Telefonlar, tabletler, televizyonlar yüzünden çocuklarla yapılan açık hava etkinlikleri artık çok arka planda kalıyor. Ekran başında geçirilen süre eğlenceli ve hatta bazen eğitici olabilse de doğa kadar öğretici ve mutluluk verici bir şey yok. O zaman gelin çocukları buna nasıl ikna edebileceğimizi öğrenelim.

Yatsan

Çocuklar dalları, yaprakları, toprağı sever. Doğanın bu vazgeçilmez parçaları, günümüzdeki pek çok oyuncağın ve akıllı cihazların aksine, kendi başlarına hiçbir şey yapmazlar; bu nedenle çocuk, bunlara yönelik kullanımlar bulmak için hayal gücünü ve yaratıcılığını kullanmak zorundadır. İşte açık hava etkinlikleri çocukları bu yolla konfor alanlarının dışına çıkmaya teşvik eder. Doğada bu manada her türlü fırsat var ve eğer çocuklarınızı bir kere bile eğlenceli açık hava etkinliklerine dahil edebilirseniz, tekrarının gelmesi konusunda her zaman heyecan duyacaklarını görebilirsiniz.

Arkanızda iz bırakmayın 

 • Bir açık hava etkinliği yaparken hatırlanması gereken ilk ve belki de en önemli şey, içinde bulunduğunuz doğa parçasına saygılı davranmak ve ayrıldıktan sonra arkanızda orada olduğunuza dair hiçbir iz bırakmamaktır. Alanda asla çöp bırakmayın, bunun için ayrılmış bir yere götürebilmek için özenle paketleyip yanınıza alın.
 • Doğal alanda yalnızca zaten düşmüş olan parçaları kullanın. Yani örneğin bir sopa için yerlerdekilerden yararlanın, ağacın dallarını kırmayın.
 • Bitkileri ezmeyin, ağaçlara zarar vermeyin, çiçekleri koparmayın.
 • Yuva yapmış hayvanları asla rahatsız etmeyin.
 • Sadece doğanın size sunduklarını kullanmaya çalışın. Halat veya ip gibi bir şey kullanmanız gerekiyorsa giderken yanınıza alın.
 • Unutmayın ki çocuklar örnek alarak öğrenir. Eğlenceli ve sorumlu davranmayı önceleyen açık hava etkinlikleri yoluyla onların doğa sevgi ve saygısını gelecek nesillere aktaracak yetişkinler haline gelmelerine yardımcı olacaksınız.

Doğal hayatın parçası olun 

 • Doğa çok çeşitli hayatlara ev sahipliği yapar, çocuklarınız için açık hava etkinlikleri planlarken bundan en iyi şekilde yararlanmaya çalışın. Kimin en çok kuşu görebileceğini veya farklı böcek ya da ağaç ve bitki türlerini tespit edebildiğini öğrenmeyi çok sevecekler.
 • Küçük maceracılarınızı etraflarında olup biten tüm sesleri dinlemeye, tüm kokuları duymaya teşvik edin. Gördüklerinin mesela hangi ağaç olduğunu söylemeleri için küçük yarışmalar düzenleyin.
 • Bunları yaparken doğal hayata saygılı davranmayı unutmayın, onlara karşılaştıkları yaşamlara müdahale etmemeleri gerektiğini öğretin.

Yapın, kurun, oynayın 

 • Açık hava etkinlikleri söz konusu olduğunda dal parçaları harika işler çıkarır. Yakınlarda bir dere, nehir ya da gölet de varsa basit tekneler yapıp yüzdürerek başlayabilirsiniz. Gövde için çubukları, yelken için yaprakları, tutturmak için evden getirdiğiniz ip parçalarını kullanın. Sonra da kimin teknesinin daha hızlı olduğunu görmek için küçük bir yarış düzenleyin!
 • Çocukların çok sevdiği açık hava aktivitelerinden biri de kampçılıktır. İlle gecelemenize gerek yok. Orada olduğunuz vakitte basit bir kamp çadırını beraber kurarak, içine girip çıkarak, kapısının önüne koyacağınız portatif sehpaya sandviçinizi ve termostaki içeceğinizi yerleştirerek, çadırın önündeki kamp sandalyelerine oturup doğa hakkında sohbet ederek unutulmaz vakitler geçirebilirsiniz.
 • Kağıt olarak çamuru, kalem olarak dalları kullanmaya ne dersiniz? Adlarınızı yazabilir, resimler çizebilir, hatta bulduğunuz diğer nesneleri çamura saplayarak bir başyapıt yaratabilirsiniz.
 • Giderken yanınıza, çocukların orada en sevdikleri şeyleri toplayabilmeleri için küçük bir çanta veya kutu da alın. Böylece eve döndüğünüzde birlikte bir doğa kolajı yapabilirsiniz.
 • Çocuğunuz telefonundan, tabletinden uzaklaşmak için gerçekten mücadele ediyorsa doğada fotoğraf çekmesini teşvik edin. Böylece hâlâ elektronik bir cihaz kullanıyor olsa da odak noktası katıldığı açık hava aktivitesinin yanı sıra doğa ve görebildiği şeyler olur. İnanın, Bir noktada ellerindeki cihazı bırakıp uygulamalı açık hava etkinliğine katılmayı tercih ettiklerini göreceksiniz.
 • Yeterince büyüklerse, çocuklar bir ağaca tırmanmanın heyecanına bayılacaklar. Bu elbette sadece kararınıza bırakılması ve gözetiminiz altında yapılması gereken bir aktivite. Ama imkan bulursanız denemelerine izin verin.