Hüzün ve mevsimsel depresyonu sadece kışla ilişkilendirmek doğru değil. Lana Del Rey’in meşhur ‘Summertime Sadness’ şarkısındaki tanıdık hissiyat, en çok da şu sıralar, yani yaza veda etmeye hazırlandığımız günlerde yakalıyor. Nasıl baş edebileceğimizi anlatıyoruz.

Yatsan

Bir yaz daha geldi geçti, sonbahar serinliği kapıda. Çoğu insan sıcaklardan bıkmış halde ve bu mevsim değişikliğini heyecanla bekliyor. Ama bir o kadar kişi de hayatın daha telaşsız ve kolay aktığı son güneşli günlere tutunmaya çalışıyor; bunu kaybedeceğini görünce de yaz sonu depresyonuyla baş etmek zorunda kalıyor. Kendini ikinci gruba yakın hissedenler için sonbaharı coşkuyla karşılayıp yılın son çeyreğine hazırlanma rehberi hazırladık. Mevsimsel depresyonu hızlıca yenip sonbahara yenilenmiş ve üretken hissederek başlamak için dikkatle okuyun…

  1. Yaz hissini sonbahara aktarın

Yazın sizi mutlu eden, neşelendiren ve enerji veren halini daha soğuk aylara da taşıyabileceğiniz bir-iki pratik aktivite düşünün. Bu aylarda en çok dışarıda olmaktan zevk alıyorsanız hava izin verdiği sürece açık havada yürümeye ya da kafe ve lokantaların açık alanlarında arkadaşlarınızla buluşabileceğiniz etkinlikler ayarlamaya çalışın. Geçiş dönemini kendinize biraz daha zaman ayırarak atlatabilmek için imkânınız varsa haftada birkaç gün uzaktan çalışma izni alın. Sabah bilgisayarınızı ada alıp işe gider gibi bir kafeye kurulun, sanki tatildeymişsiniz gibi çalışın.

  1. Heyecanla bekleyeceğiniz bir şey planlayın

Hepimiz hoşumuza gideceğini bildiğimiz bir şeye giden yolda bir şeyler yapmaktan heyecan duyuyoruz. Özellikle duygu durumumuzun dalgalı olduğu zamanlarda sıradan görevler olduğundan daha zor hale gelirken, tarif ettiğimiz türde işlere coşkuyla sarılabiliyoruz. İşte ‘o tip bir şeyi’ nihayetlendirmek için aralık ayında bir tarih belirleyin. Sonra da bu hedefe giden yol haritasını çizip uygulamaya başlayın. Motivasyonunuz ummadığınız kadar artacak.

  1. Başarı fırsatını kullanın

Yaz sonu çok iyi bir yenilenme zamanı olabilir. Yıl bitmeden başarmak istediğiniz ancak yazın nimetlerinden faydalanmak için ertelediğiniz şeyleri düşünün. Şimdi bir nefes alıp yeniden kolları sıvamanın ve bazı şeyleri ‘yapılacaklar’ listenizden çıkarmanın zamanı. Yeni mevsime başarı duygusuyla bakmak harika hissettirecek.

  1. Okula dönüş heyecanını canlandırın

Eğitim hayatınız çoktan bitmiş olabilir ama her yıl okulun başladığı o heyecanlı dönemi hatırlıyor musunuz? Yeni kitaplar, yeni giysiler, yeni malzemeler, yeni bir öğretmen… Yazdan sonbahara geçişi benzer bir hisle yaşayın. Kendinize yeni bir şey alın, kariyerinizde yeni bir hedef belirleyin, yeni bir eğitime başlayın; özetle kendinizi yeni olasılıklara açın.

Yatsan

  1. Bir öncelik belirleyin

Takvimi bir adım ileri taşıyın ve yılı kapatmadan önceki son düzlükte yapılması için hazırladığınız bir listeyle başlayın. Kendiniz ve yakın çevreniz için madde ya da manevi kazanç yaratabilecek birini seçin. Her güne, bu odak alanını ileriye taşımak için yaptığınız planla başlayın. Birden fazla ama daha az önemli projeyi yürütmeye çalışmaktan çok daha büyük bir fayda sağladığınızı göreceksiniz.

  1. Geçmişi değerlendirip geleceğe hazırlanın

Yılın bir sonraki aşamasının nasıl gelişmesini istediğinizi belirleyebilmek için yaptıklarınızı ve başaramadıklarınızı değerlendirin. Deneyimlerinizi analiz etmek için zaman ayırmak, hedefleriniz için doğru yollar belirleyip heyecanla girişmenize yardımcı olur. Olup bitmiş şeylerle ilgili olarak kendinizi yargılamanıza gerek yok; sadece geçmişten neler öğrenebileceğinizi görün. Objektif olun ve değerlendirme sonucunda kendinizi olumlu bir noktaya taşıyın.

  1. Sonbahar yeni yıl hazırlığınızın başlangıcı olsun

Bakış açınız yaşamla nasıl ilişki kurduğunuzu belirler ve haliyle kritik öneme sahiptir. Sonbaharı da şu anda nerede olduğunuzu değerlendirme zamanı ve hızla yaklaşan yeni yıla hazırlanma fırsatı olarak görmeyi seçin. Böyle bakınca, seneyi güçlü bir şekilde bitirme, kendinizi en iyi nasıl konumlandıracağınızı belirleme ve başarıya hazırlanmak için gerekli hamleleri yapma gücü bulacaksınız.