Uykuya sorunsuz dalmanız, iyi bir gece uykusu çektiğiniz anlamına gelmez. Yanlış pozisyonda uyuyorsanız daha yorgun hissederek bile uyanabilirsiniz. Yani bu yazıyı dikkatlice okumanız şart…

Yatsan

Öncelikle şunu hemen söyleyelim: En iyi uyku pozisyonu, gecenin başında kendinizi en rahat hissettiğiniz yatış değildir.

Ama hamilelik, uyku apnesi, sırt ve boyun ağrısı gibi sonucu doğrudan etkileyen faktörlere sahip olsanız da olmasanız da uzmanların hemfikir olduğu bir şey var: Mutlaka yan dönerek yatın.

Yana dönerek uyumak sırtüstü ya da yüzüstü pozisyonlarına oranla çok daha dinlendirici ve sağlıklı bir gecenin anahtarı.

Neden yana dönerek uyumalı?

Her şeyden önce, başınızın altında bir yastıkla yan yatmak, doğal olarak omurganızı hizalıyor. Sırtınız düz olunca, gece boyu vücudunuzu desteklemeye çalışacak kaslarınızdan gelen baskı azalıyor.

Boyun ve bel ağrıları ya da siyatik gibi şiddetli rahatsızlıklar, genellikle uyurken başınızı yüksekte konumlandırmanız veya uyurken omurganızın bükülmesi sonucu gelişiyor.

Yan yatmanın tek faydası düz bir omurga değil. Bu pozisyon uyku apnesi olanlarda da etkili. Çünkü solunum yollarını açık tutarak semptomları hafifletiyor.

Hamileler için de en iyi pozisyon bu. Yan yatarak uyumak, karın üzerindeki baskıyı ortadan kaldırıyor. Ve sol tarafınıza dönerek uyursanız plasentaya oksijen akışı hızlanabiliyor.

Peki hangi yana dönerek uyumalı?

Yukarıda sadece hamileler için yön belirttik ama hamile olsanız da olmasanız da tercihinizi sola dönmekten yana kullanın. Bu tarafa dönmek organlarınız için daha iyi sonuçlar veriyor, lenf drenajını teşvik ediyor ve reflü semptomlarını azaltıyor.

Ancak solla barışamıyor, her seferinde sağa meylediyorsanız da sorun yok. Yine de yan yatmanın, parkinson ve alzheimer gibi hastalıkları geciktiren faydalarından yararlanabilirsiniz.

Yastık, yastık, yastık…

Yana dönerek uyumanın olumlu etkilerini en üst düzeye çıkarmak için bazı yardımcılara da ihtiyacınız var. Başınızı omurganızın geri kalanıyla aynı hizaya getirecek yani ne çok alçak ne de çok yüksek olacak bir yastık bunların ilki.

Gece boyu pozisyonunuzu korumak ve eklemlerinizdeki baskıyı azaltmak için, dizlerinizin arasına koyacağınız ekstra bir yastıktan da yararlanabilirsiniz.