Yaz doğası itibarıyla sadeleşme ve rahatlama ihtiyacını da beraberinde getiriyor. Mevsim bitiyor olabilir ama siz evinizde yapacağınız birkaç küçük değişiklikle bu özlenen havayı yılın tüm aylarına yayabilirsiniz.

Yatsan

  1. Kamarada uyur gibi…

Yatak odanızın duvarlarıyla başlayın. Boyanızı bu sefer beyazla mandalina, mercan veya turkuvaz gibi renklerle oluşturacağınız boyuna ve geniş çizgiler halinde yaptırın. Hızlısından çözmek için geniş şeritli duvar kâğıdı bulabilirsiniz. Boya işine girişmek istemiyorsanız ve duvarınız düz beyazsa yapışkan renkli şeritler alıp dikkatlice yapıştırabilirsiniz. Bembeyaz çarşaflar ve doğal keten yatak örtüsüyle dekorasyonunuzu tamamlayabilirsiniz.

  1. Raflarınıza sahil taşıyın

Kütüphanenizdeki kitapları, vitrin ve gümüşlüğünüzdeki tabakları azaltarak ya da sıkıştırarak deniz kenarı hazinelerine yer açın. Nadiren kullandığınız porselenleri kaldırmayı bile düşünebilirsiniz çünkü bunu yaptığınızda eviniz aslında inanılmaz bir rahatlama yaşayacak. Önce birkaç büyük deniz kabuğu veya dalgaların karaya attığı güzelim ağaç dallarını yerleştirin; güzel şekilli taşlar, denizyıldızları, şeytanminareleriyle devam edin.

  1. Hasır aksesuarları duvara asın

Görür görmez yazı çağrıştıran hasır şapka ve çantaları şık kancalarla girişteki duvara asın. Büyük boncuklu kolyeler ve size yazı hatırlatan birkaç başka nesneyi de dahil ederseniz evinizden yaz hiç gitmeyecek.

  1. Plaj temalı süsler alın

Duvarlarınızda güneş açtırmanın bir yolu da vintage esintili ve yazı çağrıştıran plakalar (mesela bikinili pin-up kızlar), hasır yelpazeler, iyi kurutulmuş bir demet lavanta gibi tatlı süslere yer açmak. Yeriniz  varsa duvara dayayacağınız ahşap bir merdivene içi kum dolu şişeler, plajda çekilmiş fotoğraflarınız ve gittiğiniz yerlerden aldığınız küçük hatıra eşyaları gibi objeler de yerleştirebilirsiniz. Emaye sürahiler, mavi cam şişeler, oyuncak yelkenliler, deniz kenarı temalı sanat eserleri her zaman iş yapar.

  1. Anıları sanata dönüştürün

Orijinal adı ‘scrapbooking’ olan bir işlem bu. Önce ciltli, boş bir defter alın ve internette kelimeyi aratarak bir örnek tarama işlemine girişin. Sonra yanınıza fotoğraflara zarar vermeyecek çeşitli yapıştırıcılar, seloteyp, makas, maket bıçağı, farklı tarzda şablonlar, renkli kalemler, desenli kâğıtlar, zımbalar, çıkartmalar, damgalar alın. Şimdi bol bol yazlık fotoğraflarınıza ek olarak yine size tatillerinizi ya da unutulmaz yaz anılarını hatırlatacak olan konser veya otobüs-uçak biletleri, müze giriş kartları, notlar ve mektuplar gibi materyalleri süsleyip yapıştırarak dizayn etmeye başlayın. Orijinal fotoğraflarınızın zarar görmesinden endişe ediyorsanız bir kopyasını kullanın. Bitirdikten sonra evinizin en görünür yerinde tutun, gidip geldikçe karıştırın, misafirlerinize gösterin.

  1. Koltukları yazlık kumaşlara teslim edin

İster döşemeleri yaz renklerini hatırlatan keten ve pamuk bazlı kumaşlarla değiştirin, ister üstlerine yaz dokulu kılıflar geçirin ya da peştamal gibi dokumalar atın. Elinizdeki kumaş kanepenin tamamını kaplamıyorsa, orta kısmı örtün veya yalnızca alt minderleri sarın. Aynı tarzı yazlık kumaşları orta sehpaya örterek de uygulayabilirsiniz.

  1. Tüm beyaz ışıkları sarıya çevirin

Kışın soğuğunu ve ruhsuzluğunu hatırlatan beyaz ışığa hızla veda edin. Yazı, güneşi ve o yumuşaklığı anımsatan sarı ışıklı ampullere geçin. Artık kolayca her yerde bulunabildiklerini söylememize gerek yok. Bir de hasır kafes tarzı avizeniz varsa efsane olur.

  1. Jüt halıları deneyin

Hem iç hem de dış mekânlarda kullanılabilen jüt halı ve yolluklar, her baktığınızda yazlığa gelmişsiniz hissi yaratacak. Artık bu türün eğlenceli renk ve desende olanları da var üstelik. Ayrıca unutmayın ki dış mekân halıları genellikle lekeye ve solmaya karşı daha dayanıklı olur; bu da iç mekânda ömrünün gayet uzun olacağının garantisidir.

  1. Havlu askılarını söküp halat gerin

Sıra yazı banyoya taşımaya geldi. Hasır ip ve halatlar görür görmez tekneleri, dolayısıyla yazı çağrıştırır. Havluları astığınız bilindik askıları söküp yerlerine iki yaz temalı kulp arasına hasır ip germeye ne dersiniz? İsterseniz iki yandan saçak yaparak biraz sarkıtabilir ya da gemici düğümleriyle süsleyebilirsiniz.

  1. Eski kavanozlara yazı taşıyın

İşi bitmiş kavanozlarınızın içine biraz plaj kumu doldurun. Üstüne birkaç deniz kabuğu ve taş yerleştirin. Sonra da bu kuma renk renk, çeşit çeşit mum dikin. Dağınık noktalarda ya da hepsini bir araya toplayarak mumları yakın. İçlerinde deniz kokulu olan mumlar da varsa anında sahile dönersiniz.