Yeni başlangıçlara adadığımız bu ayda uyku sistemimizde de yeniliklere açık olabiliriz. Yatakta yalnız olmayanları ilgilendiren ve son dönemin çok konuşulan İskandinav uyku yöntemine birlikte göz atalım mı?

Yatsan

Eşlerimizi, sevgililerimizi gün içinde koşulsuz sevebiliriz. Ancak çoğu zaman, gecenin ortasında yorganı tekmelediklerinde ve çekiştirdiklerinde bu sevgide azalma olabilir! Daha önce sözünü ettiğimiz uyku boşanması gibi çözümler bu nedenle giderek daha popüler hale geliyor. Bir de son dönemde sık sık dillendirilen İskandinav uyku yöntemi var ki uykunuzu ve ilişkinizi kurtarmanın daha kolay bir yolu olabilir. Gelin, kendisine yakından bakalım…

İskandinav Uyku Yöntemi Nedir? 

Bu yöntemin en kısa yoldan tarifi, bir yerine iki ayrı yorgan veya battaniye kullanmak diye özetlenebilir. Sistem, İskandinav ülkeleri Danimarka, Norveç ve İsveç’te yaygın olduğu için bu adı almış durumda ancak İzlanda ve Almanya gibi Avrupa’nın başka ülkelerinde de yükselişte.

Biraz yakından bakınca, bu yöntemin uyku boşanmasından farklı olarak, çiftlerin aynı yatakta uyumaya devam etmelerini sağlarken, bireysel uyku tercihlerine uygulayabilme bağımsızlıklarını teşvik ettiğini söylemek mümkün. Tek bir yorgan ya da battaniyeden kurtularak, gece boyu yaşanan itip çekme kavgalarını da ortadan kaldırabiliyor, bir kişinin yatakta dönüp durmasının etkisini de en aza indiriyor.

Uzmanların tek uyarısı var; “Bu yöntem sadece bazı sorunları çözebilir, birlikte uyurken kaos yaratabilecek daha büyük ikilemlere çare bulamaz” diyorlar. Yani yatağınıza bir yorgan ya da battaniye daha eklemek, partnerinizin ışıkları kapatmak için tercih ettiği zamanı, genel oda sıcaklığını, telefonların açık ya da kapalı olma tercihlerini ayarlayamaz ve tabii horlama sorununu çözemez. Haliyle bunlar, bir çiftin müzakere etmesi gereken konular olmaya devam edecektir.

İskandinav Uyku Yönteminin Faydaları 

  • Birlikte huzurla uyumak: Birinci ve muhtemelen en önemli fayda bu. Çoğu çiftin özellikle de soğuk gecelerde yaşadığı itişip yorgan çekiştirmenin sona ermesi az şey değil. Herkes kendi yorganının altında uyuduğu için, vücudunuzun bir bölgesine aniden bir soğuk çarptığını hissettiğinizde suçlayacak biri olmaz. Dahası, kendi yorganınıza sahip olmak, çoktan yerleşmiş olan eşinizi rahatsız etme endişesi olmadan gönlünüzce dönmenize, kendinizi yatakta konumlandırmanıza ve sıkılırsanız yeniden ayarlamanıza olanak tanır.
  • Kişiye özel sıcaklık imkânı: Sıcaklık kontrolü, kaliteli uykunun büyük bir parçası. Siz ve eşiniz uyku için en iyi sıcaklık konusunda farklı fikirlere sahipseniz, ayrı bir yorgan her ikinizin de gece barış görüşmeleri yapmadan tercih ettiğiniz sıcaklıkta uyumanızı sağlar. İsteyen daha hafif, isteyen daha kalın bir yorgan seçebilir ve böylece herkes kendi huzurlu uykusuna dalabilir.
  • Birlikte uyumanın faydalarını sürdürmek: Eşiyle aynı yatağı paylaşmayı tercih eden uykucular için iyi haber, İskandinav uyku yönteminin, kişisel alanınızı korurken bir partnerle uyumanın birçok faydasından vazgeçmek zorunda bırakmaması. Sevdiğiniz kişiyle birlikte yatmanın daha hızlı uykuya dalmanızı ve daha uzun süre uykuda kalmanızı sağladığını, ayrıca uyku apnesi riskini azalttığını gösteren araştırmalar var. Bu faydalar yeterince cazip gelmediyse, birlikte uyumaktan kaynaklanan yakınlığın oksitosin (diğer adıyla aşk hormonu) salımını tetiklediğini, bunun da sadece partnerimizle aramızdaki bağları derinleştirmeye yardımcı olmakla kalmayıp aynı zamanda stresi de azalttığını gösteren çalışmaları da ekleyelim.

İskandinav Uyku Yöntemi, Uyku Boşanmasına Karşı 

Uyku boşanması, İskandinav uyku yönteminden biraz daha radikal bir çözüm; çiftler gece olduğunda tamamen farklı odalarda uyumak üzere yollarını ayırıyorlar. Çünkü bazı çiftler uyku tercihlerinde İskandinav uyku yöntemiyle çözülemeyecek, daha büyük sorunlarla gerçekten mücadele ediyorlar. Bunlar gerektiği gibi konuşulamadığında veya çözülemediğinde, uyku boşanması, birlikte uyumaktan kaynaklanabilecek kronik uyku yoksunluğunu çözmek için tek yöntem haline gelebiliyor. Sorununuzun ne kadar büyük olduğunu kestiremiyorsanız, İskandinav uyku yöntemi bazı sorunların çözülüp çözülmediğini görmek için mükemmel bir ilk adım olabilir.İskandinav Uyku Yöntemi, çiftlere bireysel uyku tercihlerini yaşama özgürlüğü sunarak sorunları çözer. Huzurlu uykunun yanı sıra kişiye özel sıcaklık imkânı ve birlikte uyumanın sağladığı avantajlarla ilişkiyi güçlendirir. Eğer bu konsept ilginizi çektiyse, İskandinav dizileri de sizi etkileyebilir. Soğuk kış günlerinde keyifli zaman geçirmek için 10 İskandinav Dizisi Önerisi‘ne göz atın!