Telaşa kapılmanızı istemeyiz ama yaz kapıda! Siz ‘resmi’ başlangıç tarihinin 21 Haziran olduğuna bakmayın, mevsim çok daha öncesinde kendini hissettirmeye başlayacak yani fazla vakit kalmadı. Ama haberler iyi; önümüzdeki 30 gün yaza yönelik sağlıklı alışkanlıklar oluşturmamız ve hazırlıklarımızı tamamlayabilmemiz için yeterli bir süre. Başlayalım mı?

Uyku Hijyeninizi Yoluna Koyun 

Eğer iyi uyumuyorsanız kondisyonunuz, görünüşünüz, enerjiniz ve bağışıklığınız pek güçlü olmayacaktır. Hayatımızda uykunun zor olduğu zamanlar olsa da kalan zamanlarda uykunuzu layıkıyla alabilmek için elinizden gelen her şeyi yapmalısınız. Çünkü gerçekten iyi ve yeterince uyumaya başladığınızda kendinizi daha güçlü, daha enerjik, daha pozitif ve daha üretken hissedeceksiniz. Yaz aylarında ufukta görünen ekstra geziler ve eğlence ve sosyalleşmeyle birlikte vücudunuzun ve zihninizin iflas etmemesi için şimdiden başlamanız gerekiyor. İşte iyi bir gece uykusu çekmenize yardımcı olacak bazı uyku hijyeni tüyoları:

 • Akşam geç saatlerde teknoloji (telefon, tablet, bilgisayar, TV) kullanımınızı sınırlamaya çalışın ve yatmadan yaklaşık 30 dakika önce teknolojiden tamamen uzak durun. Uyku öncesi bir kitap okuyarak sakinleşebilirsiniz. Telefonunuzla oynayarak uyursanız, bütün gece deliksiz uyumanız mümkün değil.
 • Odanızı serinletin çünkü serin bir ortam daha iyi bir uyku sağlar. Hava durumuna göre pencerenizi yarım veya tam açıp içeri temiz hava dolmasını sağlayabilirsiniz.
 • Dikkatinizi dağıtan ışıklardan kurtulun. Odanızı mümkünse karartma perdeleriyle tamamen karartın veya bir uyku maskesi kullanın.
 • Rahatlamanıza yardımcı olacak takviyelere ihtiyaç duyuyor olabilirsiniz. Gerekiyorsa mutlaka doktor kontrolünde olacak şekilde onlara başvurun.
 • Vücudunuzu düzene sokmak için her gün aynı saatte yatıp aynı saatte kalkmaya çalışın.
 • Eğer yapabiliyorsanız, uyandıktan kısa bir süre sonra biraz doğal güneş ışığı alıp ritminizi hızlandırarak güne başlayın. Açık havada kısa ama tempolu bir yürüyüş bunun için idealdir.
 • Akşam geç saatlerde yüksek yoğunluklu egzersizlerden kaçınmaya çalışın.
 • Bu ipuçlarının tümünü uygulasanız bile makul bir saatte yatağa girmekte sorun yaşayabilirsiniz ki bu da yeterince iyi uyuyamamanızın nedenidir. Sizin için de durum buysa birkaç günde bir, yatma saatinizi 10-15 dakika erkene almaya çalışın.

Cildinizi Hazırlayın 

Yaza uygun cilt bakımı rutininizi geliştirin ve güneşten korunmak için gerekli malzemeleri stoklamaya başlayın. Cilt bakımının karmaşık ve uzun bir işlem olması gerekmez; sadece sağlam bir rutine ve düzenli olarak kullandığınız birkaç kaliteli ürüne ihtiyacınız vardır. Bu işlemlerin kadın-erkek fark etmeden yapılması gerektiğini vurgulamak isteriz. Aşağıdaki ipuçlarını uygulayarak uygulanabilir bir program elde edebilirsiniz.

 • Her şeyin başı temizlik. Hazır ıslak mendilleri bir kenara bırakıp cildinize uygun bir temizleyici bulun. Pratik bulduğunuz makyaj mendilleri cildinizi tahriş edebilir ve kızarıklığa neden olabilir.
 • Peeling yapın. Uygun ürünlerle ve bir rutine oturtarak ölü hücrelerden kurtulmak cildinize nefes aldırır. Temiz bir yüze sahip olmak hem işi hissettirir hem de bakım ürünlerinin cildiniz tarafından daha iyi emilebilmesini sağlar.
 • Gece gündüz nemlendirin. Yaza doğru cildinizin beslenmesini sağlamak için tek sefer yeterli olmayacaktır. İster gündüz ve gece için iki ayrı ürün kullanın, isterseniz işi kolay tutmak için her ikisine uygun bir ürün alın. Yeter ki onu nemsiz bırakmayın.
 • Bakım uygulamalarınıza C vitamini serumu eklemeyi düşünün. Yaz gelmeden cildinizde güzel bir ışıltı istiyorsanız, doğru yolu budur. Haftada birkaç kez üzerine nemlendirici sürerek kullanabilir, parlaklık kazanmanın yanı sıra varsa koyu lekelerde de iyileşme görebilirsiniz.
 • Cildinizi daima güneşten koruyun. Sezon açılıp fiyatları iyice artmadan yeterli miktarda koruma faktörlü güneş kremi alın. Güneş koruyucuların kullanım süresi dolabilir, bu nedenle geçen yazdan kalan ürünün tarihini kontrol etmeden kullanmayın.