Arkadaşınız yoga derslerinde öğrendiği öz sevgi kavramını dilinden düşürmüyor, sosyal medyada önünüze düşen kişisel gelişim hesapları sadece bunu anlatıp duruyor, işyerinizde sık sık bunu duyuyorsunuz… Ama kendini sevmenin ne anlama geldiği ve nasıl yapılacağı konusunda kafanız karışık. Yalnız değilsiniz. Yaklaşın, anlatıyoruz.

Yatsan

Öz sevginin tanımı kabaca, kendini takdir etmek ve kendine değer vermek. Aynı zamanda, kendinizle hassasiyetle konuşmak, bedeninizin ve zihninizin neye ihtiyacı olduğunu dinlemek gibi, kendinize saygı duyduğunuz ve öncelik verdiğiniz için yaptığınız eylemler de bu şemsiyenin altına giriyor. Bu satırları okurken gözlerinizi deviriyorsanız sıkı durun; uzmanlar kendinizi sevmenin ve takdir etmenin bir ‘sağlıklı domino etkisi’ yarattığını söylüyor. Kendinize olan güveninizi artırıyor ve size nasıl davranılmasını istediğinizi daha fazla ifade etmenizi sağlıyor. Yine de kafanızda hâlâ biraz belirsizse işte kendinize bakmanın, enerjinizi korumanın ve sizi mutlu eden şeyleri yapmanın bazı özel yolları…

  1. Duygularınızı Tanıyın 

Kendini sevmek en çok, duygularınızı reddetmek ya da küçümsemek yerine onlara dikkat etmek anlamına geliyor. Bunu yapmak için kullanabileceğiniz şeylerden biri günlük tutmak çünkü bu yolla kafanızın içinde gerçekten neler olup bittiğini saptayabilir ve bu duygularla en iyi halinize nasıl kavuşabileceğinizi anlayabilirsiniz. Öfke, endişe, kıskançlık ve hatta mutluluğun kapınızı çaldığını hissettiğinizde, bunlara neyin yol açtığını ve neye ihtiyacınız olduğunu öğrenmek için serbestçe akan notlar yazın. Günlük tutarken kendinizle ilgili, belki de kendinize bile itiraf edemediğiniz rahatsız edici şeyleri keşfetmek yaygın bir durumdur. Ama ne kadar kötü görünürse görünsün, duygularınızı öğrenmek öz sevgidir. Dolayısıyla yaptığınız şeyle gurur duyabilirsiniz.

  1. Sizi İyileştirecek Bir Müzik Listesi Oluşturun 

Duygularınızı kabul etmek çok sağlıklı bir durum ama bunu yapmak için her zaman zamanınız veya alanınız olmayabilir. Bu nedenle motivasyonel, sakinleştirici ve iyi hissettiren müziklerden oluşan bir çalma listesini elinizin altında bulundurmak, canınız sıkıldığında veya tetiklendiğinizde kendinizi sevmenin mükemmel bir yoludur. Önce size moral veren şarkılardan oluşan mükemmel listeyi hazırlayın. Sonra da duygusal olarak zorlandığınızda ve bunlarla başa çıkmaya hazır olmadığınızda, kendinizi müziğin şefkatli kollarına bırakın.

  1. Kendiniz İçin Bir Güvenli Alan Yaratın

Uzmanlar kendinize ait güvenli bir alan yaratmanın, başkalarınınki yerine sadece kendi ihtiyaç ve duygularınıza odaklanabileceğiniz belirlenmiş bir yer sağladığı için, bir öz sevgi eylemi olduğunu söylüyor. Yatak odanızı böyle bir alan haline getirebilir misiniz? Geceleri uyumadan önce kendinizle baş başa kaldığınız küçük bir meditasyon seansı yapabiliyor musunuz? Hayattan uzaklaşmak istediğinizde arabanızda dinlenebilir misiniz? Kendi iyi ve huzurlu hissettiren yerlerinizi bulun ve onlardan yararlanın.

  1. Ne Zaman ‘Hayır’ Diyeceğinizi Bilin

Takviminizde boş bir yer olması, o yeri dolduracak enerjiye sahip olmakla aynı şey değil. Yani teknik olarak sohbet etmek veya öğle yemeğine çıkmak için müsait olmanız, zihinsel olarak buna hazır olduğunuz anlamına gelmez. Ve sınırlar koymak, yaşam enerjinizi koruyan bir öz sevgi biçimidir. Çünkü sadece başkalarının ihtiyaçlarına cevap vermenizi değil, ihtiyacınız olanı savunmanızı sağlar.

  1. Aynada Kendinize Güzel Bir Şeyler Söyleyin 

Biliyoruz, hem çok mavrası yapıldı hem de çoğu zaman kulağa boş iş gibi geliyor ama özellikle sürekli kendini eleştirme eğiliminde olan insanlar için gerçekten güçlü bir kendini sevme aracı olabileceğini söyleyen uzmanlar hiç de az değil. Bunun nedeni, olumsuz düşüncelerinizin normalde ağzınızdan pat diye çıkarabileceği şeylerin tam tersini söylüyor olmanız diye özetleyebiliriz. Yatak odanızdan, banyonuzdan ya da aynanın olduğu herhangi bir yerden çıkmadan önce, gözlerinizin içine bakın ve kendinizle ilgili fiziksel ya da duygusal olarak beğendiğiniz bir şeyi söyleyin.

  1. İçinizdeki Eleştirmen Bağırırsa Susturun

Alışveriş listenizdeki bir şeyi almayı unutmak gibi küçük bir ihmalde bile kendinizi acımasızca eleştirenlerden misiniz? İşte bu, öz sevginin tam tersi çünkü kendinizi affetmekten kilometrelerce uzaktasınız. İçinizdeki eleştirmen yüzünü gösterdiğinde hemen farklı bir yöne eğilin. Hemen o an, kendinizi affetmeye çalışın ve mesela o alışveriş listesinin geri kalanındaki emeğiniz ve dikkatiniz için kendinize ne kadar güvendiğinize odaklanın.

  1. Hedefleriniz Konusunda Gerçekçi Olun

Büyük hayaller kurmak harika bir şey elbette ama kendinizi sürekli bu yönde fazla çalıştırıyorsanız, hedeflediğiniz şeye ulaşsanız da ulaşmasanız da, kendinize iyi bakmıyorsunuz demektir. Bir zaman çizelgesi hakkında düşünürken makul olmak, beyninizin sağlığınızı önemsediğinizi bilmesini sağlıyor. Yani örneğin iki saat içinde gardırop detoksu yapacağınızı söylemek yerine, tüm kıyafetlerinizi gözden geçirip ayırmak için kendinize bir hafta sonu verin. Yeni hedefler belirlerken ve yapılacaklar listenizde neyin yapılıp neyin yapılamayacağına karar verirken bunu daima