Yatsan

Sağlıklı ve mutlu bir hayat hepimizin tek arzusu. Yeni yılı bizi bu yolda birkaç adım ilerletecek kararların başlangıcı saymak ise âdetten. 2024’ü o yıl yapabilmeniz için destek olmaya hazırız.

 1. Daha sağlıklı bir uyku rutini oluşturun

Pek çok sorun kötü bir gece uykusuyla ilişkili. Her gece iyi uyumak için sürdürdüğünüz alışkanlıklardan oluşan uyku hijyeninizi iyileştirmek için bir plan oluşturmak, bütün hayatınızı olumlu etkileyecek. Beyniniz aslında sirkadiyen ritminizi düzenlemek için ipuçlarından destek alır ve gün boyunca yaptığınız seçimlerle bunlara müdahale edebilirsiniz. Bu yıl bu yolda atacağınız adımlarda ustalaşarak uykunuzun sorumluluğunu alın.

 1. Ailenize zaman ayırın

Günlük hayatımızın yoğunluğu nedeniyle sevdiklerimizle vakit geçirmeye öncelik vermek zor olabilir; hele de uzakta yaşıyorlarsa veya onların da yoğun programları varsa. Bu yıl, ister aylık aile yemekleri planlayın, ister haftada bir FaceTime’dan görüşün; mutlaka birbirinize zaman ayırmak için bilinçli bir çaba gösterin.

 1. Bütçe planlaması yapın

Uzun vadede size çok yardımcı olacak bir yeni yıl kararı varsa, o da daha fazla para biriktirmeye çalışmaktır. Ocak ayı gelmeden önce, sizin için uygun bir bütçe belirleyin ve buna nasıl sadık kalacağınıza dair bir plan yapın. Bütçe uygulamaları bunu mümkün olduğunca acısız bir şekilde yapmanıza yardımcı olabilir. Eviniz ve aileniz için ne zaman ve nasıl şeyler satın aldığınızı yeniden düşünerek alışveriş alışkanlıklarınızı gözden geçirin; çoğu zaman yapabileceğiniz halde ihmal ettiğiniz tasarruflar vardır.

 1. Her hafta yeni bir şeyler pişirin

Herkes yeni yılda daha sağlıklı beslenmek ister ancak daha çeşitli yiyecekler yemeye de çalışmalısınız. Ne de olsa çeşitlilik hayatın baharatıdır. Bu yıl, haftada en az bir kez, daha önce hiç denemediğiniz kolay bir akşam yemeği tarifi seçin.

 1. Daha fazla kitap okuyun

Ocak ayı, yeni bir kitaba sarılmak için yılın en mükemmel zamanı. Tüm yıl boyunca kendinizi sorumlu tutmak için, okuduğunuz sayfaların sizi birbirinize bağlayacağı gruplar oluşturmak denenmiş ve çok iyi bir fikir. Bildiğiniz bir kitap kulübü varsa katılın ya da arkadaşlarınızla kendinizinkini oluşturun. Bir yıl boyunca hangi kitapları okuyacağınıza karar vererek başlayın. Tadını alınca vazgeçemeyeceksiniz zaten…

 1. Bir şükran günlüğü tutmaya başlayın

Yıl boyunca minnettar olduğunuz şeylerin, kişilerin ve olayların kaydını tutmak, zihinsel ve fiziksel sağlığınızı geliştirmenize yardımcı olabilir. California Üniversitesi’nde psikoloji profesörü olan ve minnettar olmanın kişinin yaşamına etkilerini inceleyen Dr. Robert Emmons, ABC News’a yaptığı açıklamada, “Kelimenin tam anlamıyla içimize yeni bir hayat üfler. Yeniden şarj eder ve gençleştirir” diyor. Üstelik çok zaman alacak bir iş de değil. Günde sadece birkaç dakika ayırarak hayatınızda büyük fark yaratabilirsiniz.

