirip tazeleyecek bu pratikler için çok sayıda kamp organizasyonu da var. Rotayı Fethiye’ye çevirin, özellikle Kabak Koyu listenizde mutlaka olsun.