Güzelim yazı; kıştan, hadi en iyi ihtimalle bahardan kalma bir evde karşılamak istemezsiniz. Ama hazırlık dediğimizde de gözünüz korkmasın. Sadece bir gününüzü ayırarak evinizi yaza uygun hale getirmenin en iyi yollarını listeledik.

Yatsan

  1. Dış mekan ekipmanlarını temizleyin 

Eğer imkanınız varsa, yani  yazlık eviniz, küçük bir bahçeniz veya uygun bir balkonunuz bulunuyorsa işe buradan başlayabilirsiniz. Malum, açık havada vakit geçirmek yazın en büyük zevklerinden biridir. Dış mekan mobilyanız varsa durduğu yerden çıkarın. Zaten açık hava alanında tutuyorsanız üstünü açın ve güzelce temizleyin. Varsa küçük mangalınızı da ovalayıp yaz lezzetlerine hazır hale getirin. Artık açık havada, güzel bir yemek eşliğinde mutlu saatler için hazırsınız.

  1. Etrafa yaz kokuları saçın 

Evinizi yaz kokularıyla doldurup mevsimi erkenden içeri davet edin. Mum, esansiyel yağ difüzörü, oda spreyi gibi mevcut koku kaynaklarınızı hindistancevizi, taze kesilmiş çimen, güneş losyonu, sandal ağacı, narenciye gibi yazı çağrıştıran kokularla besleyin. Bu sayede hızlıca mevsim havasına girebileceksiniz.

  1. Battaniye ve yastıkları değiştirin 

Rahat bir kanepeyi herkes sever ama kimse yazın etrafında kalın bir battaniye görmek istemez. Onları kaldırıp daha hafif ve ferah seçeneklere yönelin. Ağır battaniye ve yastıklar yerine keten veya pamuktan yapılmış yastıklar ve şallar ortamı bir anda yazlığa çevirir. Zevkinize göre şifon, ipek, vual gibi kumaşları da tercih edebilirsiniz.

  1. Pencereleri ve sineklikleri temizleyin

Pencereleriniz muhtemelen yaz boyunca çok fazla açılıp kapanacak. Dolayısıyla uzun zamandır ilgilenmediğiniz, toz yuvası yerleri temizlemenin vakti geldi. Tüm pencereleri, altındaki denizlikleri güzelce temizleyin. Sinekliklerinizin sık deliklerinin de toz tuttuğunu unutmayın ve onları da yıkayın ya da iyice silin. Bunu yapmak için şimdi zaman ayırmanız, yaz aylarında rutin temizliğinizi kolaylaştırır ve fazladan toz yutmanızı önler.

  1. Orta sehpa ve masanızın üstünü güncelleyin

Yaz için mekanınızı güzelleştirmenin ekonomik bir yolunu arıyorsanız, bu seçenek tam size göre. Yaz havasına yaslanın ve eve girer girmez göz önünde olan parçalarınızı sezon için uygun şeylerle değiştirin. Bir kâse limondan parlak çiçek buketlerine, örgü sepet içindeki deniz kabuklarından eski bir sürahiden dönüştürdüğünüz vazoya kadar seçenekler sonsuz. Yeni şeyler denemekten korkmayın, yaratıcılığınızı harekete geçirin ve yeni alternatifler ekleyin.

  1. Soğutma sisteminizi hazırlayın

Klima, vantilatör ya da tavan pervanesi… Soğutma sisteminizi aniden bastıran sıcaklara karşı önceden hazırlamak iyi bir fikir. Klimanızın bakımını yaptırın, vantilatörünüzü kaldırdığınız yerden çıkarıp yeniden kurun, tavan pervanenizin tozunu alın ve her şeyin düzgün çalıştığından emin olun.

  1. Ayakkabı rafınızı düzenleyin

Botlar ve ağır ayakkabılar kalksın, temizlenen ayakkabı dolap ve raflarına hafif spor ayakkabılar, sandaletler, terlikler yerleşsin. Bu işlemin hayatınızı ve o gün ne giyeceğinize karar verme süreçlerinizi çok kolaylaştıracağını biliyorsunuz. Sıcakta, kapıdan çıkmadan hemen önce doğru ayakkabıları bulmaya çalışırken botlar, çizmeler arasında ter dökmeyecek olmak da işin bonusu.