Çoğu zaman yazı heyecanla bekleriz ama uzaktan harikalar diyarı gibi görünen günler, ilk birkaç haftadan sonra sıkıcı hale gelebilir. Instagram’dan fırlamış gibi zamanlar yaşayacağınızı düşünürken boşa düşmemek için şimdiden biraz planlama yaparak yazınızı gerçekten unutulmaz kılabilirsiniz. İşte ipuçları…

  1. Tamamen yeni bir şeyler öğrenin

Bir dönemi gerçekten unutulmaz kılmanın bir yolu da her zaman denemek istediğiniz bir şeyi nasıl yapacağınızı öğrenmek. Ücretli ya da ücretsiz yığınla kurs var, bütçenize ve zevkinize uygun olanlardan seçin. El işlerine yeteneğiniz varsa örgü, ahşap boyama ya da marangozluk gibi sevdiğiniz bir zanaat da öğrenebilirsiniz. Elle tutulur bir şeyler yaparak iyi geçirilmiş bir yazla ilgili harika bir hatıra elde edebilirsiniz.

  1. Hiç gitmediğiniz bir yere gidin

Dünya büyük, onu daha fazla görmeye şimdiden başlamaya ne dersiniz? İşe yakın çevrenizi keşfetmek ve genellikle görmezden geldiğiniz yerleri ziyaret etmekle başlayabilirsiniz.

  1. Deneyime değer verin

Unutulmaz bir yaz geçirmenin anahtarı unutulmaz şeyler yapmak. Her zaman yaşamak istediğiniz deneyimler neler; bir düşünün. Belki yamaç paraşütünü merak edersiniz, belki kanoyla gezinti ilginizi çeker. Her ne olursa olsun, sadece hayal kurmayın; gerçeğe dönüştürmek için harekete geçin.

  1. Her günü farklı geçirin

Ne kadar zevkli olursa olsun, tekrar tekrar yaptığınız her şey eninde sonunda sıkıcı hale gelir. Bu yüzden işleri biraz karıştırın, çeşitlendirin. Hiçbir günün birbirinin aynısı olmaması için elinizden geleni yapın. Yaz tatilinize neşe katmanın en kısa yollarından biri de budur.

  1. Kendinize meydan okuyun

Zaten iyi olduğunuzu bildiğiniz ve keyif alacağınız şeyleri yaparak eğlenceli bir yazı garantileyebilirsiniz. Ama biz burada nasıl eğlenceli bir yaz geçireceğinizi değil, unutulmaz bir yazın nasıl mümkün olabileceğini konuşuyoruz. Normalde iyi olduğunuzu bildiğiniz bir konuda başarılı olduğunuz zamanları hatırlamazsınız ancak kendinizi zorladığınız ve başarılı olduğunuz anları kolay kolay unutmazsınız. Bu yüzden kendinize gerçek bir meydan okuma belirleyin ve bunu başarmak için kendinize bir yaz verin.

  1. Maceralarınızın kaydını tutun

Yaşadığımız harika zamanları kaydetmek hiç bu kadar kolay olmamıştı, bu imkanlardan yararlanarak bu yazı belgeleyin. Bu çok sayıda selfie anlamına da gelebilir; nereye gittiğinizi, ne yaptığınızı ve kimlerle tanıştığınızı düzgün bir şekilde kaydetmek için bir blog veya günlük tutmanız da plan dahilinde olabilir. Böylece gelecek yıllarda yazdıklarınızı okuyup yaz deneyimlerinizi yeniden yaşayabilirsiniz.

  1. Gerçekten faydalı bir şeyler öğrenin

İlk yardım olabilir, bir odanın nasıl yeniden boyanacağı olabilir, kusursuz bir makale yazmak olabilir, güzel yemekler yapmak olabilir… Bu yaz hayatınızın geri kalanında hatırlayacağınız gerçekten faydalı bir şey öğrenin. Bunu organize bir program aracılığıyla da yapabilirsiniz, kendi deneme yanılma yönteminizi de devreye sokabilirsiniz. Yöntemlerden size uygun olanını seçin ve çözüme odaklanın.

  1. Fırsatları değerlendirin

Yoğun iş hayatının en büyük dezavantajı muhtemelen geceler, partiler, aktiviteler, hatta belki tatiller gibi birçok şeye hayır demek zorunda kalmanızdır. Bazen öyle bir noktaya gelirsiniz ve meşgul olduğunuzu söylemeye o kadar alışırsınız ki insanlar size sormayı bırakır. Bu yazı olabildiğince çok fırsata evet diyerek geçirin, hatta tam olarak emin olmadıklarınızı bile kabil edin çünkü yolun sizi nereye götüreceğini gitmeden asla bilemezsiniz.

  1. Rahatlayın ve eğlenin

Bu listeden aklınızda tek bir şey kalacaksa, o da bu son madde olsun. Unutulmaz bir yaz, gerçekten rahatladığınız ve sonuna kadar eğlendiğiniz bir yaz olacaktır. Bu listedeki diğer tüm maddeler de aslında sadece çok eğlenceli bir yaz geçirme hedefine hizmet etmek için yazıldı. Önce asla unutamayacağınız anılarla dolu bir mevsim geçireceğinize inanın, sonra da rahatlayıp kendinizi gelecek güzel günlere teslim edin.