Kaliteli uyku için her şeyden önce ideal uyku ortamı oluşturmak gerek. Tabii bu yolda seçimlerinize yön verecek çeşitli unsurlar bulunuyor. yatak odanızın genel tasarımından yastık kılıfına kadar her şey bunlara dahil. Aydınlatıcı yazılarımız sayesinde Yatsan’dan size en uygun yatağı zaten seçtiğinizi kabul ediyor, sizi tamamlayıcı unsurlarla uykuyu sevdiren bir yatak odası oluşturmanın temel kılavuzuna davet ediyoruz.

Yatsan

Rehberimizin maddelerine geçmeden önce yatak odanıza dikkatle bakın. Odadaki her şeyin kaliteli bir gece uykusu uyumanıza yardımcı olmak için bir rol oynadığından emin olun. Uyku öncesinde veya sırasında dikkatinizi dağıtma potansiyeli taşıyan, uykuyla ilgili olmayan her şeyi dışarı çıkarın. Beyninizin evin bu kısmını sadece uyku ve mahremiyetle ilişkilendirmesine yardımcı olun. Şimdi sizin için hazırladığımız kılavuzu okumaya başlayabilirsiniz. İster sıfırdan bir yatak odası tasarlıyor, ister var olanı elden geçiriyor olun; işe yarar ipuçlarıyla yanınızdayız.

Öncelikle ‘enine boyuna’ düşünün

Birkaç soruya cevap vererek başlayın: Hangi boyutta bir yatakta uyumak istersiniz? Yatağın iki yanına komodin yerleştirecek alanınız var mı? Odaya başka hangi mobilyalar rahatça sığabilir? Birden fazla şifonyer veya gardıroba mı ihtiyacınız var? Oturma alanı için yeriniz var mı? Yeriniz varsa ve bütçeniz yeterliyse daha çok ‘king size’ diye ifade edilen büyük yatak çoğu çift için daha iyi bir gece uykusu garanti eder. Ama bu fikri uygulamaya geçirmeden önce odanızın bu büyüklükte bir yatak için uygun olup olmadığını belirlemeniz gerekir.

O artık bir klasik; feng shui’den yararlanın

‘Denge sanatı ve bilimi’ diye özetlenebilecek feng shui, Asya kültüründe ciddi bir iştir. Öyle çoğu ciddi firmada mimarlar, projenin ilk adımından itibaren bir feng shui uzmanıyla çalışırlar. Mevzu derin, ciddi düşünüyorsanız mutlaka araştırın ama bu öğreti dikkate alınarak tasarlanmış bir yatak odası için en temel şeyi söyleyebiliriz: Yatağınızı yatak odasının girişini görebileceğiniz şekilde ama mümkün olduğunca kapıdan uzağa yerleştirin. Alan uygunsa kapının karşısındaki çapraz köşeye mesela… feng shui uzmanları uygun yatak yerleşiminin uyku kalitesini iyileştireceğini söylüyor.

Yatsan

Dağınıklıkla, aydınlıkla vedalaşın

Yatak karanlık ve derli toplu tutmak bir diğer önemli ipucu. Her yeni sezon başında dolaplarınızı, çekmecelerinizi temizleyin. En azından bir yıldır giymediğiniz her şeyi giysi kumbaralarına götürün. Yatağınızın altını kullanabileceğiniz depolama çözümlerine veya elinizin altında olmasını istediğiniz eşyalar çekmeceli bir çift komodine yatırım yapın. Yatak odanıza mobilya yerleştirirken en çok kullandığınız alanlara erişimi engellememeye çalışın. Banyonuza ve dolaplarınıza giden yol hep açık olsun.

Yatak koruyucu kullanın

Yatak koruyucu (alez), yatağınızı aşınmaya karşı korur ve daha uzun ömürlü olmasını sağlar. Biraz daha para vermeyi göze alırsanız toz akarları ve alerjenlere karşı koruma sağlayacak çeşitler de bulabilirsiniz. Bazıları ayrıca yatak sıcaklığını dengelemeye, hatta uyurken konforu artırmaya yardımcı olabiliyor. Özetle uyku sırasında aradığınız şeylere bağlı olarak farklı işlevler sunan koruyucuları araştırın.

Doğru nevresim takımı seçin

Yeni ve akıllıca tasarlanmış yatak odanızda huzurlu uykunun en önemli bileşenlerinden biri nevresim takımınız. Bu konuda en rahatlatıcı seçim, hem nefes alabilen hem de ömrü uzun olan pamuklu dokumalar. Etikette perkal (percale) kelimesi görürseniz dokumanın daha da dayanıklı olduğunu anlayabilirsiniz. Şık ve kayıp giden bir pürüzsüzlük hissi arıyorsanız sıkı dokumalı saten takımlara bakabilirsiniz. Sonbahar ve kış için pazen (flanel) takımlar da düşünülebilir.

Yatsan

Battaniyenin iyisini alın

İdeal battaniye ne terletir ne üşütür. Konforlu bir şekilde sıcak ve rahat tutar. Aynı nevresim takımları gibi yılın farkı dönemlerinde, çeşitli hava koşullarına göre kullanılabilecek birkaç battaniyeye ihtiyacınız olabilir. Sonbahar ve kış aylarında nefes alabilen hafif yün battaniyeler, vücut sıcaklığınızı dengede tutmanıza yardımcı olur. Yüne alerjisi olanlar veya tenine battığını düşünenler bu malzemenin daha az nefes alabildiğini unutmadan, polar battaniyelere bakabilir. Diğer seçenekler ve püf noktaları için ‘İyi battaniye nasıl seçilir?’ başlıklı yazımızı okumanızı öneririz.

Destekleyici yastıklar kullanın

İyi bir yastık, bu yazının başından beri anlatmaya çalıştığımız iyi uyku için gerekli şeyler listesinin zirvesi olabilir. Vücudun uyum içinde dinlenmesine izin vermeyen bir yastık; baş, boyun, sırt ya da omuz ağrılarına neden olarak berbat geceler yaşatabilir. Tercih ettiğiniz uyku pozisyonu, doğru yastık için en iyi rehberinizdir. Ancak dolgu malzemeleri, dokumalar ve tasarımlar arasından karar verip doğrusunu seçmek hiç kolay bir iş değil. Telaşlanmayın; bu konuda Yatsan’ın iyi uyku dostu ürünlerinden ve profesyonel ekibinden destek alabilirsiniz.