Serinlemenin büyük ihtiyaç haline geldiği günlerdeyiz. Ancak şehirde kalmak zorunda olup da çareyi havuzlarda bulanlardansanız bilmeniz gereken bazı önemli detaylar var.

Yatsan

Yaz mevsiminin gelmesiyle birlikte serinlemek için havuzları tercih edenler artıyor. Serinlemenin en pratik yollarından biri de havuzlar. Artık tatil merkezlerinin yanı sıra ortak yaşam alanları sitelerin bile vazgeçilmezlerinden biri yüzme havuzları. Ancak bu serin çözüm, beraberinde bazı riskleri de getiriyor. Dermatoloji uzmanı Dr. Aycan Özden Sezgin, başta yüksek klor ve metil siloksan olmak üzere havuzlardaki kimyasalların sağlığı olumsuz etkilediğini hatırlatıyor. Gelin, kimyasallarla dolu havuz suyunun cilde olumsuz etkilerine yakından bakalım…

Kanser riski var 

Havuz sularının klor başta olmak üzere sağlığımızı tehdit eden birçok kimyasalı içinde barındırdığını belirtiyor Sezgin. Bu kimyasal maddelerin cilt kuruluğu, göz kızarıklığı, kaşıntı, cilt üzerinde yanma hissi ve kızarıklığa yol açtığını da söyleyerek ekliyor: “Bunun gibi cilt rahatsızlıklarının yanı sıra burunda tahriş, öksürük, boğazda yanma, baş ağrısı şeklinde başlayıp temas süresi arttıkça öksürük, nefes darlığı, hırıltılı solunum, göğüs ağrısı gibi daha ciddi sorunlara sebep olabilir. Özellikle kapalı yüzme havuzlarında meydana gelen bu rahatsızlıkların yanı sıra uzun süre maruz kalınan klor, kanserojen risk taşır.”

Sudaki büyük tehlike 

Dr. Aycan Özden Sezgin’in uyarıları bununla bitmiyor. Duş almadan havuza girildiğinde kişisel bakım ve şampuan gibi ev temizlik ürünlerinde bulunan metil siloksanın deriden havuz suyuna karışabildiğini belirtiyor. Sezgin, sonrasında da havuzdaki diğer kişilerin deri ve kılcal damarlarından emilip ardından havuz suyundan ortam havasına karışmasıyla, solunum yoluyla vücuda alındığını söylüyor. “Günlük maruz kalma dozu farklı vücut ağırlıkları nedeniyle bebek ve çocuklarda yetişkinlere göre daha fazla olmaktadır. Metil siloksanların üreme, bağışıklık ve sinir sistemi üzerine olumsuz etkileri gösterilmiştir. Bu risk kapalı havuz ortamlarında çok daha belirgin yüksek bulunmuştur” diyor.

Hemen duş alın 

Peki ne yapılabilir? Serinlemek için havuza girenlerin suda uzun süre kalmamalarını, bunun yanı sıra hemen duş almalarını öneren Sezgin, “Eğer tatildeyseniz havuz yerine denize girmeniz sağlığınız açısından daha az risk taşıyacaktır. Havuz tercih edilecekse kapalı havuz ortamlarından çok, açık havuzların tercih edilmesi daha az riskli olacaktır” diye konuşuyor.