Yaz geldi. Uykuya dalmak bu mevsimde maalesef normalde olduğundan çok daha zor. Sadece dalmak da değil, uykuda kalmak ve zinde bir şekilde uyanmak da neredeyse imkânsız. Oysa genel sağlık için ihtiyacımız olan uykuyu almamız çok önemli. Ama korkmayın; aşağıdaki önerilerle bu konuda epey yol alacaksınız.
Yatsan

YATAĞA GİTMEDEN ÖNCE…

🛏️ Soğuk veya ılık bir duş alın veya banyo yapın. Böylece vücudunuzu serinletip cildinizin sıcaklığını düşürebilirsiniz.

🛏️ Yüzünüzü ve kollarınızı bir havluyla ya da su dolu bir sprey şişesi yardımıyla ıslatın, sonra da bir vantilatörün önünde durun.

Yatsan

🛏️ Yatmadan önce ayaklarınızı soğuk suda 10 dakika bekletin. Çünkü ısı ayaklardan ve kafadan daha hızlı çıkar. Saçınızı ıslatmak da başka bir alternatif.

🛏️ Cildinize, özellikle de koltuk altı ve kasık bölgelerine kısa süreliğine soğuk bezler koyun, soğuk su veya buz paketleri uygulayın. Çünkü bu bölgeler kanın cilt yüzeyine en yakın aktığı yerler. Dolayısıyla hızla serinlemenize yardımcı olacaklar. Benzer etkiye sahip olacağından, soğuk suya batırılmış bileklikler de kullanabilirsiniz.

BUNLARI YAPMAYIN!

🛏️ İç sıcaklığınızı artıracağı için yatma saatine yakın egzersiz yapmaktan kaçının. Vücudunuza soğuması için zaman bırakmanız şart. Uyku ve egzersiz zamanınız arasında en az birkaç saat olsun.

🛏️ Gün içinde aşırı ısı birikmesinden kaçınmak için genel olarak yoğun aktiviteyi azaltın.

🛏️ Özellikle yatma vaktine yakın saatlerde sıcak, ağır veya baharatlı yiyecek ve içeceklerden kaçının.

🛏️ Öğleden sonra saatlerinden başlayarak çikolata veya kafeinli içecekler (çay, kahve, enerji içecekleri) gibi sizi uyanık tutacak şeylerden uzak durun. Unutmayın; alkol ve kafeinli içecekler dehidrasyonu artırır.

Yatsan

UYKU ORTAMINI İYİLEŞTİRMEK İÇİN…

🛏️ yatak odanız olmasa bile uyumak için evin en havalı bölümünü seçin. Sessiz, karanlık ve serin bir alan, uyku düzeninizi iyileştirecektir.

🛏️ Kışlık nevresimleri kaldırın; hafif ve pamuklu örtüleri tercih edin. İdeal olarak, üzerinizde sadece bir çarşafla uyuyun.

🛏️ Evcil hayvanınız sizinle birlikte uyuyorsa ve doğal olarak yatağınızı ‘ısıtıyorsa’, uyumak için ona farklı bir yer bulmanın zamanı gelmiş olabilir!

🛏️ Fanları yeterince havalandırılan bir alanda kullanın. Temiz havanın içeri girebilmesi için odanızda kapı veya pencere açık olsun.

Yatsan

İYİ BİR GECE UYKUSU İÇİN…

🛏️ Uyurken vücudunuzu serin tutmak için gün içinde bol su için. Dehidrasyon, yaygın bir uykusuzluk nedenidir. Sıcaktan bunalmış uyanma ihtimaline karşı başucunuzda su bulundurun.

🛏️ Düzenli uyku ve uyanma saatleri oluşturmaya çalışın.

🛏️ Şekerleme yapma ihtiyacı duyuyorsanız bunu öğleden sonranın erken saatlerinde ve kısa bir süre için yapın.

🛏️ Vantilatör kullanırken hava akışına izin vermek için odanın kapısını açık tutun. Fanın önüne buz küpleriyle dolu bir tepsi koyarsanız etrafa üflenen havayı da soğutursunuz.

🛏️ Pamuk veya keten gibi teri emen ve cildin nefes almasını sağlayan doğal liflerden yapılmış, hafif, bol giysiler giyin. Sentetik kumaşlardan uzak durun.

🛏️ Üzerine bir örtü almadan uyuyamayanlara çarşaf tercih etmelerini söylemiştik. Bir ipucu daha verelim: Ayaklarınızı çarşafın dışında bırakmayı deneyin çünkü vücut ısısı ayaklarınızdan çıkarak sizi terk eder.

Yatsan

GECEYE GÜNDEN HAZIRLANIN

🛏️ Günün en sıcak saatlerinde storları, perdeleri, panjurları çekerek evinizi olabildiğince serin tutun. Pencereler de kapalı olsun.

🛏️ Serinlemek için vantilatör kullanıyorsanız, daha verimli çalışabilmesi için kanatların tozunu alın ve temizleyin. Bu temizlik aşaması mevsime girişte klimalar için de geçerli.

🛏️ Akut veya kronik tıbbi sorunlarınız varsa çok sıcak havalarda serinlemenin en iyi yolları hakkında doktorunuza danışın.

🛏️ Doktorunuz bir nedenle sıvı alımınızı kısıtlıyorsa sıcak havalarda ne kadar içmeniz gerektiği konusunda da kontrollü olun.

YATSAN’IN SERİNLETİCİ ÜRÜNLERİNİ DENEYİN

🛏️ İşe, NASA teknolojisiyle geliştirilmiş özel kumaşı sayesinde ısı ve nem değişikliklerini dengeleyerek gece boyunca serinlik hissi veren Velfont Outlast alezlerle başlayın.

🛏️ Malum, gece uykuda en çok baş ve boyun bölgemiz ısınır; kan dolaşımı bu bölgede oluşan yüksek ısının tüm vücudumuza yayılmasına neden olur. O zaman baş ve boyun bölgesinde mükemmel bir ısı dengeleme ve serinletme özelliğine sahip olan, dolayısıyla o serinlik hissini gece boyu tüm vücuda taşıyan Technogel yastıkla tanışmalısınız.

🛏️ Bir diğer alternatifiniz, kauçuk özünün doğal yapısı ve hava geçirgenliği sayesinde terlemeyi minimuma indirip serin bir uyku hissi yaşatan Anatomik lateks yastık.

🛏️ Bunların dışında tüm Yatsan mağazalarında hava aldıran yapısı sayesinde terlemeyi önlemeye yardımcı olan doğal malzemeli ürünler bulabilirsiniz.

Bunlar da ilginizi çekebilir: