İyi bir gece uykusu çekmek, sadece yatakta geçirdiğiniz saatlerle ilgili bir durum değil. Günü nasıl geçirdiğiniz de son derece önemli. Tüm Uyku Tıbbı ve Araştırmaları Derneği’nin (TUTDER) 13 sihirli önerisine kulak verin.

 1. Her gün aynı saatte uyanın.
 2. Gündüz vakti olabildiğince aydınlık ortamlarda bulunun.
 3. Sabah çalışmaya başlamadan önce biraz yürüyüş yapın (işe yürüyerek gidebilirsiniz). Günlük yürüyüş süresi ortalama 45 dakikadan kısa olmasın.
 4. Aldığınız kafeini (kahve, çay, çikolata) kısıtlayın. Günde iki fincandan fazla kahve içmeyin. Uykuya dalmakta veya sürdürmekte sorununuz varsa kafeini tamamen hayatınızdan çıkarın.
 5. Sigarayı azaltın, uykuyla ilgili sorununuz varsa tamamen bırakmaya çalışın.
 6. Alkol alımını kısıtlayın, uykuyla ilgili sorununuz varsa alkollü içeceklerden tamamen uzaklaşın.
 7. Uykunuz gelirse gündüz vakti kısa süreli uyuyabilirsiniz ama gece uykusuzluk çekiyorsanız bunu yapmayın.
 8. Yatak odanızı uyuma ve cinsellik dışında kullanmayın.
 9. Yatak odanız ısı, ışık ve gürültü açısından sizi rahat ettirecek şartlarda olsun.
 10. Uykuya, uyanmayı arzu ettiğiniz zamandan 9 saat önce başlayın.
 11. Uyumadan 1 saat önce günlük aktiviteyi bitirin. 15 dakika boyunca o gün yaşadığınız sıkıntıları, başarıları ve mutlulukları bir kâğıda yazın. Sonra 45 dakika boyunca gevşemeye çalışın; uyarıcı olmayan şeyler yapın (hafif şeyler okuyun, klasik müzik dinleyin, ılık bir banyo yapın, meditasyon yapın, bir bardak ılık ballı süt için.
 12. Sonra yatağa girin, gözlerinizi kapatıp uykuya dalmanın keyfini çıkarın. Yaklaşık 15 dakika içinde uykuya dalamadıysanız kalkın ve başka bir odaya gidin. Gevşemeye çalışın, uykunuz gelince tekrar yatağa gidin.
 13. Mutlaka her gün aynı saatte uyanmaya özen gösterin.