Farkında olsak da olmasak da mevsimlerin cinsel yaşamımıza etkisi büyük. Peki kışın ne gibi değişiklikler olduğunu biliyor musunuz? Hem olumlu hem de olumsuz tüm etkileri gelin, birlikte öğrenelim.

Yatsan

Düşük D vitamini seviyeleri sertleşme bozukluğuna neden olabilir

Kışın güneş ışığının az olması, cinsel ilişkiye girme yeteneğini doğrudan etkileyebilen bir durum. Az güneş ışığı düşük D vitamini seviyeleriyle, bu da erektil disfonksiyonla yani sertleşme bozukluğuyla ilişkilendirilebiliyor. 2018’de ABD’de yapılan bir araştırma (1), bu cinsel işlev bozukluğunun erkeklerin vitamin eksikliğinin derecesiyle ilişkili olduğunu doğruluyor.

Mevsimsel depresyon libidonuzu etkileyebilir

Mevsimsel depresyon ya da mevsimsel duygudurum bozukluğu, soğuk kış aylarında sıkça görülen bir rahatsızlık. ABD merkezli Uluslararası Cinsel Tıp Derneği’ne göre yılın bu zamanlarında kendinizi iyi hissetmeyen biriyseniz libidonuzda da düşüş yaşıyor olabilirsiniz.

Daha az sosyallik cinselliğin düşmanıdır

Dışarı çıkmak soğuk havalarda, hele de sürekli yağış alan bir yerde yaşıyorsanız kolaylıkla üşendiğiniz bir aktiviteye dönüşebilir. Bir arkadaş ya da etkinlik daveti aldığınızda, o sırada dışarıda olsanız bile gözünüzde TV karşısındaki kanepeniz yanıp sönerek evinize koştuğunuz mutlaka olmuştur. Bu durum cezbedici olsa da kendinizi daha yalnız hissetmenize yol açabiliyor ve bir ilişki içinde olsanız bile sosyal yalnızlık hissi cinsel yaşam için pek de iyi bir şey değil. Ne de olsa insanlarla birlikteyken derin düşüncelere dalmaz, olumsuz şeyleri saplantılı bir şekilde aklınızdan geçirmezsiniz.

Yatsan

Testosteron artar, libido yükselir

2003’te Amerikan Klinik Endokrinoloji ve Metabolizma Dergisi’nde yayımlanan araştırmaya göre, erkeklerde yılın en düşük testosteron düzeyleri, en yüksek sıcaklıkların ve en çok gün ışığının olduğu aylarda yani yazın tespit ediliyor (2). En düşük ve en yüksek aylık ortalamalar ele alındığında ortaya çıkan fark ise yüzde 31, yani hiç de küçümsenecek bir oran değil. Testosteronun erkek libidosuyla yakından ilişkili olduğu düşünülürse bu seviyelerin kışın daha yüksek olması, erkeklerin bu mevsimde seksle daha fazla ilgilendikleri anlamına gelebiliyor.

Erkekler kışın kadınları daha çekici bulur

Karşınızda, Perception dergisinde 2008’de yayımlanan bir çalışmadan (3) çıkan şaşırtıcı sonuç: Araştırmaya katılan erkek denekler, kadın vücudunu kışın yaza oranla daha çekici buldu. Çalışmayı yapan bilim insanlarına göre bunun nedeni ‘tezat etkisi’. Başka bir deyişle, nispeten az bölgesini görmek vücutları daha çekici hale getiriyor.

Yatsan

Cinsel uyaranlar azalır

Yukarıda şaşırtıcı bir sonuçtan bahsettik ama madalyonun öbür yüzü de var tabii. Yaz kıyafetleri doğası gereği seksidir ancak kış geldiğinde hepimiz kat kat kazaklar, montlar altında gizlenir hale geliriz. Muhtemelen seksi bir erkek ya da kadın hayal ederken de aklınıza parkalı, atkılı, eldivenli biri gelmiyordur. Cinsel sağlık uzmanlarına göre aslında kışın azalan cinsel dürtü değil, uyaranların miktarı oluyor. Gündelik hayatı geçin, çoğu zaman yatakta bile partneriniz vücudunu daha az açığa çıkarabiliyor. Bu durumda, libidonun daha  düşük seviyelerde seyretmesine pek de şaşırmamak gerek.

Sperm sayıları soğuk havalarda en yüksek seviyesindedir

Sperm üretimi, en iyi sonucu, testisler kişinin vücut sıcaklığından birkaç derece daha soğuk olduğunda veriyor. Ve ayrıca konu hakkında bilimsel kanıt da var: Amerikan Androloji dergisinde 2003’de yayımlanan araştırmaya (4) göre sperm konsantrasyonu kışın önemli ölçüde daha yüksek oluyor. Ayrıca yine bu mevsimde sperm kalitesi de yükseliyor.

***

Kaynaklar:

  • com/articles/s41443-018-0100-0
  • oup.com/jcem/article/88/7/3099/2845254?login=true
  • net/publication/23239785_Men’s_Attraction_to_Women’s_Bodies_Changes_Seasonally
  • pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/12634309