 1. Sebzeleri sevmeyi öğrenin

İster kilonuzu kontrol altına almaya çalışın, ister sağlıklı beslenmeyi hayat tarzınız haline getirmeye uğraşın; sebzelerin dostunuz olduğunu bilmelisiniz. Lif açısından zengin sebzeler özellikle sağlıklı bir kalp ve güçlü damarlar için çok önemli. Kalp sağlığını koruyacak bir diyet, lif açısından zengin tam tahıllar, balık, fındık, baklagiller ve yağsız proteinlerle dengelenmiş ürünleri içeriyor. Her gün yemeye çalışmanız gereken sağlıklı sebzeler de genellikle bağırsak sağlığına faydalı lifleri ikiye katlıyor.

 1. Bir bitki yetiştirin

Araştırmalara göre, sadece iç mekan bitkilerinin varlığı bile insanların stres seviyelerini düşürebiliyor. Bir çalışmada da bitkilerle aktif olarak ilgilenmenin otonom sinir sistemini sakinleştirdiği ve kan basıncını düşürdüğü tespit edildi. Ayrıca insanlar bitkilerin yakınında çalıştıklarında, daha fazla konsantrasyon, memnuniyet ve algılanan hava kalitesi bildiriyorlar. Yani etrafınızı yeşillendirmek için daha fazla beklemeyin.

 1. Merdivenleri kullanın

Ofisinizdeki, evinizdeki veya yakındaki parktaki merdivenleri çıkmak için 10 dakikanızı ayırın. Bilim dergisi ‘Physiology&Behavior’da yayımlanan bir araştırma, 10 dakika boyunca merdiven çıkan yorgun kadınların, yarım fincan kahveye eşdeğer kafein alanlara göre daha büyük bir enerji artışı elde ettiklerini (ve kalori de yaktıklarını) ortaya koydu.

 1. Su için

Su içmeniz gerektiğini zaten biliyorsunuz. Özellikle sadece altı saat (veya daha az) uyuduğunuzda bu daha da önemli bir şey. Bölük pörçük bir gece uykusundan sonraki gün susuz kalma olasılığınız daha yüksektir çünkü vücudunuzun su tasarrufunu düzenleyen hormon, uykunun ilerleyen aşamalarında salgılanır. Bu nedenle mümkünse o günlerde biraz daha fazla su için.

 1. Sakinleşin

Öfkeden kurtulmak için acilen çalışmaya başlayın. Sürekli kızgın hissetmek, bütünsel sağlığınız üzerinde uzun vadeli etkilere yol açabilir. Kronik öfke, vücudu birden fazla şekilde etkileyebilir. Diğer olumsuzlukların yanı sıra baş ağrısı, anksiyete, sindirim sorunları ve yüksek tansiyona neden olabilir. Kısacası asabiyet ömrünüzü kısaltır!

 1. Gardırobunuzu değiştirin

Güle güle dar kotlar! Golden Gate Üniversitesi’nden psikolog Kit Yarrow, “Zayıflama motivasyonu olarak bedeninize küçük gelen kıyafetler giymek büyük saçmalıktır” diyor ve “Geri teper’ diye de ekliyor. Araştırmalar koca bir kek yedikten sonra kendini utandırmaya çalışmanın işe yaramadığını, ancak sağlıklı olmaya odaklanmanın olumlu etki ettiğini gösteriyor. Motivasyonunuzu bu yönde yönetmeye çalışın.

 1. Her sabah yatağınızı toplayın

Evet, artık sabah-akşam dağınık yatak görmeyi terk etmeniz gerek. Yatağınızı toplamak sadece odanızın çok daha iyi görünmesini sağlamaz, aynı zamanda verimli bir sabah rutini başlatır. Yorgun bir şekilde gittiğiniz yatağınızı düzenli görüp ilk açan olmak, iyi bir gece uykusu için de katkıda bulunacaktır.

 1. Stresi şefkatle azaltın

Yani kendinize karşı şefkatle! Yakın zamanda yapılan bir araştırma, öz şefkat göstermenin insanların kalp atış hızını ve terlemesini yavaşlattığını gösteriyor ve bu ikisi vücudumuzun kronik stres altındayken ürettiği semptomlar. Bu yüzden her gün kendinizle ilgili sevdiğiniz bir şeye odaklanmak için biraz zaman ayırın.