Bahar temizliği aklınıza sadece ilkbaharı getirmesin. Hatta yaz bitip de şehre döndüğümüzde yani artık evde daha fazla zaman geçireceğimiz garanti olduğunda buna daha fazla ihtiyacımız var. Sağlığınıza zarar verdiği ve enerjinizi düşürdüğü için kurtulmanız gerekenlerle başlıyoruz.

Yatsan

Şimdi dikkatlice düşünün: Evinizde tuttuğunuz her şeyi seviyor ve kullanıyor musunuz? Muhtemelen varlığını bile unuttuğunuz birçok şey var ve bu soruya cevap verirken bile zorlanıyorsunuz. Ama bazı detayların negatif enerji kaynağı olduğuna da inanıyorsanız harekete geçme zamanıdır. Vaktinizin çoğunu kapalı yerde geçireceğiniz kışa geçişi fırsat bilin, evinizi sizin için en rahatlatıcı ve eğlenceli yer haline getirmeye çalışın. İşte dinlendirici bir alana sahip olmak için kurtulmanız gerekenler…

  • Kırık ve hasarlı eşyalar

Kırık, çatlak, hasar almış tabaklar, bardaklar, mobilyalar ve diğer eşyalar… Hiçbirinin evde yeri olmamalı. Öncelikle kırık bardak ve tabak kullanmak hiç sağlıklı değil. Bu görüntünün estetik olmadığı da muhakkak. Üstelik feng shui uzmanları da bu eşyaların iyi şansı evden uzaklaştırdığını düşünüyor. Hiç üzülmeyin ve kurtulun.

  • Okumadığınız kitaplar

Zevklerimiz, tercihlerimiz, ilgi alanlarımız sürekli değişiyor ve gelişiyoruz. Öyleyse neden artık ilgilenmediğiniz, sevmediğiniz ve okumadığınız kitapları da evde tutmaya devam ediyorsunuz? Hemen elemeye başlayın; ayırdığınız kitapları bir kütüphaneye bağışlayın ya da sahafa götürüp size daha uygun olabilecek başka kitaplarla takas edin. Hem artık kütüphanenizi de daha güzel düzenleyebilirsiniz.

  • Eski bakım malzemeleri

Eski tıraş malzemeleri, makyaj ve cilt bakım ürünleri, kremler… Bunları atmamanın neden olduğu olumsuzluklar görmezden gelinemeyecek kadar çok. Öncelikle banyonuzda, yatak odanızda ayırdığınız alanı kalabalık ve giderek düzensiz hale getirir. İkincisi, muhtemelen çoğunun kullanma tarihi geçmiştir ve bu cildiniz için sorun yaratır. Cildinizi seviyorsanız hemen kurtulun.

  • Bebek ve çocuk eşyaları

Şunda anlaşalım: Evdeki her şeyin kendine ait bir yeri olması gerekir. Bu, çocukların siz hiç anlamadan büyüyen giysi ve oyuncak koleksiyonu için de geçerli. Örneğin oyuncaklar ve yapbozlar, mutfakta veya yatak odanızda ortalığa saçılmış halde değil, çocuk odasındaki bir çekmecede durmalı. Bir LEGO parçasına basıp kendinizi incitmekten kaçınmanın ve dağınıklık içinde kendinizi de kaybetmemenin tek yolu bu.

  • Gazete ve dergiler

Bilerek veya bilmeyerek toplamaya başladığınız gazete ve dergileri derhal geri dönüşüme gönderin. Kendinize şunu itiraf ederek başlayabilirsiniz: Çoğunu yıllardır tekrar karıştırmadınız. Sadece yer kaplıyor ve toz topluyorlar. Sizin için özel olanlar mı var? onun da çözümü var: Fotoğrafını çekin ya da taratın ve harddisk’lere depolayıp yine saklamaya devam edebilirsiniz.

  • Ufak tefek hediyelikler

Son seyahatinizde gaza gelip aldığınız küçük biblomsu obje, eşin dostun getirdiği işlevsiz hediyelikler, yazın gittiğiniz düğünde dağıttıkları küçük deniz kabuğu… Her biri size bir şey hatırlatıyor ve çok tatlılar. Tabii onlar için özel bir yer belirleyip sık sık tozunu alıyor ve iyi bakıyorsanız. Aksi türlü evinizi kimsenin uğramadığı eski bir müzeye ya da bir çöp sahasına çevirebilirler. Hem psikologlar hem de feng shui uzmanları, gereksiz nesnelerle dolu bir evden daha kötü bir şey olmadığını söylüyor. Ya kurtulun ya da çok iyi düzenleyin.

  • Hobi malzemeleri

Düzenli aralıklarla tekrar kanaviçe yapmaya, ahşap oymaya ya da takı yapmaya hazır olduğunuzu düşünüyor olabilirsiniz. Ama bu hamleler çoğu zaman bir hevesle canlanıp yine kısa bir süre sonra yine maziye gömülmeyle sonuçlanır. Favori hobinizle ilgili olarak iki yıldan fazla süredir bir girişimde bulunmadıysanız, artık size uygun olmadığını kabul etmeniz gerekiyor. Kendinize yeni bir hobi bulmaya çalışın ve eski malzemeleri dağıtın.

  • Eski veya bozuk kablolar

Yaşadığımız çağın kaçınılmaz gerçeği: Muhtemelen sizin de bir zaman ne işe yaradığını bilmediğiniz kablolar, şarj aletleri ve eski kulaklıklarla dolu bir çekmeceniz var. Doğrudan söylediğimiz için üzgünüz ama muhtemelen o eski yığından tekrar kullanacağınız bir şey bulma şansınız çok az. Teknolojinin çok hızlı geliştiğini unutmayın ve onları bir elektronik atık kutusuna götürün.