Hayat 40’ında bir kere daha başlar. Hem de çoğunlukla daha mutlu bir şekilde… Siz sadece vücudunuzun bu yeni dönemde değişen ihtiyaçlarını bilip iyi hazırlanın; gerisi kolay!

Yatsan

Her farklı yaş evresi, yaşam tarzımızda irili ufaklı değişimler yapmamızı gerektirir. Çünkü kabul etmekte zorlansak da yeme, içme ya da egzersiz alışkanlıkları, 40’larında bir vücutla 20’lerinde bir vücut için farklı farklıdır. Genç yaşlarda akşamdan kalıp sabah yine de zıpkın gibi işe gidebilirken artık imkânsız olduğunu fark ediyorsanız, eskiden gece vakti kızarmış yiyecekler ya da hamur işleri yediğiniz halde hiç sorun yaşamazken artık ölecek gibi hissediyorsanız bazı küçük değişikliklerin zamanı gelmiştir.

Sadece bu da değil. Artık çok iyi bildiğimiz gibi farklı yiyeceklerin farklı özellikleri ve her birinin başka başka faydaları var. Bunun doğal sonucu olarak, bazı yiyecekler yaşlanmayla birlikte gelen bazı sorunları iyileştirmeye gerçekten yardımcı olabiliyor. Bu nedenle beslenme uzmanları, bazı gıdalardan daha fazla almayı öneriyor. Yanına da aktif hayatı, düzenli egzersizi eklediniz mi hayatınızın en güzel dönemlerinden birini yaşamaya hazırsınız demektir. İşte, aslında yaşa da çok takılmadan, daha fazla yememiz gereken süper gıdalar…

  1. Yulaf 

Yulafın faydaları saymakla bitecek gibi değil. İçindeki yoğun lif oranı sadece normal bağırsak işlevlerine katkıda bulunmakla kalmıyor, aynı zamanda tok tutarak sağlıklı kiloyu korumaya yardımcı oluyor. Normal kolesterol seviyelerini korumayı sağlarken kolay ve lezzetli bir kahvaltı seçeneği olarak da öne çıkıyor. Beslenme uzmanları, sindirimi daha kolay olduğu için 40 yaş üstü insanlara daha ince yulaf ezmesi öneriyor. 20 adımda beslenme rutininizi degistirin nasıl değiştirirsiniz.

  1. Zeytinyağı 

Yemek pişirmek veya salata sosunda kullanmak için yağ ihtiyacı söz konusu olduğunda, tek seçeneğiniz zeytinyağı olmalı. Zeytinyağı son derece sağlıklı bir yağ ve tabii makul miktarda tüketildiğinde kalp sağlığını korumaya da yardımcı oluyor. Ayrıca genellikle salatalarımızda bulunan ve yağda çözünen vitaminlerin birçok faydasının ortaya çıkmasını sağlıyor. Özetle; mutfakta elinizin altında olsun.

  1. Ceviz 

Hem beyne benziyor hem de beyne son derece faydalı bir gıda. Ceviz, zihnimizi işler tutma konusunda harikalar yaratan Omega-3 yağ asitleri açısından çok zengin. Sadece bu değil; aynı zamanda kalbi korumaya yardımcı oluyor ve sinir sistemi üzerinde olumlu etkilere sahip. Diğer işlenmiş türlerinde yüksek sodyum seviyesi olacağından en fazla faydayı çiğ tükettiğinizde alabileceğinizi de hatırlatalım.

  1. Balık 

Balık her yaş grubu için mucizevi bir yiyecek. Özellikle de 40’lı yaşlarda ihtiyaç duyulan Omega-3 bakımından çok zengin. Bu yaş grubunda hormonlar iştahı etkileyebileceğinden, vücudu bol miktarda protein, Omega-3 ve D3 vitaminiyle takviye etmek önemli. Somon ve ton balığının yanı sıra filetosu çıkarılabilen beyaz etli balıkları beslenme programınıza sık sık dahil etmeye çalışın.

  1. Domates 

Kırmızı meyveler genel olarak harika bir antioksidan ve likopen kaynağı. Likopen kanser hücrelerini yavaşlatmaya ve artriti önlemeye yardımcı olabiliyor. Bir de önemli hatırlatma: Likopenin vücut tarafından en iyi emilimi pişirilmiş haliyle oluyor; bu nedenle beslenmenize bol miktarda pişmiş domates eklemeyi ihmal etmeyin.

  1. Sarımsak

Gerçek bir virüs katili. Üstelik sarmısak sadece vampirleri değil, kırışıklıkları da uzak tutar! İçerdiği yüksek dozda kükürt sayesinde, karaciğeri koruyan ve cildin iyi görünmesine yardımcı olan mükemmel bir yaşlanma karşıtı besin sarmısak. Aynı zamanda tansiyonu ve kolesterolü kontrol altında tutmaya, kalp sağlığını korumaya da yardımcı oluyor. Kokusu mu? Evet, maalesef ama saydığımız faydaları düşününce bir yolunu bulup onu hayatımıza sokmaktan başka çare yok…Kış için 5 sifali lezzet’i merak ediyorsanız tıklayıp göz atabilirsiniz. Uykunuz gelmiyorsa uyku dostu 4 yiyecek hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

  1. Kiraz-vişne

Mevsimi geçti ama genel bir tavsiye olarak aklınızda bulunsun: Bu leziz meyveler sağlığa son derece faydalı bir yığın antioksidanla dolu. Yaşlanmaya neden olan serbest radikallerle savaşmada muhteşemler, aynı zamanda artrit ve gut gibi hastalıklardan korunmaya yardımcı olabiliyorlar. Tek sorun, demin de söylediğimiz gibi onlardan tüm yıl boyunca faydalanamıyor olmamız. Ne yapın edin, mevsimi geldiğinde her öğününüze katın. Daha fazla uyumak için 9 neden blog yazımızada buradan ulaşabilirsiniz.