Babalar Günü’ne çok az kaldı. Belki bu, sizin baba olarak yaşayacağınız ilk özel gündür. O zaman sizi gönülden tebrik ediyor ve muhtemelen bu ara sizi en çok zorlayan konuyla ilgili ipuçlarımıza geçiyoruz.

Bebekler, özellikle de yenidoğanlar günü sizden çok farklı bir programla yaşarlar. Dolayısıyla yeni anne-babaların uyku miktarı korkutucu derecede az olabilir. Her ne kadar hazır olduğunuzu düşünseniz de hiçbir şey sizi yeni doğmuş bir bebeğin gerçekliğine, özellikle de bunun uyku alışkanlıklarınız üzerindeki etkisine hazırlayamaz. Ancak uyku yoksunluğunun acısını hafifletmek için yapabileceğiniz bazı şeyler var. Babalar Günü arifesinde yeni babalar için yenidoğan ve uyku konusunda son derece pratik ve işe yarar bir rehber hazırladık.

Bebek Uyuduğunda Uyuyun 

Muhtemelen babalık izni kullanırken veya evde olabildiğiniz her an, doğum stresi yaşayan eşinizin küçük şekerlemeler yapmasını sağlamak izin vermek istiyorsunuz. Ama bu molalar sizin de uykusuz kalmanıza neden olabilir. Daha verimli bir plan olarak, her ikiniz de bebek uyuduğunda uyuma fırsatını en iyi şekilde değerlendirmeye çalışın. Tabii bunun normal uyku kurallarına tamamen karşı çıkmak ve gün içinde uyuklamaya başlamak gerektiği anlamına geldiğini biliyorsunuz. Bunu kafanıza çok takmayın, temponuz yavaş yavaş normale dönecek.

Oda Sıcaklığını Doğru Ayarlayın

Nihayet biraz uyuyabilecek fırsatı bulduğunuzda, ortamı uygun sıcaklığa getirdiğinizden emin olun. Hızlıca uykuya dalmanıza yardımcı olacak ideal oda sıcaklığı 17-20 derece olmalı. Ayrıca aydınlatma minimumda tutulmalı. Bunu sağlamakta zorlanıyorsanız karartma perdelerinden yardım alın.

Kendinizi Dinleyin

Baba olmak, uyku yoksunluğu nedeniyle ciddi ruh hali değişimlerine neden olabilir, gelgitli duygu dalgalarıyla boğuşmak zorunda kalabilirsiniz. Vücudunuzun ve zihninizin geçirdiği değişimi hafife almayın; size ne söylediklerini dinleyin. Haftalar geçtikçe, özellikle de iş hayatına tüm hızınızla geri döndüğünüzde neler hissettiğinizi iyi tahlil ettiğinizden emin olun. Kendinizi tükenmiş hissediyorsanız, bebeğiniz gece uyumaya başlayana kadar biraz daha izin almak veya çalışma saatlerinizi biraz daha esnek hale getirmek için işvereninizle konuşun.

İyi Uykuyu Takviyede Aramayın

Hem anneler hem de babalar için şiddetli yorgunluk anlarında, hızla uykuya kavuşabilmek için biraz destek aramaları anlaşılabilir bir durum ancak bu, yarardan çok zarar getirebilir. Kimileri takviye şeklinde alınan ‘uyku yardımcıları’nın daha hızlı uykuya dalmaya yardımcı olduğunu düşünüyor ancak bu yolla uyku kalitesine olumsuz etki edersiniz. Yani iyi bir uykunun tüm faydalarını elde edemez, haliyle sabah dinlenmiş veya tazelenmiş hissederek uyanamazsınız.

Akşamları Mümkün Olduğunca Rahat Geçirin

İşvereninizle bir süreliğine erken çıkma ve akşam yoğunluğunu azaltma konusunda anlaşabilirseniz, iş sonrası stres seviyenizi bir miktar düşürebilirsiniz. Böylece akşamlarınıza daha sakin bir şekilde başlarsınız. Uzaktan veya evden çalışmak bir seçenekse bunu değerlendirmeyi de düşünebilirsiniz. Her gün işle ev arasında gidip gelme rutinini kırmak da zihninizi rahatlatmaya ve geceleri uyumanıza yardımcı olabilir.

Hayatınızı Kolaylaştıracak Şeyler Yapın

Ebeveyn olduğunuzda, yapılacak en iyi şey proaktif olmaya çalışmaktır. Her olasılığı göz önünde bulundurduğunuzdan emin olun ki beklenmedik bir durum ortaya çıktığında bununla başa çıkmak daha kolay olsun. Bu, hafta sonu için toplu yemek pişirmek gibi küçük şeyler bile olabilir. Veya beyninizi daha hızlı uyumaya alıştırmak için kendinizi daha erken yatağa atabilirsiniz. Podcast veya sesli kitaplar, sürekli uyuyup uyandığınız gecelerde rahatlamak için harikadır. Sizi sakinleştirebilir ve bebeğinizin yanına gidip geldiğiniz zamanlardan sonra rahatlamanıza yardımcı olmak için zihninizi dağıtabilirler.

Doğru Yatak ve Yastığı Alın

Vücudunuza doğru desteği vermek ve ağrıyan eklemlerinizi rahatlatmak için doğru yatak ve yastıklara sahip olmak son derece önemli. Yatsan’da herkese ve her bütçeye uygun son derece geniş bir yelpaze bulabilirsiniz. Uyumak ve yeniden şarj olmak için iyi bir yatak-yastık setiniz yoksa çok zorlanacağınızı unutmayın. Ayrıca uykunuzu alamadığınızda olabileceğiniz en iyi baba olamayacağınızı da bilin. Uyku eksikliğinin, başarısız bir baba olduğunuzu düşünmenize neden olmasına izin vermeyin. Yatsan’ın deneyimli personelinin yönlendirmeleriyle seçeceğiniz iyi uyku arkadaşları bu zor ilk ayları kolayca atlatabilmenizi sağlayacaktır. Babalar Günü’nüz kutlu olsun!