Zihninizi, bedeninizi ve ruhunuzu yaza hazırlamanın dokuz yolunu anlatıyoruz. Bu ipuçlarıyla mevsim geçişi bocalaması yaşamayacağınıza emin olabilirsiniz.

  1. Güzel Hisset

Bu sıralar her yeri ‘plaj vücudu’ baskısı saracak. Şunu unutmayın: Bir plaj vücuduna sahip olmanın ilk ve tek kuralı, bir vücuda sahip olmak ve plaja gidebilmek. Bunu düstur edinin. Güzel olmak, tamamen güzel hissetmekle ilgili bir durum ve gerçekçi olmayan klişelere körü körüne bağlanmamıza hiç gerek yok.

  1. Gevşemeye Başla

Artık günler daha uzun, daha mutlu ve biraz daha tembel. Bu tembellik iyi bir şey olabilir ve günün belirli noktalarında kendimizi buna bırakabiliriz. Sükunet, dengeli bir kontrol ve huzur duygusu zihnin yarışmayı bırakmasını, sakinleşmesini ve odaklanmasını sağlayabilir. Kendinizi bunalmış hissettiğinizde, derin nefes almak için zaman ayırın.

  1. Egzersizini İhmal Etme

Vücudu yaza hazırlamak söz konusu olduğunda iki alternatif var: Bunlardan biri, yıl boyu uyguladığınız egzersiz rutininizi sürdürmek. Diğeri ise bu rutini temel olarak kullandıktan sonra biraz daha çeşitlilik için yeni bir şeyler eklemek. Önerimiz mi? Tabii ki yaza yakışır bir etkinlik olarak yüzme!

  1. Yeni Bir Şey Dene

Güzel hava daha yaratıcı ve cesur hissettirir. Bu zamanlarda yeni bir faaliyete veya meydan okumaya başlarken, ilerlemenizi takip etmek iyi bir fikir. Böylece hedeflerinize ulaşmaya başladığınızda cesaretlenirsiniz. İster koşuda yeni bir kişisel rekora ulaşmak olsun, ister korkularınızı yenip yeni bir hobi alanı deneyerek kendinizi şaşırtmak; sonunda motivasyonunuzun ve odaklanmanızın arttığını göreceksiniz.

  1. Güvenli Bronzlaş

Çoğu insan için yazın en güzel yanı, cildin ve saçların doğal ışıltısı. Ancak günlük D vitamini dozumuzu almaktan veya sağlıklı bir bronzluktan daha önemlisi, güvende olmamız. Plajdaki günlerinizde hızla bronzlaşmak için kendinizi kaybetmek istemiyorsanız biraz önceden başlayın. Bu iş için güvenilir markaların spreylerinden yararlanabilirsiniz. Evde deniyorsanız cildinizin daha kuru bölgelerinin (örneğin dizler ve dirsekler) daha fazla ürün emeceğini ve turuncuya dönüşme riskinin daha yüksek olduğunu unutmayın. Bu etkiyi azaltmak için bronzlaştırıcı ürünü uygulamadan önce iyice nemlendirin. Sonrasında ellerinizi iyice yıkamayı da unutmayın.

  1. Kendini Koru

Cilt ve saçlar yaz aylarında güneşe maruz kalma ve tuzlu su hasarı nedeniyle çok fazla zarar görebilir. Evinizdeki doğal ürünlerden maskeler, bakım kremleri yapın. Hem eğlenin hem de sağlıklı bir ışıltıya kavuşun.

  1. Susuz Kalma

Sıcak günlerde su ihtiyacımız doğal olarak artar. Bol su içmek kışın bile önemliyken yazın ihmal edilemez. Evde hazırlayabileceğiniz aromalı sularla bu işi daha lezzetli hale getirebilirsiniz. Ayrıca beslenmenize kolayca dahil edebileceğiniz yüksek su içeriğine sahip pek çok yiyecek vardır. Karpuzdan salatalığa, taze ve lezzetli mevsimlik ürünleri sofranızdan eksik etmeyin.

Susuz kalmamanın önemi üzerine daha fazla bilgi edinmek ve sağlıklı bir yaz geçirmek için şu yazıyı okuyabilirsiniz: Susuz Yazın Sağlığa Zararları.

  1. Değişiklik Yap

Mevsimler değiştiğinde biz de değişmeliyiz. Sadece giydiklerimizi değil, çevremizi ve zamanımızın çoğunu geçirdiğimiz alanları da uyarlamak için mükemmel bir zaman bu. Bir gün ayırıp gardırobunuzun envanterini çıkarın. Sadece yer kaplayanları ve en az bir yıl boyunca kullanılmamış olanları atın; bu, neyin kalıp neyin gitmesi gerektiğine karar vermek için iyi bir temel kuraldır. Neye ulaşmak istediğinize dair zihinsel bir imaj yaratın, mükemmel sonucu hayal edin, eğer karşınızdaki giysi bu imaja uymuyorsa vermenin zamanı gelmiş demektir.

  1. Anı Yaşa

Yaz deyince akla ilk tatil gelir. Bütün yıl, sevdiklerimizle geçireceğimiz o fazladan zamanın özlemini çekeriz. Bu yıl bu özlediğiniz zamanın gerçekten tadını çıkarın. Yaz boyunca fotoğraf çekmeyin, selfie yapmayın. Tüm anılarınız için bir kutu alıp daha sonra hatırlamak isteyeceğiniz anları kaydedin. Plajda bulduğunuz bir deniz kabuğunu, bir konser biletini ya da arkadaşlarınızla paylaştığınız bir şişenin mantarını/kapağını bile eve getirebilirsiniz. Hepsi doğrudan anılarınızı anlatır ve değerli anlar kutunuza girebilir.