Cildin ihtiyaç duyduğu şeyler mevsimlere göre değişir. Evde yapabileceğiniz maskelerle yüzünüzü yeni mevsime hazır hale getirebilirsiniz.

Yatsan

MALZEMEYE GÖRE

Elma mucizesi

Mevsim meyvelerinden sadece yiyerek faydalanmazsınız. Çoğu lezzetli olmalarının yanı sıra sürerek uygulandığında cildiniz için de harika şeyler yapar. Sonbaharın en kolay bulunabilen mucizelerinden elma bu konuda listenin başında. İçerdiği C ve B vitaminleri sayesinde cildi yumuşatıyor, nemlendiriyor ve şişkinliği azaltıyor.

Elmayı (kabuklu ya da kabuksuz olabilir) bir mutfak robotu veya blender’da püre haline getirin. Birkaç yemek kaşığı bal, yulaf ezmesi veya yumurta sarısıyla karıştırın. Göz çevresinden uzak tutarak yüzünüze yayın. 10-15 dakika sonra ılık suyla iyice durulayın.

Nar gücü

Narın mucizevi tohumları antioksidan doludur. Yani yaşlanan cildi gençleştirme ve başka yaşlanma karşıtı faydalar sağlama yeteneğine sahiptirler.

Bir yemek kaşığı nar suyunu internet mağazalarında ya da dermatoloji ürünleri satan dükkânlarda bulabileceğiniz bentonit kille iyice karıştırın. Yüzünüzde 1 saat kadar beklettikten sonra nazik hareketlerle yıkayarak çıkarın. Nardan peeling işlemi için de faydalanabilirsiniz. Biraz nar çekirdeğini öğütüp yüzünüzü bununla ovun. Böylece narın faydalı içeriğini cildinize yayıp onu dışarıdan içeri doğru zenginleştirmiş olacaksınız. İşlemden sonra yüzünüzü iyice yıkayın.

Rakipsiz balkabağı

Balkabağında kırışıklıklarla mücadele eden A, C ve E vitaminleri bulunur. Ayrıca ona turuncu rengini veren beta-karoten kızarıklığı gidermeye ve cildi iyileştirmeye yardımcı olur.

Balkabağıyla neredeyse canınızın yemek isteyeceği bir maske hazırlayabilirsiniz: 2 su bardağı fırınlanarak ya da buharda pişirilerek püre haline getirilmiş balkabağını 4 yemek kaşığı yoğurt, 4 yemek kaşığı bal, 1/3 su bardağı çekilmiş badem ve 1/4 çay kaşığı zeytinyağıyla karıştırın. Temiz ve nemli cilde sürün.

FAYDASINA GÖRE

Nemlendirici yüz maskesi

1/4 adet elma, 1 yumurta sarısı, 1 tatlı kaşığı bal, 2-3 büyük üzüm tanesi ve 2 çay kaşığı pişmiş veya buğulanmış balkabağını mutfak robotuna koyup pürüzsüz bir macun elde edene kadar karıştırın. Maskeyi yüzünüze sürün, 20-30 dakika beklettikten sonra ılık suyla durulayın.

Besleyici yüz maskesi

10 büyük üzüm tanesi, 1 çay kaşığı taze sıkılmış limon suyu, 1 çay kaşığı bal ve 1 çay kaşığı yoğurdu mutfak robotunda pürüzsüz bir karışım elde edene kadar karıştırın. Maskeyi yüzünüze sürün, 20 dakika bekletin ve ılık suyla durulayın. Bu maskenin aynı zamanda canlandırıcı etkisi de var.

Yumuşatıcı yüz maskesi

2 yemek kaşığı fırınlanmış ya da buharda pişirilmiş balkabağı ve 1 çay kaşığı balı mutfak robotunda kremsi bir kıvam alana kadar karıştırın. Maskeyi yüzünüze sürün, 20 dakika bekletin ve ılık suyla durulayın. Bu maske cildinizi besler, yumuşak ve ipeksi yapar, akneye meyilli olanlar dahil her cilt tipi için uygundur. Ayrıca göz maskesi olarak da kullanılabilir: Göz pamuklarına biraz bu karışımdan koyup göz çevrenize yayın, 10-15 dakika sonra ılık suyla yıkayarak çıkarın.

Pürüzsüzleştirici yüz maskesi

2 yemek kaşığı ince rendelenmiş armut, 1 çay kaşığı bal ve 1 yemek kaşığı yulaf ezmesini iyice karıştırın. Maskeyi yüzünüze sürün, 20 dakika bekletip ılık suyla durulayın. Bu hazırlanması çok kolay ve pratik maske, yüzünüze son derece  sağlıklı bir görünüm kazandıracak.

Canlandırıcı yüz maskesi

1 küçük ve ince rendelenmiş havuç, 1 çay kaşığı bal ve 1 yemek kaşığı yulaf unu veya yulaf ezmesini iyice karıştırın. Maskeyi yüzünüze sürün, 20 dakika bekletip ılık suyla durulayın. Havucun cilt üzerindeki faydalarından yararlanabilmek için bu maskeyi haftada en az iki veya üç kez yapın.