Yatak odanız sadece her gece uyuduğunuz bir alan değil. Aynı zamanda kişisel bir sığınak. Günün stresinden kaçmak, rahatlamak ve kendinizle baş başa kalıp dinlenmek için gittiğiniz yer. İşte son yatak odası trendleri de ilhamını tam buradan alıyor.

Yatsan

Kişiliğimizi yansıtan, güzel, sakinleştirici, güvenli sığınaklar… İdeal yatak odasının tanımı aslında bu kadar basit. Ama hayatın her alanında olduğu gibi bu alanda da bazen küçük değişikliklerle zamana uygun güncellemeler yapmak gerekiyor. Tasarımcılar bu konuda ne düşünüyor diye merak ettik, en yeni yatak odası trendlerini sizin için derledik.

Modern çiçekler

Romantik tarzı estetik buluyorsanız bu yıl yükselişe geçen çiçek trendine bayılacaksınız. Üstelik bu muhtemelen gelip geçici bir moda olmayacak. Çiçekler bir şekilde her zaman popüler dekorasyon elemanları olmuştur; bu kolay kolay değişecek bir şey değil. Ama bu sene onları öncelikle yatak odalarında görmeye hazır olun. Odadaki koltuk/minder döşemelerinde, duvar kâğıdı olarak, nevresim takımlarında çiçeğe yönelin. Beyaz veya uçuk zeminler üzerine mavi, pembe, yeşil, sarı gibi canlı renklerin yer aldığı desenlerin daha popüler olduğunu da belirtelim.

Sakinleştirici renkler

Giderek daha fazla benimsenen bir tarz haline gelen yavaş yaşam; barındırdığı farkındalık, sakinlik ve bilinçli tüketim gibi anahtar kelimelerin yatak odasında da trend haline gelmeye başlamasını sağladı. Bu hissi seçeceğimiz renk paletleri sayesinde alana taşımak mümkün. Bu konuda ilhamı doğadan kolayca alabilirsiniz ancak soluk mavi, adaçayı yeşili, bej, açık gri gibi sakin, nötr tonları seçmenin en kolay yol olduğunu unutmayın.

Doku katmanları

Bu başlık bir süredir genel ev dekorasyonu trendlerinin vazgeçilmezi. Ve bu yıl yatak odalarını da ele geçirmeye başlıyor. Pamuklu bir nevresim takımının ayakucuna müslin bir örtü atın, üstüne keten kılıflı kırlentler yerleştirin; hasırla ahşabı buluşturun, aralara renkli desenli dokumalar serpin. Sadece görsel olarak güzel görünmesini sağlamakla kalmayacak, aynı zamanda sıcaklık etkisi de yaratacaksınız.

Yatak başlıkları

Abajurlar, kilimler, duvar kâğıtları bir yatak odasına girdiğinizde hemen gözünüze çarpan dekoratif elemanlar olabilir ama artık başrolü yatak başlıklarına verme zamanı. Çarpıcı, güzel, mümkünse her yerde kolayca bulunmayan bir başlık tasarımıyla dikkatleri yatağa çekin. Bu seçim, yatak odasına kişilik katmanın en kısa yolu olur; böylece mükemmel bir kişisel dinlenme alanı yaratabilirsiniz. Üstelik deneyebileceğiniz ve hiç de maddiyata bağlı olmayan tonlarca eğlenceli fikir var.

Özel tasarımlar

Takım mobilya alıp tek renk, tek dizayna sahip alanlar yaratma günleri sona erdi. Artık özel, doğal, benzersiz, onlarca yıl dayanacak şekilde üretilmiş ve zamansız tasarıma sahip parçaları bir araya getirip akıllıca ve estetik bir bakışla harmanlama zamanı. Hele aile yadigârlarıyla özel yapım modern tasarımları bir araya getirebiliyorsanız sizden şanslısı yok.

Tek rengin tonları

Duvarlarınız, tavanınız, zemininiz, mobilyalarınız sadece favori renginizin tonlarına bürünsün. Bu uyum şahikası teknik sayesinde, aynı zamanda duvarlarınız sonsuzmuş, hiç bitmeyecekmiş gibi görünecek. Yani küçük bir odanız varsa çok daha büyük gösterebileceksiniz. Şimdi bir de denizleri, ormanları düşünün. İşte mavi, yeşil gibi doğada derinlikle bağdaştırdığımız renkler sayesinde son derece huzurlu ve modern bir hava da yaratabilirsiniz.

Doğal malzemeler

Yavaşlamak ve doğayı kucaklamakla ilgili trendler sadece bu senenin değil, son birkaç senenin en sıcak başlıklarından. Ahşap mobilyalar, keten nevresim takımları, doğal taş, bitki lifleriyle yapılmış duvar kâğıtları gibi doğal ve kendine has bir dokusu olan malzemelerden vazgeçmeyin.