İkisi de genel olarak yatakta geçiyor. İkisinin kalitesi de birbirini sonsuz etkiliyor. Özellikle kadınlarda yaygın bir sorun olan düşük libidonun en önemli ilacı uyku. Biz demiyoruz, bilimsel araştırma söylüyor. İşte detaylar…

Yatsan

Cinsel dürtüde azalma kadınlarda yaygın bir sorun. 18’le 59 yaş arasındaki kadınların neredeyse üçte birinin düşük libidodan mustarip olduğu tahmin ediliyor. Bu düşüşler, stresten değişen hormonlara kadar pek çok şeyden kaynaklanabiliyor. Ancak bir araştırmaya göre kadınlarda cinsel ilgiyi artırmanın basit bir yolu var: Daha fazla uyumak.
Sonuçları 2015’te yayımlanan ‘Uykunun Kadın Cinsel Tepkisi ve Davranışı Üzerindeki Etkisi: Bir Pilot Çalışma’ adlı araştırmaya göre kadınlarda uyku miktarıyla cinsel dürtü arasında sıkı bir bağlantı var. Bu çalışmaya antidepresan kullanmayan 171 kadın katıldı. İlk ölçümler alındıktan sonra, 14 gün boyunca kadınlar uyandıklarında kendilerine internetten gönderilen anket sorularını yanıtladılar. Bu anketler, uyku kalitelerinin yanı sıra cinsel işlev ve arzunun çeşitli yönleriyle ilgili bir dizi soru içeriyordu. Sonuçlar genel olarak daha uzun uykunun daha fazla cinsel istekle ilişkili olduğunu gösterdi. Her ilave saat, cinsel uyarılmada kabaca yüzde 14’lük bir artışa denk geliyordu.

Uyku cinsel arzuyu neden iyileştirir?

Cinsel işlev ve arzu, otonom sinir sistemiyle (OSS) yakından bağlantılı. OSS, vücudun stres faktörlerine iyi veya kötü tepki vermesine neden oluyor. OSS’nin iyi uyarıcılara tepki veren kısmının cinsel uyarılmada önemli bir rol oynadığı biliniyor. Uyku bu sistemin düzgün çalışması ve hormonlarla bağlantılı olaylar dizisi için kilit bir noktada duruyor. Ayrıca, OSS’nin stres gibi olumsuz tetikleyicilere yanıt veren kısmı, yeterince uyunmadığında daha hassas hale geliyor.
Dolayısıyla uyku yoksunluğunun daha düşük libidoya neden olması sonucu çok da şaşırtıcı değil. Kadınların cinsel dürtülerini makul seviyede tutmak için zihinsel ve fiziksel olarak tamamen dinlenmeleri, yani yeterli uykuyu almaları şart.

Erkeklerde durum farklı mı?

Seks ve uyku arasında güçlü bağlantı cinsiyet tanımıyor. Kötü uyku, erkekler için de sorunlu bir cinsel hayat anlamına geliyor. Eşlerden birinin veya her ikisinin de uykusuz olduğu çiftlerin kısırlık sorunu yaşaması ya da çocuk sahibi olmakta güçlük yaşaması normal. Erkeklerde uyku bozuklukları ve halk arasında ‘iktidarsızlık’ olarak bilinen erektil disfonksiyon arasında kanıtlanmış bağlantılar var. Ayrıca yetersiz uyku her iki cinste de hormon seviyelerini düşürüyor.
Cinsel yaşamınızın mümkün olduğunca sorunsuz olmasını sağlamak için vücudunuzun ihtiyaç duyduğu tüm uykuyu aldığınızdan emin olun. iyiuykuiyihayat.com size nasıl iyi uyku alışkanlığı geliştireceğinizi anlatmak için var. Artık hem yatakta hem de yatak dışında zirveyi yakalayabilirsiniz!