Yaz tatili sadece şezlongda yatıp kalmak demek değil. Aynı zamanda, normalde alaka gösteremediğiniz ilgi alanlarınızın peşinden koşarak her günü unutulmaz kılma fırsatı. Herkese tutkularının izini sürmek için zaman tanıyan bu güzelim mevsimi boş geçmeyin.

ORGANİZE OLUN 

1. Hedef Belirleyin

Yapmak istediğiniz her şeyi bugünden başlayarak yaz tatilinin sonuna kadarki süreye sığdırmaya çalışın. Bunun için önce yaz hedeflerinizin bir listesini yapın ve sizin için en önemli olanları işaretleyin. Mutluluğunuzu ve sağlığınızı artıracak olan hedeflere öncelik verin.

2. Temizlik Yapın

Evinizi, odanızı temizleyin. Sadece sabun-su temizliğinden söz etmiyoruz; fark ettiğiniz dağınıklıkları da düzenleyin. Ortamınız temiz olduğunda kendinizi daha üretken ve rahat hissedeceksiniz. Dağınıklığı ortadan kaldırarak stresinizi azaltın. Düzenlemeye yardımcı olması için saklama kutu ve sepetlerini kullanın. Eski kıyafetleri gözden geçirmek de dağınıklığı azaltmanıza yardımcı olabilir. Eski kıyafetlerinizi bağışlayarak ihtiyacı olan birine yardım etmenin hazzını da yaşayın.

3. İşaretleyin

Önemli etkinlikleri bir takvime not alın. Yaz boyunca gittiğiniz tatilleri, kutladığınız doğum günlerini veya yaptığınız heyecan verici başka şeyleri, bu etkinliklere enerjiyle hazırlanabilmek için işaretleyin. Böylece yaz sonunda da elinizde vaktinizi nasıl geçirdiğinizi gösteren tatlı bir belge olacak.

AKTİF OLUN

1. Yüzün

Yaz demek deniz demek, deniz demek bol bol yüzmek demek. Denizi olan bir yere gidemiyorsanız havuzu olan bir spor salonuna yazılın. Çoğu zaman yer bulmak zorlayıcı olsa da oturduğunuz semtte belediyenin havuzu varsa imkanları araştırın. Yüzme, günlük egzersizler sırasında genellikle ihmal edilen kaslarınızı çalıştırmanıza yardımcı olacak, vücudunuzu forma sokacak, kendinizi daha iyi hissetmenizi ve tabii eğlenceli bir etkinlikle serinlemenizi sağlayacak. Yüzme bilmiyorsanız öğrenmek için hiçbir zaman geç olmadığını da unutmayın.

2. Yürüyün, Koşun

Sadece günün en sıcak saatlerinde, genellikle 12.00’den itibaren yürümekten ya da koşmaktan kaçının. Bunun için en erken akşam 18.00’i bekleyin. En iyi formül güneş doğmadan önce veya güneş battıktan sonradır. Tabii bu sırada asla susuz kalmayın, tempolu yürüyüşünüzden veya koşunuzdan sonra bol su için.

ARKADAŞLARINIZA ZAMAN AYIRIN

1. Piknik Yapın

Arkadaşlarınızla parka veya sahile doğru bir geziye çıkın. Yere büyük bir örtü serin, uzanın, yayılın, lezzetli atıştırmalıklar ve soğuk içecekler paylaşın. Tabii ortamı yükseltmek için güzel müzikler çalmayı da unutmayın.

2. Birlikte Bir Yemek Pişirin

Bir yemek kitabından veya internetten bir tarif bulun ve arkadaşlarınızla birlikte bir şeyler pişirin. Mümkünse öncesinde yapacağınız alışverişe de beraber çıkın. Bazen ortaya çıkan sonuç çok kötü olabilir ama her zaman harika bir hatırayla sonuçlanacağı garantidir.

3. Keşfedin

Birlikte başka bir ülkeye veya şehre seyahat ediyorsanız, ziyaretinizi alışveriş merkezleri ve restoranlarla sınırlamayın. Ezberlerinizin dışında birçok farklı mekana ve bölgeye gidin. Bölgede yaşayan insanlardan ne görüleceği ve ne yapılacağı konusunda tavsiye isteyin. Yazın şehrinizde veya kasabanızda kalıyorsanız, kendi mahallenize turist gibi yaklaşmaya çalışın. Yeni bir restoran deneyin, yürüyüşe çıkın veya hiç gitmediğiniz bir yere gidin. Tabii bunların hepsine yakın arkadaşlarınızı da dahil edin.

YALNIZ KALMANIN TADINA VARIN

1. Televizyon izleyin

Yaz, en sevdiğiniz programları izlemek için harika bir zamandır. Bir oturuşta izleyebileceğiniz çıtır çerez dizilerden çok izlemek isteyip de koşuşturmaktan vakit bulup açamadığınız filme kadar aklınızdaki her şeyi bir listeye dökün. Sonra da izledikçe üstünü çize çize ilerleyin.

2. Kitap okuyun

Evet, lütfen! Hiç değilse yazın kitap okuyun. Zaten iyi bir okuyucuysanız yazın da ara vermeden devam edin. Yakınınızdaki bir kütüphaneye gidip kitaplar arasında kaybolmayı hiç denemediyseniz bu yaz yapın, çok iyi gelecek. Kitapçılar da yaz aylarında güzel fırsatlar sunuyor, takipte kalın.

3. Yeni bir hobi edinin

Öyle çok büyük işlere kalkışmanıza gerek yok; çevrimiçi kurslar ya da sadece haftada iki saat ayıracağınız küçük bir eğitim, yazınızın mükemmel geçmesini sağlayabilir. Bir dilde ilerleyerek, dans dersi alarak, yemek kursuna yazılarak veya bir müzik aletinde ustalaşarak ruh ve zihin sağlığınıza katkıda bulunun.