Sonbahar, hem fiziksel hem ruhsal olarak yenilenmek için en doğru zaman. Mevsim klasiği hastalıklara yakalanma olasılığını azaltırken daha sağlıklı, daha mutlu, daha güçlü bir siz olma yolunda ilerlemeye devam edebilirsiniz. Vereceğimiz ipuçlarıyla kontrolü elinize alın ve gecikmeden doğal, sağlıklı yaşam temelli bir yaşam tarzına geçin.

Yatsan

Sonbahar artık kendini hissettiriyor. Havada serin, keskin bir esinti var ve kaçınılmaz olarak soğuk algınlığı, grip riski kapıda. Yani bağışıklık sistemini güçlendirmenin tam zamanı. Unutmayın ki mevsimlerin değişimini kontrol edemeyiz ama sağlığımızın kontrolünü elimize alabiliriz. Mikroplarla temastan her zaman kaçınamasak da hasta geçirdiğimiz günlerin sayısını azaltabiliriz. İşte uygulaması son derece kolay ipuçları…

Yediğinize, içtiğinize zerdeçal ekleyin 

Binlerce yıllık bu baharat, bir o kadar zamandır ilaç olarak da kullanılıyor. Aynı zamanda, güçlü antienflamatuar özellikleri nedeniyle dünyanın en etkili besin takviyelerinden biri. Alzheimer, depresyon, artrit, hatta kanser dahil olmak üzere çok çeşitli tıbbi sorunları önlemek için kullanıldığı biliniyor. İçeriğinde bolca bulunan antioksidanlar ve antienflamatuar bileşikler, soğuk algınlığıyla mücadeleye yardımcı olduğu gibi, bağışıklık sisteminin güçlü çalışmasını da sağlıyor. Zerdeçalı mutfakta baharat olarak kullanabilir veya takviye olarak alabilirsiniz.

Yeri gelmişken, size leziz bir zerdeçallı latte tarifi de verelim: Bir cezvede bir fincan badem sütünü ısıtın. İçine bir çay kaşığı hindistancevizi yağı ve bir yemek kaşığı toz zerdeçal ekleyip kaynayana kadar karıştırın. Ocaktan aldıktan sonra tatlandırmak için biraz bal ve tarçın ekleyin. Leziz bir içeceğin tadına varırken bağışıklığınızı da güçlendirin.

Burun yıkama kabı (neti pot) kullanın 

Sonbaharda sağlıklı kalmanın en garantili yollarından biri, sinüs tıkanıklığına karşı doğal savunma imkânı sunan neti pot. Bu burun yıkama kapları sinüsleri mükemmel duruluyor. Bu işlemin en temel faydası burun pasajlarını temizlemek. Böylece alerjileri azaltmaya yardımcı oluyor, ayrıca soğuk algınlığı ve sinüs enfeksiyonlarını silip götürüyor.

Neti kaplarının temelinde ayurveda ve yoga gelenekleri var. Piyasada seramik, cam, metal veya plastikten yapılmış modellerini bulabilirsiniz (başlangıç için seramik veya cam olanları öneririz). İnternette bu kapları nasıl kullanacağınızı gösteren pek çok kaynak bulabilirsiniz. Temiz, arıtılmış ya da kaynatılıp ılıtılmış bir suyla tuzlu bir solüsyon hazırlayarak başlayın (hazır solüsyonlardan da alabilirsiniz). Başınıza, talimatlarda belirtilen uygun açıyı vererek burnunuzu yıkayın. Tuzlu solüsyon mukusun incelmesine yardımcı olacak, ılık su sayesinde de onu burun yolundan dışarı atacaksınız. Sonrasında nefesinizdeki rahatlamayı çok net hissedeceksiniz.

Masaj yaptırın  

Masaj yaptırmak sadece kendinizi iyi hissetmenizi sağlamaz, aynı zamanda bağışıklık sisteminiz için de iyi. Çünkü masaj, toksinlerin vücuttan atılmasına yardımcı olan lenfatik sistemi uyarmasının yanı sıra bağışıklık sistemi işlevlerini tehlikeye atabilen ve ‘stres hormonu’ olarak da bilinen kortizol seviyelerini azaltıyor. Başarılı bir yenilenme operasyonu için masajdan sonra vücudunuzu iyice nemlendirin.

Buğday çimi suyu için  

O bir süper gıda! Yani genel sağlık için çok faydalı, besin açısından zengin bir ürün. Vücut için önemli vitamin ve minerallerle dolu olan buğday çimi, bağışıklık sistemini destekliyor ve vücudun toksin atma sürecine yardımcı oluyor. Aynı zamanda vücudun alkali dengesini destekliyor ve günlük sebze porsiyonunu karşılamayı vaat ediyor. Evinizde uygun bir yer varsa kendiniz yetiştirebilir veya sağlıklı ve doğal ürün satan yerlerden toz halinde alıp beslenme rutininize katabilirsiniz.

Çayınızı değiştirin 

Siyah çay çoğumuzun hayatında yeri olan, harika bir içecek. Ama asla bir bitki çayıyla aynı şey değil. Sıcak bir bitki çayını yudumlamanın hem yatıştırıcı hem de tıkanıklık gibi soğuk algınlığı semptomlarını hafifletmeye yardımcı etkileri var. Özellikle bu dönemde baş tacı etmeniz gerekenlerden biri ekinezya çayı. Ekinezya, bağışıklık sistemini uyardığı için Kızılderili kabilelerinin geleneksel olarak enfeksiyonları önlemek ve tedavi etmek için kullandığı bir bitki. Bir diğer mükemmel seçim ise zencefil çayı. Zencefil sakinleştiriyor, ısıtıyor ve tabii ki bağışıklık desteği dahil olmak üzere bir dizi sağlık yararı içeriyor. Bu ikisini evinizden eksik etmeyin.