Doğanın ruh sağlığımızı koruma ve desteklemede oynayabileceği rolü destekleyen pek çok iyi araştırma var. Ancak özellikle de şehirlerde yaşayan birçoğumuz için doğada olmak o kadar kolay değil. İyi haber şu ki aslında tabiatı her gününüze katmanın birçok basit yolu var. İşte doğayla nasıl bağlantı kurabileceğinize dair bazı önemli ipuçları…

  1. Nerede Olursanız Olun Doğayı Bulun 

Doğa her yerdedir: Küçük bir bahçe, bir mahalle parkı, yakındaki bir koru… Artık doğayı bulmanın daha zor olabileceği şehirlerde bile kent ormanları veya büyük parklar bulunuyor. Siz yeter ki algılarınızı açık, kendinizi de daima tabiatın bir parçası olmaya hazır tutun. Havadaki değişiklikler veya pencerenizin dışından gelen kuş sesleri de sizi doğaya bağlayabilir. Nerede olursanız olun, her şekilde doğayı fark etmeye çalışın.

  1. Tüm Duyularınızı Kullanın 

Doğal ortamlarda biraz sessiz zaman geçirip tüm duyularınızı kullanarak düşünmek, ruh sağlığınız için emsalsiz bir destek olabilir. Bahçede dinlenirken ya da işe giderken kuş seslerini dinlemeyi, arıları ve kelebekleri görmeye çalışmayı ya da bulutların hareketini fark etmeyi deneyin. Doğadaki tüm bu güzel şeyler sakinlik ve neşe hissi bulmanıza yardımcı olabilir.

  1. Dışarı Çıkın

Mümkünse park, bahçe, orman gibi yeşil tabiat alanlarına veya plaj, nehir, gölet gibi mavi doğal güzelliklere gidip oralarda zaman geçirmeye çalışın. Ruh halinizin olumluya evrildiğini, kendinizi daha iyi hissettiğinizi fark edeceksiniz. Tek başınıza olmak istemiyorsanız fazla konuşmadan da yan yana durabileceğiniz bir eşlikçi bulun veya kendinizi yabancı gibi hissetmeyeceğiniz tanıdık bir yer seçin.

  1. Doğayı Kendinize Getirin

Bazen yaşadığınız yer, ne kadar meşgul olduğunuz, kendinizi ne kadar güvende hissettiğiniz veya sağlığınız nedeniyle doğal alanlara erişmek zor olabilir. Neden doğayı evinize getirmeyi denemiyorsunuz? Evde bitki bulundurmak kadar basit bir şey bile tabiatın parçası olan bir şeyler görmek, dokunmak ve koklamak için harika bir yoldur. Küçük bir bahçeniz veya balkonunuz varsa en iyi şekilde nasıl yararlanabileceğinizi düşünün. Çiçek, bitki veya sebze yetiştirin, bir kuş yemliği alın, sonra da çevrenizdeki manzara ve seslerin tadını çıkarın. Bitki yetiştirmek size göre değilse sanat ve ses aracılığıyla da doğayla bağlantı kurabilirsiniz. Tabiatla ilgili filmler, belgeseller veya TV programları izleyerek doğayla hemhal olduğunuz vakitler geçirebilirsiniz.

  1. Doğada Egzersiz Yapın 

Fiziksel olarak egzersiz yapmanıza mani bir hal yoksa koşu, bisiklet ya da kısa yürüyüş aktivitenizi dışarıda yapmaya çalışın. Açık havada yürümek veya koşmak öfke, yorgunluk ve üzüntü duygularını önlemeye veya azaltmaya yardımcı olabilir. Bu arada kulaklıklarınızı da evde bırakmayı deneyin, mutlaka alacaksanız egzersiziniz sırasında doğa sesleri dinleyin. Ve son olarak, bildik istikamet yerine, sizi yeşil alanlara veya suya yaklaştıracak yeni rotalar denemeye açık olun.

  1. Yaratıcılıkla Birleştirin

Dışarıda müzik, sanat, dans gibi yaratıcı etkinliklere katılmak stresi azaltmaya ve ruh halinizi iyileştirmeye yardımcı olabilir. Ayrıca manzara, bitki veya hayvanların fotoğraflarını çekerek, yazarak, çizerek, boyayarak bağlantı hissinizi artırabilirsiniz. Tabiatın güzelliğini fark etmek ve bunu yaratıcı bir şekilde ifade etmek, anlam bulmanıza ve doğayla iç içe ömür boyu sürecek duygusal bir bağ kurmanıza yardımcı olabilir.

  1. Koruyun Doğayla Bağlantı Kurmanın 7 Kolay Yolu

Bir şeyle ilgilenmek, iyi hissetmenin en kestirme yollarından biri. Ve doğa buna başlamak için en doğru şey. Eylemleriniz ve seçimlerinizle onu korumak için elinizden geleni yapın. Geri dönüşümden araba kullanmak yerine yürümeye, hatta koruma veya temizlik topluluklarına katılmaya kadar pek çok basit kararla ilk adımı atabilirsiniz. Doğayla ilgilenmek, üzerinize düşeni yaptığınızı hissetmenize yardımcı olur; bu da kendinizi her açıdan daha iyi hissetmenizi sağlayacaktır