Sene başında pek çok yeni yıl kararı aldınız ama muhtemelen daha yaz bile gelmeden çoğundan vazgeçtiniz. Oysa yaz, yıllık kararlarınızı canlandırmak için mükemmel bir zaman olabilir. O zaman haydi, aşağıdaki ipuçlarına buyurun…

Pek çok insan her yılbaşında yeni yıl kararları alıyor. Peki kaçı bu kararları gerçekten uyguluyor dersiniz? İstatistikler, iyimser bir şekilde niyetlerini belirledikten altı ay sonra insanların yüzde 54’ünün bunu gerçekleştiremediğini gösteriyor. Rakamlar yıl sonunda daha da cesaret kırıcı bir hal alıyor; ABD’de yapılan bir araştırmaya göre yalnızca yüzde 9’luk bir kesim bu kararları yerine getirme konusunda başarılı olabiliyor.

Yılın bitmesine kabaca altı ay kaldı. Bir yıl kadar uzun bir zaman değil elbette ancak bu zaman diliminde yine de çok şey başarabilirsiniz. Yani yine de hiç çaba sarf etmeden yılı kapatmaktan daha iyi durumdasınız. Gelin, bundan sonrasında yapabilecekleriniz için adım adım ilerleyelim…

Önce gerçekçe bir kontrol listesi hazırlayın

İşe her bir karara yönelik ilerlemeniz hakkında aylık bir kontrol planlayarak başlayın. Mayıs ayını, bu kararları tekrar gözden geçirmek ve kararlılığınızı canlandırmak için bir hatırlatma takvimi oluşturmaya ayırın. Hazirana kadar hedeflerinizin gerisinde kalacağınızı anlarsanız, çabalarınızı iki katına çıkarın.

Hedefinizi kelimelere döküp tekrarlayın

İlk bakışta anlamsız görünebilir ama unutmayın ki kelimelerin gerçek dünyada bir ağırlığı vardır. Bir hedef belirlemek, basitçe çabanızı yönlendireceğiniz sonu belirlemeye yardımcı olur. Yani bir kararın gerektirdiği zihniyet değişimi olmaksızın, ortalıkta dolaşan bir hedefin içi boştur. Yani kararınızı kelimelere döküp kendinize sık sık hatırlatmaktan vazgeçmeyin.

Yeni başlangıç etkisini yabana atmayın

Wharton’da psikoloji ve ekonomi alanlarında çalışan Katy Milkman, How to Change (Nasıl Değişilir) adlı kitabında, kendisinin ve araştırma arkadaşlarının tespit ettiği ‘yeni başlangıç etkisi’ni anlatıyor. Ekip, yeni yıl ya da doğum günü gibi ‘yeni başlangıç tarihleri’nin bir tür psikolojik yapılanma sunduğunu keşfetmiş. “Yeni başlangıç gibi hissettiren bu tarihlerde değişimin peşinden gitme olasılığımız daha yüksektir çünkü bu anlar hedefe başlamanın önündeki yaygın bir engeli aşmamıza yardımcı olur. Bu engel, daha önce başarısız olduğumuz ve bu nedenle tekrar başarısız olacağımız duygusudur” diyorlar. Yazın gelişini böyle bir tarih olarak belirlemek işinizi kolaylaştıracaktır.

Sadece iyi hissettiren kararlara odaklanın

İster bireysel, ister kurumsal olsun; gerçek değişim her zaman taze bir başlangıçla teşvik edilmeli. Bazen bu yeni başlangıçlar bize dayatılır, ancak yılın ortasında bile onları yaratabiliriz. Bir düşünün: Yaşam ve kariyer fırsatlarınızı en üst düzeye çıkarmanıza yardımcı olacak hangi kararları yeniden gözden geçirebilir veya şu anda sıfırdan oluşturabilirsiniz? Bunu yaparken sadece iyi hissettiren kararlara odaklanın. Çok büyük, aşırı agresif veya iddialı olmalarına gerek yok. Her birini başladıktan sonra yeniden ölçeklendirebilirsiniz. Şimdi derin bir nefes alın ve yeniden başlamak için bu yıl ortası fırsatının tadını çıkarın.

Yıllık kararınızı canlandırdınız ancak daha iyi kararları nasıl alacağınızı bilmiyorsanız  “İyi Kararlar Nasıl Alınır?” yazımızı göz atabilirsiniz.