Mutlu ve sağlıklı bir yaşamın en kısa yollarından biri doğayla iç içe olmak. Fakat şehir hayatında bu pek mümkün olamıyor. Ama hemen pes etmeyin, size doğayı evinizde hissetmenin ipuçlarını veriyoruz.

Yatsan

  1. Birkaç iç mekân bitkisiyle başlayın

Doğayı evinize getirirken etrafa tazelik katmanın en kolay ve en etkili yolu bu. Sadece evin her odasını saksılarla donatıp aşırıya kaçmayın, yeter. Bitkileri seçerken ne kadar ışığa ihtiyaç duyduklarını öğrenin ve her birini buna uygun şekilde yerleştirin. İç mekân bitkileri ayrıca yatıştırıcı bir atmosfer yaratır ve böylece evdeki huzur hissini artırmaya yardımcı olur. Ayrıca mutfağınız müsaitse tüm yıl yararlanabileceğiniz lezzetli taze otlardan oluşan küçük bir bahçe de oluşturabilirsiniz. Nane, kekik, biberiye gibi bu şifalı otlar evinize sağlığın yanı sıra harika kokular da taşıyacak.

  1. Işığın içeri girmesine izin verin

Herhangi bir odayı canlı ve taze göstermenin en güzel hilesi, güneş ışığının içeri girmesine izin vermektir. Sanki açık havadaymışsınız gibi, doğal aydınlatmadan en iyi şekilde yararlanın. Pencerelerinizde doğal ışık akışını engelleyen uygulamalardan uzak durun. Güneş ışığının başka önemli avantajları da var: Birincisi, evdeki bakteri ve mikropları azaltmaya yardımcı olması. İkincisi, uyku hormonlarının daha iyi düzenlenmesine olanak sağlaması.

  1. Duvarınıza doğayı hatırlatan bir şeyler asın

Gözünüzün önünde daima size doğayla bağınızı hatırlatan bir görüntü olsun. Mümkünse sizin için özel bir anlamı olan güzel bir manzaranın bir fotoğrafını çekip duvarınızı renklendirebilirsiniz. Bu aynı zamanda, kendinizi dört duvar arasında sıkışıp kalmış hissettiğinizde size moral verecektir.

  1. Ahşap mobilyalar seçin

Mobilya söz konusu olduğunda ahşap çok popüler bir malzemedir. Antikacılara uğrarsanız göreceksiniz; geçmişin en zarif ve güzel tasarımları genelde ahşaptan yapılmıştır. Evinizin pek çok farklı köşesinde ahşabın doğal dokusundan ve sıcaklığından yararlanabilirsiniz. Böylece mekâna tatil ve kır evlerine özgü bir çekicilik katarken, minimalist kalmaya devam edebilirsiniz.

Yatsan

  1. Sürdürülebilirliği düşünerek hareket edin

Hayatın her alanında çevreci bir tarzı benimsemek için hiçbir zaman geç değil. Yaptığınız seçimlerle bu titizliğinizi, dikkatinizi gösterin. Geri dönüştürülebilir yapı ve dekorasyon elemanları seçmek önceliğiniz olsun. Artık evinize daha fazla doğallık eklemenize yardımcı olacak, yerel kaynaklar ve geri kazanılmış malzemeler kullanan pek çok marka var. Unutmayın; doğal malzemeler çok dayanıklıdır ve evinize anında rahatlatıcı bir hava katabilirler.

  1. Taşın gücünü ekleyin

Bahçeniz ve kayrak taşlarıyla döşeli bir patikanız olmayabilir ama bu, güzel taşları evinize taşımanıza mani değil. Bunun en kolay yollarından biri, şeffaf bir vazo veya kâseyi alıp farklı yapıdaki taşlarla dekoratif bir düzenleme yapabilirsiniz. Tatilde, sahilde estetik görünen küçüklü-büyüklü taşları toplayıp eve taşımış olmayanımız yoktur sanırız. Bu yaz bu işi daha da büyük şevkle ve farklı bir gözle bakarak yapabilirsiniz artık…

  1. Bir temayı takip edin

Her doğal ortamın kendi teması ve dengesi vardır. Aynısını evinizde de uygulayabilirsiniz. Örneğin deniz manzaraları, deniz kabukları ve tropik görünüşlü bitkiler kullanarak okyanus ya da doğal taşlar, ahşap, dağ resimleri ve ağacımsı bitkilerle orman teması oluşturabilirsiniz.

  1. Rüzgârı kullanın

Dönüşüyle mutluluk veren rüzgârgülü, sesiyle hemen havaya sokan rüzgâr çanı, anında modunuzu anında yükseltecek; göreceksiniz. Balkonunuza ya da evinizin hava alan uygun köşelerine yerleştirin, kapıları camları açın. Sonra da gürültülü komşularınızdan ve şehir hayatının koşuşturmacasından hızlıca uzaklaşmanın tadını çıkarın.

  1. Ahşap bir aynayla alanınızı büyütün

Aynaların odayı genişlettiği ve olduğundan daha büyük görünmesini sağladığı malumunuz. Küçük odanızı büyütecek aynayı eklerken çerçevesinin kalınca ve doğal ahşaptan olmasına dikkat ederseniz yarattığı farkı ikiye, üçe katladığını göreceksiniz. Hem evinize rüstik etkiyi davet edeceksiniz hem de ferahlık için en çok ihtiyaç duyulan yansıtıcı ışığı daha rahat alacaksınız.